Z írskej dražby posilní slovenské stajne osem ročkov

<strong>Z írskej dražby posilní slovenské stajne osem ročkov</strong>
Nová posila mieriaca do tréningu Zuzany Kubovičovej. Zdroj: Goffs

V stredu a štvrtok prebehla dvojdňová dražba ročkov nazývaná Autumn Yearling Sale spoločnosti Goffs v Írsku. Bolo na nej ponúknutých 512 mladých nádejí, z ktorých 392 našlo nový domov. Na aukcii bol aktívny český bloodstock agent Tomáš Janda a Pavol Strnisko, brat Petra Strniska stojaceho za stajňou Strnisko.Spoločne na aukcii kúpili osem nových nádejí pre budúcu sezónu.

Prvou posilou je za 7000 eur Pavlom Strniskom získaný lot 298, ročný žrebec po trojnásobnom Group 1 víťazovi Decorated Knight (Galileo), ktorý preferoval trate od míle po 2000m. Matkou je víťazka z anglického Redcaru -Mixora (Mizzen Mast), ktorá z troch potomkov na dráhe dala troch víťazov. Najúspešnejším z nich je štvorročný prútenkár Project Two (Belardo), ktorý sa umiestnil na treťom mieste v Gladstone Hurdle (Listed).

Druhou jeho akvizíciou je lot 672, za rovnakú cenu angažovaná ročná hnedka. Je prvým potomkom svojej matky Equal Sum (Paco Boy), ktorá sa na dráhe predstavila len štyrikrát. Na míľových tratiach si pripísala jeden triumf a tri umiestnenia v menších dostihoch. Otcom je ranný šprintér Cotai Glory (Exceed and Excel), dvojnásobný Group 3 víťaz, ktorého doposiaľ najlepším potomkom je dvojročná Group 1 triumfátorka The Platinum Queen.

Prostredníctvom Tomáša Jandu bol privátne pre rovnakú stajňu zakúpený aj lot 471. Ročný žrebec je prvým potomkom anglickej víťazky Temeraire (Mount Nelson), ktorá má na konte aj viacero umiestení z francúzskych či anglických oválov. Otcom je úspešný míliar, dvojnásobný Group 1 víťaz Tamayuz (Nayef), ktorý dal už viacerých grupových víťazov v rovinách, aj nad prekážkami.

Rovnako tromi ročkami posilnila svoju centrálu aj trénerka Zuzana Kubovičová. Veľmi lacným bol lot 415, za 1000 eur vydražená belka z Shemary (Kendargent) po Free Eagle (High Chaparral). Žrebec stojaci v írskom národnom žrebčíne bol kvalitný strednotratiar, ktorý triumfoval aj v ascotskej Group 1 – Prince of Wales’s Stakes, ktorá je súčasťou British Champions Series. Ročka, ktorá posilní náš turf je prvým potomkom svojej matky.

Prvým potomkom neštartujúcej Star of Africa (Shamardal) je aj lot 452, ktorého Tomáš Janda získal za 7500 eur. Ročný žrebec je synom žiadaného plemenníka Golden Horna (Cape Cross), ktorý podával na dráhe vynikajúce výkony. Z deviatich štartov sedem premenil vo víťazstvo, v zvyšných dvoch dobehol druhý. Môže sa popýšiť štyrmi Group 1 triumfami.

Zaujímavými papiermi sa môže pýšiť aj tretí nákup, lot 743, Tomášom Jandom privátne získaný hnedý žrebec. Matkou je írska neštartujúca Its In The Air, ktorá z piatich štartujúcich potomkov dala päť víťazov. Otec, coolmorský plemenník Highland Reel, je šesťnásobný Group 1 víťaz z vytrvaleckých dostihov.

Tréningové stredisko Jaroslava Línka doplní pôvodovo zaujímavý lot 680, kúpený za 3000 eur. Ročný žrebec je synom vo všetkých svojich štartoch umiestnenej Fantasy In Blue (Galileo). Tá v chove dala šesť potomkov, z toho traja sa ukázali na dráhe a jeden dokázal zvíťaziť. Otcom ročka je na dráhe veľmi úspešný šprintér Shalaa (Invincible Spirit), ktorý získal Group 1 víťazstvá na anglickej, ale aj francúzskej pôde. Na dráhe ho triumfom v dostihoch s najvyšším medzinárodným štatútom napodobnila zatiaľ len kobyla No Speak Alexander.

Posledným nákupom putujúcim na Slovensko je lot 717, ktorý zamieri do tréningu k Jaroslavovi Hanáčkovi. Žrebec je štvrtým potomkom Harriet Tubman (Medaglia D´Oro), ktorá z dvoch štartujúcich potomkov dala jedného víťaza. Je ním aj na poľských dráhach behajúca Polonia Spirit (Invincible Spirit). Zaujímavosťou tohto rodokmeňa je, že matka Harriet Tubman je pravá sestra Talismanica (Medaglia D´Oro), plemenníka pôsobiaceho v japonskej pobočke žrebčína Darley, ktorého najväčšou výhrou bola tá z Breeder´s Cup Turfu (Group 1). Otcom slovenskej posily je trojnásobný Group 1 víťaz zo stredných tratí – Decorated Knight (Galileo), ktorého posledným dostihom kariéry bol práve Breeder´s Cup Turf, ktorý ovládol Talismanic.

Text: Kamila Gúčiková