Vandual vybojoval pre Slovensko bronz vo Veľkej pardubickej, zvíťazil Lukáš Matuský v sedle Hegnusa

Vandual vybojoval pre Slovensko bronz vo Veľkej pardubickej, zvíťazil Lukáš Matuský v sedle Hegnusa
Dobeh 130. Veľkej pardubickej. Zľava: Hegnus s Lukášom Matuským, Vandual s Romainom Julliotom, Player s Marcelom Novákom a Talent s Pavlom Složilom (foto: Hana Vytopilová)

Pardubickú sviatočnú nedeľu máme za sebou. A že bola úspešná. Niekdajší víťaz Slovenského St.Legeru Vandual neuveriteľným spôsobom vybojoval tretiu priečku vo Veľkej pardubickej, keď do poslednej chvíle bojoval o druhé miesto. Žrebec reprezentujúci stajňu VADUAL rodiny Vadinových      z Moravského Svätého Jána  a takisto slovenský chov prepisuje históriu. Je najlepšie umiestneným koňom v najťažších dostihoch strednej Európy v tomto storočí. Na úspech tohto koňa nadviazal v Cene Labe aj Kaiserwalzer, zastupujúci stajňu DS Millennium, ktorý prebehol cieľom na piatom mieste. A ako štvrtý slovenský jazdec histórie dokázal vo Veľkej pardubickej v sedle Hegnusa zvíťaziť Lukáš Matuský, ktorý tak zobral Jaroslavovi Brečkovi jedinečnosť víťazstva v týchto dostihoch.

Mr Zuru na dobré výkony z Bratislavy v ťažkej konkurencii nenadviazal

Ako prvý sa na štart Křišťálového poháru města Pardubic (prútenné prekážky NL kat., cena, 3400m, 4+, 200 000 Kč) postavil Mr Zuru (Famous Name) z lotu Jaroslava Brečku. Hnedák vedený dž. Pavlom Složilom cválal v strede poľa, v záverečnej fáze sa však na ťažkej dráhe začal prepadať a tak ho český džokej pred poslednou prútennou prekážkou zadržal. Súboj o víťazstvo zviedli favoritka Cheminée (Arakan) a jej stajňový kolega Aztek (Moonjaz), so šťastnejším koncom pre ryšavého veterána pripravovaného Tomášom Váňom.

Kaiserwalzer po smolnej sezóne vybojoval v jej závere piatu priečku

Podľa programu bola nasledujúcimi dostihmi so slovenskou účasťou Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. – Cena Labe (steeplechase crosscountry L kat., cena, 5200m, 6+, 400 000 Kč), druhé najlepšie dotované zápolenie pardubického popoludnia. Nástrahy týchto dostihov sa vydali prekonávať Kaiserwalzer (Wiener Walzer) a Paris Eiffel (Oscar), keď ani jeden z nich nepatril medzi favoritov. Reprezentant stajne DS Millennium hýril aktivitou, keď skoro celé dostihy absolvoval medzi prvými troma koňmi. Naopak zverenec Jána Cagáňa v sedle s dž. Martinom Cagáňom zvolil pasívnejšiu taktiku, ktorá po chybe na Veľkom anglickom skoku vyústila do jeho zadržania. Kaiserwalzer skákal bezchybne a v závere sa zdalo, že bude mať dostatok síl na boj o popredné priečky, nakoniec sa ale musel uspokojiť s dobrým piatym miesto, keď vo finiši pod vedením dž. Pavla Složila neodolal náporu Imphala a neubránil miesto štvrté. Zvíťazil favorit Evžen (So You Think) s dž. Jaroslavom Myškom.

Starovi v závere došli sily

Hneď ďalšími dostihmi pútajúcimi pozornosť slovenského fanúšika bola Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy (steeplechase crosscountry NL kat., cena, 4500m, 5+, 300 000 Kč) v ktorej štartoval Star (Sternkönig). Zástupca stajne MPL Racing začal dostihy na poslednom mieste, v priebehu si však postupne miesto lepšil. Pri zatočení na trávnatý ovál vyzeral pri chuti a prvú z troch prútenných prekážok skákal na štvrtom mieste. Potom sa posúval dokonca ešte bližšie vedúcim koňom, to ho zrejme stálo sily, ktoré mu chýbali v úplnom závere. Nakoniec preťal cieľovú pásku na nedotovanom ôsmom mieste. Dostihy iste ovládol Buonarroti (New Approach) pod dž. Jánom Kratochvílom.

Vandual a Lukáš Matuský, mená, ktoré netreba predstavovať, treba si ich len zapamätať.

A potom to prišlo. Najzvláštnejšia 130. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se záštitou ministerstva zemědělství sa zapísala do histórie mnohými vecami, treba však vyzdvihnúť, že hlavnú úlohu tentokrát hral slovenský džokej a slovenský kôň. Pod vedením francúzskeho džokeja, ktorý v Pardubiciach štartoval prvýkrát v kariére, preskákal Vandual (Rainbows For Life) všetky prekážky bezchybne, nehovoriac o tom, že celé dostihy absolvoval vpredu, kde sa spolu s inými koňmi staral na ťažkej pôde o pomerne rýchle tempo. V záverečnej fáze týchto slávnych dostihov to chvíľu vyzeralo tak, že si 12 – ročný ryšiak beží pre víťazstvo. Po skočení poslednej prekážky sa na jeho úroveň ale dostal rovnako starý Hegnus (Magnus), vedený slovenským džokejom Lukášom Matuským, ktorý nápor svojich súperov odrazil a docválal si pre fantastický triumf. Na Slovensku narodený Vandual bojoval ako lev do poslednej chvíle o striebro s Playerom (Moonjaz), ktorý napokon strčil hlavu na cieľovú pásku skôr. O slovenskú senzáciu sa tak vynikajúcim výkonom postaral nielen zverenec Mariána Štangela, ale aj najlepší slovenský prekážkový džokej dnešnej doby, Lukáš Matuský, ktorý získal svoj životný triumf.

Text: Kamila Gúčiková