Z írskej a nemeckej dražby mieri na Slovensko osem ročkov

Z írskej a nemeckej dražby mieri na Slovensko osem ročkov
Lot 340 Straciatella. Nová posila stajne KT Obal. Zdroj: BBAG

Minulý týždeň sa konali viaceré dražby. Na anglickej viacdňovej dražbe s názvom October Yearling Sale spoločnosti Tattersalls nakupoval český bloodstock agent Tomáš Janda, ktorý na Slovensko vydražil dva ročné žrebce. Naopak nežnejšie pohlavie posilní šesť ročných kobýl, ktoré viacerí majitelia získali na dvojdňovom Sales and Racing Festival 2022 v nemeckom Baden – Badene.

Prvou posilou z Anglicka, ktorá mieri do bratislavskej centrály Mariána Štangela, je za 20 000 eur vydražený lot 1577, disponujúci zaujímavými „papiermi“. V marci narodený žrebec, ktorý bude reprezentovať stajňu MPL Racing je synom Aurelie (Rainbow Quest), ktorá zvíťazila len v maiden dostihoch na predĺženú míľu. V chove sa jej ale darí lepšie. Jej najúspešnejším potomkom je kobyla Harlequeen (Canford Cliffs), ktorá dokázala finišovať tretia v anglických aj írskych Oaks so statusom Gr.1.Otcom slovenskej nádeje je šampión trojročných koní z roku 2015, víťaz Arc aj Epsom derby, plemenník Golden Horn (Cape Cross).

K rovnakému trénerovi bol na October Yearling Sale zakúpený aj lot 1830 za 1500 eur. Ročný ryšiak je synom francúzskej víťazky Sunday Sister (Holy Roman Emperor), ktorá dala pred slovenskou akvizíciou len jedného doposiaľ neštartujúceho koňa.Otcom je godolphinský plemenník Masar (New Approach), víťaz Epsom derby z roku 2018, ktorého prví potomkovia budú k videniu na dráhe budúcu sezónu.

Najlacnejšou akvizíciou z Nemecka je lot 361, ktorý kúpila stajňa Have Fun a zrejme zamieri do tréningu Michala Ročáka. Francúzska rodáčka Jellylorum je dcérou Dashing Beauty (Daggers Drawn), ktorá je matkou siedmych potomkov. Traja z nich dokázali zvíťaziť. Najzaujímavejšími sú Mukallaf (Zoffany), tretí z meranských Gr.1 prútiek a Holy Grail (Cancord Cliffs), štvrtá z Listed šprintu v anglickom Ripone. Otcom hnedky je trojnásobný grupový víťaz z vytrvaleckých dostihov Tiberian (Tiberius Caesar).

Druhou posilou pre slovenský turf je lot 128, za ktorý zaplatil Marcel Mihalík len o päťsto eur viac. Ročná hnedka je prvým potomkom francúzskej Rose Vita (Sageburg), ktorá sa dokázala umiestniť vo viacerých dostihoch okolo dvojkilometrovej dištancie. Otec, írsky plemenník Birchwood (Dark Angel), preferoval šprintérske a míliarske trate, na ktorých získal jedno Gr.2 víťazstvo, ale umiestnil sa aj v Gr.1 skúškach.

Zaujímavým pôvodom sa môže pochváliť aj lot 146, za 4000 eur získaná kobyla pre stajňu Národný žrebčín Topoľčianky, ktorá bude smerovaná do tréningu k Samuelovi Sokolovi. Hnedka, ktorá zatiaľ nemá meno je piatym potomkom írskej Al Nofor (Shamardal), pravej sestry niekoľkonásobného grupového víťaza a otca najlepšieho slovenského koňa Opasana, v Írsku pôsobiaceho plemenníka French Navy (Shamardal). Otcom ročky je nemecký derby víťaz Isfahan (Lord of England).

Novým nákupom stajne Dulivers je lot 179, za ktorý nový majiteľ zaplatil 6000 eur. Doposiaľ nepomenovaná kobyla je druhým potomkom Niny Buck (High Chaparral), ktorej matka dokázala uspieť na francúzskej Listed scéne. Otcom je v Nemecku pripúšťajúci plemenník Best Solution (Kodiac), ktorý je trojnásobným Gr.1 triumfátor práve z krajiny, v ktorej aktuálne pôsobí.

Najdrahšími nákupmi sa prezentoval Tibor Tomek, majiteľ stajne KT Obal, ktorý vydražil dve kobyly. Prvou z nich, lacnejšou, je lot 249, za 9500 eur vydražená Amra. Hnedka je dcérou sedemnásobnej víťazky Alie (Tertullian), ktorá dala zo siedmych štartujúcich potomkov sedem víťazov. Otcom je nemecký plemenník Protectionist (Monsun), ktorý okrem triumfu v Melbourne Cupe (Gr.1) získal viacero grupových víťazstiev.

O 500 eur viac stál lot 340, dcéra šesťnásobného nemeckého Gr.3 víťaza Amarona (Shamardal), ktorý v Taliansku zvíťazil aj v dostihoch s najvyšším medzinárodným štatútom. Vranka, ktorá dostala meno Stracciatella, je piatym potomkom Sanity (Sagamix), ktorá v chove dala dvoch víťazov.

Text: Kamila Gúčiková