Splnená kvalifikácia a viaceré umiestnenia

Splnená kvalifikácia a viaceré umiestnenia
Kaiserwalzer s írskym jazdcom Patrickom Mullinsom prekonávajúci jeden zo skokov kurzu I. kvalifikácie na VP (foto: Hana Vytopilová)

Víkend na českých hipodrómoch dopadol pre slovenské kone lepšie v sobotných Pardubiciach. Všetky tri kone splnili kvalifikáciu pre vrchol sezóny – Veľkú pardubickú. Fort Ryan, Royal Gino a Ziggy Ready navyše v rámcových dostihoch vybojovali dotované priečky.

Splnená kvalifikácia

Jaroslavom Brečkom pripravovaní Kaiserwalzer (Wiener Walzer) a Star (Sternkönig) úspešne prešli kurzom – Cena města Pardubic – I. kvalifikace na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (steeplechase crosscountry NL, 5800m, 5+, 400 000 Kč). Napriek tomu, že sa na tabuľu nevliezli, svoj hlavný cieľ splnili. To isté sa podarilo aj Paris Eiffelovi (Oscar) z lotu Jána Cagáňa. Slovenské trio absolvovalo dostihy pasívne, v záverečnej fáze urobil chybu na Veľkom anglickom skoku Star, ktorý takmer stratil svojho jazdca – Lukáša Matuského a samozrejme aj dobrú pozíciu. Kaiserwalzer sa pod vedením Patricka Mullinsa doťahoval bližšie k čelu, vo finiši mu už ale chýbali potrebné sily nato, aby ohrozil vedúce kone. O dotovanú piatu priečku prišiel tesne pred cieľom. Star sa po chybe prepadol a predné kone mu utiekli. Vo finiši už tiež nemal dostatok síl na opätovné rozhýbanie a cieľom predbehol na deviatom mieste. Paris Eiffel v sedle s Martinom Cagáňom tiež mierne chyboval na Veľkom anglickom skoku a dostihy dokončil na desiatej priečke.

Za zmienku určite stojí aj prekvapivý kvalifikačný víťaz z lotu českého trénera Zděnka Mimru, ktorý má ale slovenských majiteľov – stajňu D+V+P Kopálek. Del Rey je naviac aj slovenským odchovancom z kobyly Dolde po napajedlianskom plemenníkovi Pouvoir Absolu. V infarktovom závere sedemročný valach s Jakubom Kocmanom zdolal Theophila (Elusive City) a pripísal si najväčšie víťazstvo kariéry.

Najlepším výsledkom sa blysol Fort Ryan (Ryan), ktorý v Pohári BICZ holding 2022 (steeplechase crosscountry III kat., 4400m, 5+, 90 000 Kč) pod vedením Lukáša Matuského aj napriek križovaniu v oblúku pred cieľovou rovinkou vybojoval druhé miesto. Štvrté miesto v Cene Jezdectví (steeplechase crosscountry IV kat., 3350m, 5+, 60 000 Kč) uhájil nad ťažkými prekážkami debutujúci Royal Gino (It´s Gino), ktorého sedlal Richard Bartoň. Ten zvolil úplne inú taktiku ako naposledy, keďže väčšinu dostihov cválal na poslednej pozícii. Pardubický debutant Ziggy Ready (Orpen) pod vedením Ondřeja Veleka v klasickej steeplechase, Cene Služeb města Pardubic (steeplechase III kat., 3500m, 5+, 90 000 Kč), bral posledné peniaze. Persian Prince (Sir Percy) dobehol mimo dotované pozície, Meghan (Exosphere) bola náhradným jazdcom Pavlom Kašným, ktorý vystriedal zraneného Martina Cagáňa, zadržaná a Sardinie (Pop Rock) bola v deň dostihov škrtnutá.

Prekvapenie v Chuchli sa nekonalo

Ani jeden zo štvorice v Prahe štartujúcich koní sa nedokázal umiestniť. Najlepší výsledok zaznamenala Portals Nous, ktorá bola v Cene Chardonney Tcheque (rovina IV kat., hendikep, 2400m, 3+, 40 000 Kč) dlho v hre o dotované priečky. V posledných metroch dlhej chuchelskej rovinky ju pohltili viacerí súperi a tak vedená Michaelou Musialovou dokončila na ôsmom mieste. Wirwarr (Jukebox Jury), Bouquet (Move Your Vision) a Spartico (Maxios) nepredbehli žiadneho súpera.

Text: Kamila Gúčiková