V Pardubiciach s umiestneniami Meny Bay a Kaiserwalzera

V Pardubiciach s umiestneniami Meny Bay a Kaiserwalzera
Meny Bay pod Jaroslavom Brečkom bežiaca do cieľa (foto Monika Suchánková)

Prvý júlový víkendový deň patril druhému mítingu v českej prekážkovej bašte, Pardubiciam. Ako to už býva zvykom, na štartoch jednotlivých dostihov nechýbali ani slovenskí reprezentanti. Najviac sa darilo spoľahlivej Meny Bay, ktorá pod svojim trénerom Jaroslavom Brečkom vybojovala tretiu priečku v jednotkovej steeplechase. Pravidelný účastník pardubických krosov Kaiserwalzer tiež neobišiel bez dotácie, keď dobehol na piatom mieste. Povzbudením pre slovenský turf v jeho súčasnej neľahkej situácii je aj to, že v Starom Háji pripravovaný Vandual sa kvalifikoval do Veľkej Pardubickej.

V Memoriáli Kamila Kuchovského (steeplechase crosscountry IV kat., hendikep, 4600m, 5+, 60 000 Kč) sa mala pôvodne predstaviť dvojica slovenských koní. Po škrte Vernoisa (Spanish Moon) v deň dostihov sa na trať vydal iba Rubychop (Captain Chop), vedený Adamom Čmielom. Dobre skákajúci hnedák však bol za polovicou dostihov svojim jazdcom zadržaný. V dostihoch zvíťazil v Čechách pripravovaný Del Rey (Pouvoir Absolu), patriaci ale stajni so slovenským majiteľským pozadím. Viedol ho Pavel Složil ml.

V Cena TIPSPORTU (steeplechase I kat., cena, 3900m, 5+, 150 000 Kč) sa predstavila Meny Bay (Footstepsinthesand) z lotu Jaroslava Brečku, ktorý bol aj sám v jej sedle. V dostihoch zvolili pasívnu taktiku, ktorá sa v závere vypomstila. Reprezentantka stajne Quirinus Farm prišla výborným záverom, keďže však doháňala veľkú stratu, stačila len na tretie miesto. Zadržaným víťazstvom sa prezentoval skvelý Aztek (Moonjaz) s dž. Martinom Liškom v sedle.

Vandual sa úspešne kvalifikoval do tohtoročnej Veľkej Pardubickej

Na trať hlavných dostihov dňa Cenu města Pardubic – EURO EQUUS – I. kvalifikace na 130. Velkou Pardubickou se Slavia pojišťovnou (steeplechase crosscountry NL kat., cena, 5800m, 5+, 200 000 Kč) sa vydal Mariánom Štangelom pripravovaný Vandual (Rainbows For Life).Ten v sedle s dž. Ferhanovom cválal v zadnej časti početného poľa. V samom závere dokázal pridať a pekným finišom sa dotiahol na ôsme miesto. Ryšiak tým úspešne zložil kvalifikačnú skúšku do Veľkej Pardubickej a tak mu „technicky“ už nič nebráni, aby sa na jej štart v októbri postavil. Po strhujúcom boji zvíťazil Theophilos (Elusive City) s dž. Bartošom pred Hegnusom (Magnus).

Do boja o Pohár BICZ holding 2020 (steeplechase crosscountry III kat., cena, 4400m, 5+, 90 000 Kč) sa vydal Kaiserwalzer (Wiener Walzer) zo stajne DS Millennium. Tmavý hnedák z javoreckej centrály Jaroslava Brečku mal svojho trénera aj v sedle. Dostihy absolvovali v strede poľa, v záverečnej fáze si pozíciu vylepšili. Po preskočení poslednej prekážky Kaiserwalzer nestíhal zrýchleniu štvorice svojich súperov a tak cieľom precválal na piatom mieste. Triumfovala Apas Rocka (Pop Rock) zo stajne Nýznerov, z tréningu Stanislava Popelku.

Posledný slovenský kôň v boji, Fort Ryan (Ryan) bol po prvých troch skokoch v Cene za podpory společnosti RH výstuže s.r.o. (steeplechase crosscountry IV kat., cena, 3400m, 5+, 60 000 Kč) jazdcom Josefom Borčom zastavený. Víťazom sa stal Taste of Rock (Myboycharlie) s dž. Jaroslavom Myškom.

Text: Kamila Gúčiková