Slovenský útok na Pardubice

Slovenský útok na Pardubice
Vandual (v strede) pri dobehu minuloročnej Veľkej Pardubickej, kde získal tretie miesto (foto: Andrea Zavadilová)

O kvalifikáciu sa pokúsi Brečkovo duo, Vandual aj Paris Eiffel pôjdu pre lepšie výsledky

Nasledujúcu sobotu je na programe III. kvalifikácia na Veľkú pardubickú. Prekážkový míting sa opäť nezaobíde bez slovenskej účasti. Ba dokonca sa zdá, že slovenskí tréneri chystajú do mesta perníkov „útok“, ktorý sa nekonal už roky.

Do hlavných dostihov dňa, Ceny firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – III. kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (steeplechase crosscountry NL kat., 5800m, 5+, 200 000 Kč), mieria hneď štyri slovenské kone. Dva z nich posielala do boja Jaroslav Brečka, po jednom sú zastúpení zverenci Mariána Štangela a Jána Cagáňa. Najšancovejší z nich by mal byť Štangelov zverenec, už 13 – ročný veterán Vandual (Rainbows For Life), ktorý skončil v samotnej Veľkej minulý rok výborne tretí. Ambície reprezentanta stajne Vadual naznačuje aj to, že sa do jeho sedla opäť vracia francúzsky džokej Romain Julliot. Kvalifikáciu splnil už v máji, keď obsadil trináste miesto.

Naopak premiéra v kvalifikačných dostihoch čaká oboch valachov z lotu Jaroslava Brečku. Kaiserwalzer (Wiener Walzer) predviedol v poslednom zápolení dobrý výkon, keď pod najväčšou váhou v poli skončil štvrtý v jednotkovej Červnovej crosscountry Válečníka. Otázkou je predĺženie dištancie, aj keď minulú sezónu uzavrel piatym miestom v Cene Labe. Do jeho sedla sa prvýkrát posadí džokej Jaroslav Myška. Rui Faleiro (Henrythenavigator) zo stajne HWS Tellus Equinus sa naposledy blysol v Pardubiciach víťazstvom v štvorkovom krose. V sedle nahor ťahaného hnedáka zostáva džokej Jaroslav Brečka, a tak bude určite tiež chcieť miešať karty.

Posledným slovenským zástupcom na štarte bude zverenec Jána Cagáňa, 8 – ročný hnedák Paris Eiffel (Oscar), ktorý reprezentuje stajňu Lokotrans Slovakia. Ten sa v sedle s džokejom Martinom Cagáňom pokúsi vylepšiť svoj výsledok z I.kvalifikácie, kde obsadil desiate miesto. 

V rámcových dostihoch sa predstavia aj skúsenosti zbierajúci štvorročný El Candelon (Elvstroem) zo stajne DS Millennium, o rok starší Barcako (Saddex) reprezentujúci stajňu AVT, pre ktorého to bude tretí životný kros a spoľahlivý Fort Ryan (Ryan) zastupujúci stajňu MPL Racing, ktorý nastúpi k svojmu štvrtému krosovému štartu.

Text: Kamila Gúčiková