Z Baden-Badenu dvaja roční žrebci na Slovensko

Z Baden-Badenu dvaja roční žrebci na Slovensko
Lot 133 - žrebec z Drawn to Run po Waldgeist (foto: BBAG)

V piatok sa konala tradičná dražba ročkov, Jährlings-Auktion 2022, v nemeckom Baden-Badene. Z 204 predávaných koní našlo nového majiteľa 159. Pozitívom však je, že dvaja posilnia stajne slovenských trénerov. Na aukcii bol aktívny aj český bloodstock agent Tomáš Janda, prostredníctvom ktorého putuje na Slovensko jeden kôň.

Je ním lot 93, doposiaľ nepomenovaný žrebec so zaujímavým pôvodom, ktorého Tomáš Janda získal za 26 000 eur pre stajňu Lokotrans Slovakia majiteľa Tibora Cvika. Ryšiak, ktorý posilní centrálu Mariána Štangela je polobratom triedového King Hearta (Nathaniel), víťaza Veľkej ceny BBAG Baden-Baden či Gerchova memoriálu, ktorý sa neskôr etabloval aj nad skokmi, kde sa k jeho najväčším úspechom radí druhé miesto z Gran criterium D`Autunno-Trofeo Il Pido (Gd-1, prútky). Okrem King Hearta dala matka kúpeného ryšiaka aj ďalších dvoch víťazov z francúzskych, anglických a írskych oválov. Otcom je nemecký plemenník Lord of England (Dashing Blade), ktorý pôsobil najmä na míľových tratiach, kde získal aj svoj najväčší úspech, víťazstvo v nemeckej Gr.1. Lord of England je otcom ďalšieho plemenníka Isfahana, nemeckého derby víťaza.

Druhým nákupom je lot 133, doposiaľ nepomenovaný žrebec, ktorého za 55 000 eur vydražila česká stajňa Meridian, ale posilní tréningovú centrálu Jaroslava Línka. Ten sa takisto môže popýšiť kvalitným pôvodom. Matka ročnej posily, Drawn To Run (Hurricane Run) dala v chove z piatich štartujúcich potomkov päť víťazov. Najlepším z nich je šesťročná Dalika (Pastorius), čerstvá Gr.1 triumfátorka z Churchill Downs v Amerike. Okre toho je aj víťazkou Gr.3 dostihov a niekoľkokrát umiestnená na blacktype scéne. Otcom šimla putujúceho na Slovensko je začínajúci plemenník Waldgeist (Galileo), štvornásobný Gr.1 víťaz, ktorý vo svojom poslednom vystúpení v Qatar Prix de l’Arc de Triomphe (Gr.1, 2400m) pred odchodom do chovu porazil aj výnimočnú Enable (Nathaniel).

Text: Kamila Gúčiková