Slovenskí majitelia kúpili na Goffs dražbe 5 koní

Slovenskí majitelia kúpili na Goffs dražbe 5 koní
Lot 349, ročná kobylka po Harzand z Datia, ktorá posilní tréningovú centrálu Mariána Štangela. (foto: archív Mariána Štangela)

V utorok, 8. februára, začala v Írsku trojdenná dražba spoločnosti Goffs s názvom February Sale. Ponúkla 144 koní, z ktorých nového majiteľa našlo 109. Naprázdno neodišli ani slovenskí tréneri a majitelia. Tým sa podarilo posilniť slovenský turf o dva dvojročné kone a troch ročkov, ktorí budú k videniu na dráhe najskôr v sezóne 2023.

Prvý deň nakupoval Pavol Strnisko, ktorý vydražil dva dvojročné kone. Lot 30 je dvojročná kobyla po Gr. 1 víťazovi Free Eagle (High Chaparral), ktorý pripúšťa v Írskom národnom žrebčíne. Matka hnedky La Folie (Footstepsinthesand) je víťazkou z francúzskych hipodrómov, v chove dala zatiaľ dvoch potomkov, ktorí dokázali zvíťaziť. Už osemročná Goderville (Air Chief Marshal) je aj Listed umiestená.

Druhou akvizíciou je lot 70, za 6 500 eur získaný žrebec po rannom Gr.2 víťazovi Buratino (Exceed And Excel). Medzi jeho najlepších potomkov patrí štvorročná dvojnásobná Listed víťazka Snapraeterea. Matkou ryšiaka je Welsh Diva (Selkirk), ktorá v Taliansku triumfovala v Gr.3 a Listed dostihoch. Je matkou pätnástich potomkov, z ktorých sa na dráhe predstavilo dvanásť a šiesti dokázali zvíťaziť. Medzi nimi je aj dnes už štrnásťročný Fityaan (Haafhd), ktorý väčšinu svojej kariéry absolvoval v Spojených Arabských Emirátoch, kde ovládol aj šprint Gr. 3 kategórie.

Pavol Strnisko bol aktívny aj v druhý deň dražby. Pre stajňu svojho otca Petra získal aj lot 326, ročnú kobylku po Dragon Pulse (Kyllachy), ktorý na šprintérskych a míliarskych tratiach získal tri víťazstvá v Gr. 2 a Gr. 3 dostihoch. Matka Carrauntoohil (Marju) dala v chove šesť potomkov, z ktorých sa na dráhu dostali štyria a dvaja dokázali zvíťaziť. Babka na Slovensko idúcej nádeje Tashyra (Tagula) je pravou sestrou Tagshiry (Tagula), šampiónky dvojročných koní v Nemecku v roku 2000. 

Štvrtou posilou je lot 349, za 3 500 eur Mariánom Štangelom vydražená ročná kobylka po plemenníkovi pôsobiacom v chove Aga Khana, Harzandovi (Sea The Stars), víťazovi anglického aj írskeho derby. Matka Datia (Acclamation) má jedného štartujúceho potomka, ktorý hneď prvý štart v Španielsku premenil vo víťazstvo. Tretia matka Daryaba (Night Shift) je šampiónkou trojročných kobýl vo Francúzsku z roku 1999. Darilo sa jej aj v chove, kde dala v trojročnej sezóne neporazenú Daryakanu (Selkirk), ktorá je matkou aj ďalšieho plemenníka pôsobiaceho v žrebčíne Aga Khana, Dariyana (Shamardal).

Prostredníctvom Tomáša Jandu by mal tréningovú centrálu Zuzany Kubovičovej posilniť za 1 500 eur získaný lot 207. Je ním ročný žrebec po už vyššie predstavenom grupovom víťazovi Buratino (Exceed And Excel) z dvojnásobnej víťazky Reggae Star (Cape Cross). V chove dala päť potomkov, z ktorých sa na dráhu pozrel zatiaľ len jeden.

Text: Kamila Gúčiková