Zoriana zvíťazila v Millenniumi Díj. „Veľmi nás potešila a dokázala, že nato stále má,“ vraví trénerka Kubovičová

Zoriana zvíťazila v Millenniumi Díj. „Veľmi nás potešila a dokázala, že nato stále má,“ vraví trénerka Kubovičová
Zoriana s dž. Zdenkom Šmidom (foto ZL Photos)

Po úspešnom sobotnom mítingu v Prahe, sa vydaril aj ten nedeľný v maďarskej Budapešti. Na závodisku Kincsem Park, pomenovanom po výnimočnej maďarskej kobyle Kincsem, sa zrodil triumf ďalšej jedinečnej kobyly, Zoriany. Ten bol doplnený o dve umiestnenia svojich tréningových kolegýň na piatych miestach. Bilancia slovenských koní za uplynulý víkend vraví, že sme schopní poraziť kone z okolitých krajín a to je v tejto zložitej situácii, v ktorej sa slovenský turf nachádza, veľmi povzbudivé. Štartovalo dovedna 11 koní, z toho tri zvíťazili a štyri kone pridali cenné umiestnenia.

Po menších problémoch v boxoch Erzsébet Királyné Díj (rovina Elit kat., 1800m, 3+, 1 500 000 Ft) vyskočila Queen Opera (Jukebox Jury) do dostihov s miernym omeškaním. Džokej Zdenko Šmida ju však výborne posúval po bariére k hlavnému dianiu. Do cieľovej rovinky točila na štvrtom mieste. Nedokázala už ale odpovedať na finiš štyroch súperov. Dostihy dokončila na piatej priečke so stratou jednej dĺžky na tretie miesto. Zvíťazila Impression s Rebekou Gönczi. „Queen Opera sa v momente štartu postavila, narazila si hlavu do štartovacích mašín, to ju vrátilo späť a odskočila až niekde vzadu. Cválala bez záujmu, bola trošku taká otrasená. Takže ten výkon nebol úplne ideálny,“ opísala trénerka incident zo štartovacích boxov, ktorým bol výkon kobyly ovplyvnený.

Druhý zverenec trénerky Zuzany Kubovičovej, Ziggy Ready (Orpen), nastúpil na štart Alagi Díj (rovina Gd -2, 2000m, 3 ročné kone, 3 000 000 Ft). Dostihy absolvoval v strede poľa. V cieľovej rovinke však aj napriek podpore dž.Adama Floriana nedokázal zrýchliť a všetci súperi ho precválali. Víťazstvo si pripísal slovenský džokej Jaroslav Línek v sedle hnedáka Arktisza. „U Ziggy Readyho, sa mi potvrdilo to, že má zdravotnú indispozíciu, ale to by nemal byť až taký vážny problém, všetko sa to zahojí. Kôň len nepodal dobrý výkon.“

V hlavných dostihoch dňa Millenniumi Díj (rovina Gd -1, 1800m, 3+, 7 500 000 Ft) sme mali bohaté zastúpenie štyroch koní. Slovenské kvarteto odskočilo z boxov veľmi dobre, keď sa vedenia dostihov ujal Chilli Chocolate (Falco). Za ním posadil dž. Šmida belku Zorianu (Jukebox Jury). Neďaleko špice cválali Palmera (Jukebox Jury) aj Ryony (Zoffany). Zverenec trénerky Morávkovej zaviedol pole koní do cieľovej rovinky, vzápätí však zoslabol a prepadol sa mimo dotované pozície. To už rozbaľovala finiš zástupkyňa stajne PD Senica, ktorá sa dostala na čelo. Stíhal ju však domáci Charlie Firpo, s ktorým zviedli nádherný súboj až po cieľový medzník. Zoriana svoj náskok udržala a o jednu dĺžku zvíťazila. Jazdec aj tréner v jednej osobe, Jaroslav Línek, sa snažil v závere tiež rozhýbať svojho štvornohého partnera Ryonyho, ale ten svoj tradičný koniec tentokrát nepredviedol. Palmera podporovaná dž. Adamom Florianom vybojovala pre svoju stajňu Kovometal piatu priečku. „Nato všetko, čo minulý rok absolvovala, si myslím že podala heroický výkon. Mala minulý rok ťažkú sezónu, behala všetky klasiky a ešte v Budapešti aj dostihy na 2800m,“ neskrývala spokojnosť s jej výkonom Zuzana Kubovičová. Zoriana zvíťazila prvýkrát v tejto sezóne, celkovo si pripísala desiaty životný triumf z dvadsiatich štartov. Na potešenie slovenských turfmanov je známa senická belka po dostihoch úplne v poriadku. „Veľmi nás potešila. Aj náš pán predseda bol veľmi šťastný. Mal včera rodinnú akciu, tak sa dostihov nemohol zúčastniť, ale hneď prvý mi telefonoval. Na druhý deň ráno prišiel, gratuloval mi a bol veľmi šťastný,“ opísala pocity, ktoré po víťazstve realizačný tím prežíval. „Všetci ju už odpisovali, že je stará a má svoje roky. Som ale rada, že potvrdila, že ešte nepatrí do starého železa a môže behať dostihy. Mám z nej taký pocit, že je zdravá, práca jej chutí, takže nie je dôvod robiť paniku, že už nevládze behať dostihy alebo niečo podobné. Našťastie to aj ukázala,“ vysvetlila zákulisné šumy okolo kobyly, ocenenej dvomi titulmi Koňa roka. Zoriana v svojej bohatej kariére získala mnoho ocenení. Tými najhodnotnejšími sú práve tituly Kôň roka 2017 a Kôň roka 2018. „Keď sa vyhráva, vždy sú všetci spokojní. Zdenko Šmida nespravil žiadnu chybu, zapasoval jej. On má jemnú ruku na kobyly a vie ich jazdiť. Povedala som mu, aby ju po štarte nebral späť, ale nechal ju cválať, aj keď z boxov vyskakuje rýchlo. Mali sme veľké šťastie, že tam bol Chilli Chocolate, ktorý nám spravil veľmi dobrého vodiča a Zdeno to využil,“ pochválila na záver rozhovoru výkon slovenského džokeja v sedle jej najlepšej zverenkyne.

Text: Kamila Gúčiková