Vandual tretí v kvalifikácii, z Brečkových koní dokončil len Rui Faleiro

Vandual tretí v kvalifikácii, z Brečkových koní dokončil len Rui Faleiro
Vandual s Romainom Julliotom vo vedení prekonávajúci Írsku lavicu (foto: Tereza Bartoníková)

Pardubický míting s III. kvalifikáciou na Veľkú pardubickú, ktorého sa zúčastnili aj mnohé slovenské kone je za nami. Najlepší výsledok zaznamenal 13 – ročný zverenec Mariána Štangela, ryšiak Vandual, ktorý dobehol výborne tretí v hlavných dostihoch. Kvalifikovať sa pre vrchol sezóny sa podarilo Rui Faleirovi, ktorého dostihmi previedol tréner aj jazdec v jednej osobe, Jaroslav Brečka. Kaiserwalzer ani Paris Eiffel sa do cieľa nepozreli.

V rámcových dostihoch najlepší Barcako

Štarty slovenských koní odštartoval v Cene podporovanej společností AGROVENKOV, o.p.s. (steeplechase crosscountry IV kat., 4500m, 5+, 60 000 Kč) stále v „krosoch“ málo skúsený Barcako (Saddex) z lotu Mariána Štangela. Reprezentant stajne AVT dostihy absolvoval aktívne, v záverečnej fáze ho dokonca jeho džokej Romain Julliot posunul na čelo. Tam sa až do cieľa neudržal a v závere sa musel uspokojiť so štvrtým miestom, ktoré však možno v Pardubiciach považovať za slušný výsledok.

V nasledujúcich dostihoch, Cene Slavia pojišťovny a.s. (steeplechase crosscountry III kat., 4000m, 5+, 90 000 Kč), sa na štart postavil zástupca stajne MPL Racing, Fort Ryan (Ryan) v sedle so svojim trénerom Jaroslavom Brečkom. Túto dvojicu však stretla smola, keď hnedákovi „ušli nohy“ na rovnej pôde a obaja sa porúčali k zemi.

Dva dostihy neskôr sa na trať Poháru BICZ holding 2021 (steeplechase crosscountry III kat., 3600m, 4 ročné kone, 90 000 Kč)vydal ďalší Brečkov zverenec, 4 – ročný valach El Candelon (Elvstroem) a smola opäť zaúradovala. Po prekonaní  prvej výbehovej prekážky reprezentant stajne DS Millennium po doskoku mierne vybočil doľava a jeho tréner sa v sedle neudržal.

Vandual nesklamal, Rui Faleiro sa kvalifikoval a Kaiserwalzera s Paris Eiffelom zastihla smola

To najpodstatnejšie pre slovenskú ekipu prišlo v Cene firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – III. kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (steeplechase crosscountry NL kat., 5800m, 5+, 200 000 Kč) na ktorej štart sa postavili štyri slovenské kone. Predčasný koniec nádejí prvýkrát v kvalifikácii štartujúceho Kaiserwalzera (Wiener Walzer) zo stajne DS Millennium a už kvalifikovaného Paris Eiffela (Oscar) reprezentujúceho Lokotrans Slovakia znamenala zákruta pred Veľkou vodnou priekopovou, kde sa oba kone šmykli a vysadili svojich džokejov, Myšku a Cagáňa. A tak v dostihoch pokračovala len dvojica Vandual (Rainbows For Life), ktorý patril medzi favoritov a štvorkový víťaz z minulých Pardubíc Rui Faleiro (Henrythenavigator). Lepšie tento mikrosúboj dopadol pre ostrieľaného reprezentanta stajne Vadual, ktorý pod francúzskym džokejom Romainom Julliotom získal bronz. Zástupca stajne HWS Tellus Equinus dokončil na šiestom mieste, hlavný účel kvalifikovať sa do vrcholu sezóny ale splnil.    

Text: Kamila Gúčiková