Tri posily z Deauville na Slovensko

Tri posily z Deauville na Slovensko
Lot 216 - dvojročný valach Saddad, smerujúci do tréningu Jaroslava Brečku (foto: Arqana)

Vo francúzskom Deauville práve prebieha dražba spoločnosti Arqana s názvom Vente d´Automne 2022, ktorá ponúka kone v tréningu, dvojročiakov aj ročkov s prekážkovým pôvodom a chovné kone či žriebätá. Dva dni pred jej začatím sa pod rovnakou hlavičkou uskutočnila novembrová dražba ročkov. Na oboch aukciách boli, aj sú aktívni bloodstock agenti – Hana Juránková a Tomáš Janda. Spoločne na Slovensko vydražili tri kone.

Prvou posilou z dražby ročkov prostredníctvom Hany Juránkovej je za 1500 eur získaný lot 110, ročný Paddy The Caddy. Žrebec je druhým potomkom neštartujúcej nemeckej rodáčky Carrigart Belle (Reliable Man) po írskom rannom Group 1 víťazovi, míliarovi Ultra (Manduro). Ten zo siedmych štartov vyťažil štyri prvenstvá. Babkou ročka je Costa Rica (Sadler´s Wells), ktorá dala tri blacktype kone. Zaujímavým je ale Rich Coast (King´s Best), ktorý úspešne behal aj nad prekážkami. Dôkazom je Group 3 triumf z prútenných prekážok, či druhé miesto v Group 2 dostihoch rovnakej disciplíny.

Počas prvého dňa zmiešanej aukcie prišli na rad kone v tréningu odkiaľ sa na Slovensko sťahujú dvaja plnokrvníci. Hana Juránková zaplatila 4000 eur za lot 181. Je ním francúzsky žrebec Le Palace, ktorý na francúzskych ováloch vybehol sedemkrát a získal štyri umiestnenia. Zvládol dištancie v rozpätí 1300m – 2500m. Prichádza s ratingom 29,5kg. Je druhým potomkom päťkrát štartujúcej Sorceries (Acclamation). Otcom je triedový míliar Havana Gold (Teofilo), dvojnásobný grupový víťaz a aktuálne vedúci plemenník dvojročných koní vo Veľkej Británii.

Ďalšou akvizíciou je lot 216, za 7 000 eur Tomášom Jandom vydražený dvojročný valach Saddad, ktorý posilní centrálu Jaroslava Brečku. Neštartujúci hnedák je synom írskej rodáčky Spin (Galileo), ktorá sa dvakrát umiestnila na blacktype scéne. Tá je aj pravou sestrou bronzovej z anglickej Jarnej ceny kobýl (Gr.1) Moth (Galileo) a francúzskeho Listed víťaza Dirgama (Galileo). Otcom je plemenník pôsobiaci v chove Al Shaqab Racing, Zelzal (Sea The Stars), ktorý preferoval míľové trate. Na nich aj dosiahol svoj najväčší úspech, víťazstvo  v Group 1 dostihoch v Chantilly. Valach mieriaci na Slovensko pochádza z jeho druhého ročníka.

Text: Kamila Gúčiková