Zataro sa kvalifikoval do Velkej pardubickej, Mr Zuru strieborný vo „Válečníkovi“

Zataro sa kvalifikoval do Velkej pardubickej, Mr Zuru strieborný vo „Válečníkovi“
Mr Zuru s Pavlom Složilom pred štartom Červnovej cross country Válečníka (foto: Monika Suchánková)

Nabitý dostihový víkend u našich susedov je už minulosťou. Prekážkových dostihov v Pardubiciach, ale aj rovinových v Prahe sa zúčastnila pätica slovenských reprezentantov a neobišla na prázdno.

Úspešné aj smolné Pardubice

Chronologicky sa ako prvý na štart postavil zverenec Jaroslava Brečku, mimoriadne spoľahlivý Mr Zuru (Famous Name). V Červnovej cross country Válečníka (steeplechase crosscountry I kat., cena, 3300m, 5+, 165 000 Kč) obhajoval minuloročné prvenstvo. Do cieľovej rovinky točil na prvom miesto spolu s Angkor Watom (Nathaniel) a spolu zvádzali tuhý boj o vedúcu pozíciu. Ako to ale býva, dvaja sa bili, tretí zvíťazil. Po vnútornej bariére sa v posledných metroch prirútil Josefom Váňom pripravovaný Nordstrand (Reliable Man) a triumf bojujúcej dvojici uchmatol. Zástupca stajne DS Millennium tak nakoniec pod vedením Pavla Složila vybojoval striebro, rovnako ako pri sezónnom debute. Svoju bilanciu nad prekážkami tak vylepšil na 22 štartov, z ktorých 21-krát skončil na medailovej pozícii.

O splnenie kvalifikačných podmienok pre októbrový vrchol sezóny sa úspešne pokúsil Zataro (Moonjaz) z lotu Mariána Štangela. Prvýkrát pod novým trénerom štartujúci hnedák si v pomaly odbehnutom Pohári Slavia pojišťovny – II. kval. na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou – Pocte mjr. Miloši Svobodovi (steeplechase crosscountry NL kat., cena, 5200m, 5+, 1 000 000 Kč) počínal dosť aktívne, keď väčšinu dostihov absolvoval v prednej časti poľa. Poslednú prútennú prekážku skákal blízko lídrov, v cieľovej rovinke mu ale postupne dochádzali sily a pod vedením Brita Jamesa Besta si docválal pre siedme miesto, krk od šiesteho Un Reve Dautomne (Doctor Dino). Reprezentant stajne Ramzová získal miestenku do Velkej pardubickej a realizačný tím tak môže v pokoji ladiť formu. Dostihy prekvapivo opanoval český odchovanec Korfu (Blue Coral), pripravovaný Alžbetou Faltejskovou.  

Druhého zverenca Mariána Štangela, Besthona (Intello), sprevádza túto sezónu smola. V Cene společnosti Synthesia, a.s. (steeplechase crosscountry IV kat., cena, 4500m, 5+, 66 000 Kč) to mal veľmi dobre rozbehnuté.  Na predposlednej výbehovej prútenke ale neustál doskok a spolu so svojim jazdcom Jamesom Bestom sa porúčal k zemi. V dostihoch systémom štart-cieľ zvíťazil sedemročný Elsid (Sidestep) s Janom Odložilom. V aktuálnej sezóne sa reprezentant stajne Nýznerov SK nepozrel do cieľa ešte ani raz, keď v máji stratil jazdca na prvej výbehovej prútenke a dva týždne predtým bol zastavený. Nad skoky prešiel triedový hnedák na konci roku 2022 keď víťazstvom naznačil potenciál. V minulej sezóne sa opäť javil nádejne, v polke sezóny ho ale z hry na istý čas vyradilo zranenie.

Manatan len nos od dotácie

Ako prvý z dvojice zverencov Zuzany Kubovičovej prišiel vo Velkej Chuchli na rad trojročný Burstar (Buratino) v Cene EBF (rovina III kat., cena, 1600m, 3 ročné kone, 70 000 Kč). Ryšiak reprezentujúci stajňu Jakáb cválal pod vedením Jaroslava Línka na chvoste poľa, v dlhej cieľovej rovinke ale predviedol slušný finiš, ktorým sa posunul na piate miesto, len pol dĺžky od bronzovej pozície. V dostihoch triumfovala favoritka Asturias (Siyouni). Pre Burstara to bol piaty sezónny štart a štvrté tabuľové umiestnenie. V sezónnom debute sa neumiestnil pretože svojho jazdca zhodil tesne za štartovacími boxami a v dostihoch pokračoval sám.

Rámcového programu jednotkových dostihov sa zúčastnil zástupca stajne PD Senica, klasický víťaz z minulej sezóny Manatan (Manatee). Pražskí tipujúci slovenskému hnedákovi verili a do 21. Tattersalls Mile (rovina I kat., cena, 1600m, 3+, 150 000 Kč) odskočil ako štvrtá šanca. Po vyskočení z boxov zostal v zadnej časti a aj keď sa v cieľovej rovinke snažil predným súperom priblížiť, veľmi sa mu to nedarilo. V záverečných metroch sa ho Jiřímu Palíkovi podarilo rozhýbať, bolo však už neskoro. Súboj o piatu priečku prehral tesne, len o nos. Prekvapivým víťazom sa stal Charpentier (Cracksman) od trénera Jaroslava Drlíka. V aktuálnej sezóne sa Manatan prezentuje dobrými výkonmi, keď vo Veľkej aprílovej cene o hlavu podľahol len Blue River (Fairlypi) a v Cene Scottish Rifla dobehol štvrtý, len jeden a pol dĺžky od víťazného Ignaciusa Reillyho (Worthadd).

Text: Kamila Gúčiková