„Veľkú zásluhu má na tom manželka,“ vraví Marcel Mihalík na margo víťazstva Natty´s Star

„Veľkú zásluhu má na tom manželka,“ vraví Marcel Mihalík na margo víťazstva Natty´s Star
Natty´s Star s Davidom Liškom mieri za víťazstvom v pardubickom dvojkovom šprinte (foto: Lenka Sklenáková)

Máme za sebou dvojdňový vrchol českej prekážkovej sezóny. V Pardubiciach sa predstavili počas oboch dní aj viacerí slovenskí účastníci. Sobotný predkrm ponúkol osem zápolení rovnomerne rozdelených medzi rovinové a prekážkové. O slovenské prekvapenie dňa sa postarala slovenská odchovankyňa Natty´s Star, ktorú dobrým výkonom v prútenkách doplnil spoľahlivý Oroblanco. Druhý zverenec Jaroslava Brečku Lotos na dotáciu nedosiahol.

Ako prvá sa na štart postavila zverenkyňa Marcela Mihalíka, 5 – ročná Natty´s Star (Move Your Vision). V Cene společnosti BOHEMIA SEKT, s.r.o. (rovina II kat., cena, 1100m, 3+, 90 000 Kč) narazila na osmičku kvalitných súperov. Účastníčka doposiaľ dostihov nižších kategórií patrila medzi kone, ktorým sa v dvojkovom teste príliš neverilo. Po vyskočení zo štartovacích boxov sa ale ujala vedenia a svoju spanilú jazdu dotiahla do víťazného konca. V cieľovej rovinke sa ubránila útoku koní zo zadných pozícii a pod Davidom Liškom sa presadila o viac ako dĺžku. „Tento štart sme nemali vôbec naplánovaný, ale po triumfe z pred dvoch týždňov nám toho už veľa na výber nezostávalo. Nemôžem povedať, že sme víťazstvo čakali, ale v Bratislave vyhrala vo veľmi dobrom čase, myslím 00:59,22 na 1000m, tak sme trošku dúfali, že by mohla podať slušný výsledok,“ vysvetlil situáciu pred dostihmi tréner Marcel Mihalík. Reprezentantka rodinnej stajne okolo svojho opatrovateľa tak v Pardubiciach zaznamenala zatiaľ najväčší úspech v kariére. „Prežívali sme to úplne super. Boli sme tam ako vždy celá partia, takže sme si celý deň super užili a víťazstvo to len zavŕšilo,“ narážal na armádu podporovateľov v červených tričkách s čiernym nápisom Mihalík Racing, ktorých možno vidieť aj počuť takmer na každých dostihoch. Perfektný výkon a odhad tempa v sedle čiernej hnedky predviedol český džokej David Liška. „Odjazdil ju super, presne tak ako sme sa dohodli. Taktikou bolo aby kobyle doprial pohodové dostihy a nepreťahoval sa s ňou. Veľkú zásluhu má na tom manželka, ktorá už niekedy strácala nervy, pretože kobyla je v tréningu veľmi hektická a impulzívna, ale nevzdala sa a urobila na nej dobrú robotu,“ nezabudol vystrúhať pochvalu aj Ivane Mihalíkovej, ktorá čiernu hnedku pripravuje denne v práci. Túto sezónu teda Natty´s Star ukončí s bilanciou sedem štartov, dva triumfy a štyri umiestnenia.

O pol hodinu neskôr sa na trať Ceny společnosti ProCare Medical – Memoriál am. MUDr. Milana Poláka (rovina II kat., cena, 2480m, 3+, 90 000 Kč) vydal päťročný Lotos (Distant Music), nedávno presťahovaný od Zuzany Kubovičovej k Jaroslavovi Brečkovi. Reprezentant stajne Kovotvar na najlepších nestačil a pod vedením Dominiky Baranovej cieľom precválal na desiatom mieste so stratou viac ako dvanásť dĺžok na víťazného Vévodu (Egerton).

Slovenskú sobotnú stopu úspešne uzavrel druhý zverenec Jaroslava Brečku, biely valach Oroblanco (Jukebox Jury). V Cene amatérů FEGENTRI za podpory závodiště Wroclaw – Memoriáli Josefa Jančara (prútenné prekážky IV kat., cena, dostih amatérov, 3200m, 4+, 60 000 Kč) cválal väčšiu časť dostihov v zadnej časti poľa, odkiaľ sa s blížiacim záverom posúval k podstatnému dianiu. V dlhej cieľovej rovinke rozbalil svoj finiš a podľahol iba o päť kíl menej nesúcej Kurierke (Farhh). „Jazdec dodržal ordre do bodky a preto bol výsledok taký, aký bol. Ukázal, že niečo vie. Na prvého koňa jednoducho nemal, ten išiel veľmi dobre,“ otvorene priznal tréner Jaroslav Brečka. Osemročného zástupcu stajne Mikulovské apartmány odjazdil írsky amatérsky mladík John Liam Gleeson. „Rozmýšľali sme na začiatku, žeby ho jazdil Patrick Mullins, ale povedal, že sa chce sústrediť len na nedeľu a podať výkon tam. Tak som sa potom obrátil na J. Fabrisa s tým, že chcem írskeho jazdca. A tak nám to vyšlo. Následne som volal s Patrickom a pýtal sa ho, že aký je to jazdec. On ho odporučil, že môže byť, že je šikovný. Bolo v dostihoch vidieť, že niečo vie. Hlavné bolo, že dodržal všetko, čo som potreboval aby spravil. Oroblanco potrebuje totiž jemnejšieho jazdca, lebo je v tomto smere špecifický,“ odtajnil angažovanie jazdca javorecký lodivod. Oroblanco tak ani v šiestom prekážkovom štarte nespadol z tabule a ten siedmy ho možno ešte tento rok čaká. „Nie je moc unavený a má ešte jedny dostihy v Pardubiciach, kde by eventuálne mohol behať.“ Do budúcna by mal byť podľa slov trénera smerovaný do bratislavských steeplov a potom zrejme aj do mesta perníkov, kde mu tamojšia väčšia dráha sedí.

Text: Kamila Gúčiková