Sám chce vyhrávať, vraví o Mr Zuru Jan Odložil

Sám chce vyhrávať, vraví o Mr Zuru Jan Odložil
Mr Zuru s Janom Odložilom prekonávajúc jednu z pardubických prekážok (foto: Tereza Bartoníková)

Pár dní po pardubickom mítingu sa vraciame k jednotkovému triumfu Mr Zuru v Červnovej cross country Válečníka, vrcholu prvej časti sezóny pre kone špecializujúce sa na krátke vzdialenosti. So svojimi dojmami nielen z tohto dostihu sa s nami podelil český džokej Jan Odložil, ktorý bol v jeho sedle.

Všetko vyšlo ako malo

Aj napriek tomu, že zverenca Jaroslava Brečku veľmi dobre pozná, prípravu na dostihy nenechal na náhodu. „Študoval som si videá, pozeral som sa aj ako ho predtým jazdil írsky džokej. Keďže som ho už ale jazdil viackrát, mal som v hlave niečo vymyslené. Dá sa povedať, že sa to podarilo tak, ako som chcel. Strážil som si Lianela a za seba som sa moc nepozeral. Takže nejaké pády, alebo to, čo sa dialo za mnou som nevnímal. Sústredil som sa na seba a vyšlo to,“ zhodnotil priebeh krosového „šprintu“, v ktorom väčšinu trate absolvovali na blízkom treťom či štvrtom mieste a následne opísal záverečnú fázu. „Čakal som, kedy príde kôň z Pegasu, ale videl som, že na trávu už ideme len my traja – ja, Myška a Bartoš. Ten Bartošov kôň tam behal prvýkrát a tak bolo otázne, ako sa s tým popasuje, čo si myslím, že hralo v náš prospech. Zuro to tam už pozná, vie kde zabrať, takže som sa na tráve ešte neponáhľal a čakal na jeho finiš.“ Ten aj prišiel, po skočení poslednej výbehovej prútky. Po nej už bolo jasné, že spomínaný Piton Des Neiges nenájde dostatok síl, aby mohol Lianela a slovenského reprezentanta ohroziť. Títo dvaja spolu zviedli ostrý súboj so šťastnejším koncom pre Mr Zuru, ktorý sa každým cvalovým skokom k svojmu súperovi nebezpečne blížil. Po pretnutí cieľovej pásky nebolo úplne jasné, či to stihol, ale víťazné gesto Jana Odložila mnohé naznačilo. Nakoniec to potvrdila aj cieľová fotografia, ktorá zachytila deväťročného valacha v cieli o nos skôr.

Nevídaná súhra

Pre írskeho rodáka, niekdajšieho tretieho koňa v maďarskom derby, to bolo štvrté prekážkové víťazstvo. Pri všetkých mu v sedle pomáhal práve „Čenda“, s ktorým si skvele rozumejú. Ich bilancia činí sedem štartov, štyri výhry a tri druhé miesta. „Pre mňa je to sympatický koník a tak to vzišlo, že sme si asi padli do noty. Mne sa na ňom jazdí dobre, je ovládateľný, funguje na 100% a urobí všetko, čo jazdec chce. Funguje to a som zato veľmi rád. Na takom kvalitnom koni sa mi jazdí veľmi dobre,“ popísal spoločnú symbiózu. Prvý triumf zaznamenal reprezentant stajne DS Millennium pred tromi rokmi, kedy v druhom štarte cez ľahké skoky zadržane opanoval prútenkársku Cenu Saturnina. Po sezóne prešiel do steeplechase dostihov a jeho opätovné spojenie s Janom Odložilom vyústilo v ďalšie dve víťazstvá. „Vybavujem si všetky tie štarty, ako sme začínali. Mám to v hlave, pretože som s ním už vtedy aj vyhral,“ vrátil sa v mysli dva či tri roky dozadu. Na otázku či sa za ten čas Mr Zuru v niečom zmenil odpovedal: „Každý sa mení, vyvíja sa k niečomu lepšiemu. Zuro vyzrel v dobrého pardubického krosára a stále má čo ponúknuť. Je vidieť, že mu to tam svedčí. Myslím si, že sa mu páči dráha, aj profil a chutí mu to. Vie presne kedy príde točenie, kde je aký profil skoku. Vie, kde si môže odpočinúť a naopak kde má zabrať.“

Z tempára kôň s finišom

Čo sa však viditeľne zmenilo aj pre oko diváka je spôsob, akým sa v mekke prekážkových dostihov hnedák prezentuje. „Bratislava a Pardubice sa nedajú príliš porovnať. Pravda je taká, že v Bratislave sme chodievali spredu hlavne preto, že má rád, keď to odsýpa. Tréner Čiko Brečka to ale perfektne vyhodnotil a nasmeroval ho do takéhoto dostihu v Pardubiciach, kde sa uteká a už nie je treba s ním chodiť spredu. Dostih je rýchly a on dokáže utekať rýchlo a ešte ku koncu aj pridať. Preto je teraz aj lepšie, keď ide za koňom. Odpočinie si, pošetrí sily a potom ukáže záver. Je to super menežment,“ priblížil dôvody zmeny štýlu, na ktorý sme boli zvyknutí. Predtým, ako sa prvýkrát predstavil v Pardubiciach zvykol dostihy vodiť a nastoleným tempom sa pokúšal svojich súperov uťahať. V závere mu už zväčša nezostalo veľa síl, s ktorými by mohol odpovedať na silnú koncovku niektorého zo súperov. To sa ale nateraz a najmä na tomto závodisku zdá byť minulosťou. „Už je aj starší, má rozum a vie, že sa neuteká na 1000m. Takže sa sám pošetrí a v konci sa vydá. Má srdiečko a sám chce vyhrávať. Je treba mu to len urobiť plynulejšie. On potom ten finiš zvládne a zabojuje.“

Mr Zuru čaká menšia letná pauza, po ktorej by mal absolvovať ďalšie dostihy a v sedle by nemal chýbať jeho jazdecký partner. „Dúfam, že to všetko ešte zúročíme na jeseň a ešte ukážeme nejaké pekné výsledky. Dúfam, že bude zdravý a v poriadku. Myslím si, že je to šikovný kôň a ešte urobí veľa radosti,“ vyslovil na záver svoje želanie predný prekážkový jazdec a minuloročný slovenský šampión Jan Odložil.

Text: Kamila Gúčiková