Regina Mia vezie ľahký triumf, kráľom budapeštianskeho popoludnia Zdenko Šmida

Regina Mia vezie ľahký triumf, kráľom budapeštianskeho popoludnia Zdenko Šmida
Regina Mia s dž. Zdenkom Šmidom (foto: ZL Photos)

Dostihová sezóna na Slovensku bola definitívne ukončená a tak Slovákom, ktorí chcú ešte behať dostihy, nezostáva nič iné ako cestovať do susedného Maďarska. Tento víkend sa do Budapešti vydali len tri „naše“ kone, ktorým sa ale dostihy rozhodne vydarili. Regina Mia v opatere Mariána Štangela napodobnila svoju stajňovú aj tréningovú kolegyňu a pod rovnakým džokejom získala suverénne víťazstvo, týždeň po Lady Mazie. V zápolení dvojročiakov bodoval Jaroslavom Hanáčkom pripravovaný Adriano, ktorý siahal na víťazstvo, nakoniec sa však musel uspokojiť s tretím miestom. V rovnakých dostihoch dobehol šiesty Patricius, ktorý sa tak postaral o jediné nedotované miesto slovenskej výpravy. Okrem koní sa náramne darilo aj Zdenkovi Šmidovi, ktorý zaznamenal päť triumfov zo šiestich štartov.

Ako prvá sa na štart In Memoriam Emlékfutam (rovina II kat., 1300m, 3+, 780 000 Ft) postavila 3 – ročná belka Regina Mia (Outstrip). Ihneď po štarte ju dž. Zdenko Šmida poslal do čela, kde zotrvala do samého konca. Reprezentantka stajne Mishel Style v cieľovej rovinke nemusela s nikým bojovať a pod rukami slovenského džokeja si pripísala ľahký triumf. Suverénny výkon mladej kobyly si pochvaľoval aj sám tréner. „Regine som veril najviac zo všetkých koní, ktoré som aj predtým do Budapešti bral. Zdá sa mi, že náš hendikep neberú do úvahy a na môj vkus jej dali malú váhu. Nesťažujem sa, len konštatujem. Rátal som, že bude nosiť okolo 58kg a tak som si aj dohodol Jara Línka na ňu. Keď sme podali prihlášku, v ten večer som pozeral, že dostala 52,5kg, vravel som si, že to nie je možné, asi sa pomýlili alebo neviem. A tak som potom nemal jazdca. Jožko Chodúr mal dohodnutého Zdena Šmidu, ale nakoniec svojho koňa škrtal a tak som tam ja napísal Zdena. Myslím si, že by to dala aj s tými 58kg, ale uľahčili jej to. Veľmi sme jej verili, chytala sa ku koncu sezóny. Václav Janáček keď na nej naposledy sedel, tak mi povedal, že ju nemám dávať do dostihov, keď je blato a mäkko, že potrebuje pevnú pôdu a že je veľmi rýchla aj po štarte. A vlastne piesok je pevná pôda, išla na ňom prvýkrát a išlo jej to super. Išlo jej to na piesku ľahko,“ netajil spokojnosť tréner pôsobiaci v bratislavskom Starom Háji. Kobylka, ktorá smerovala aj do klasickej Jarnej ceny kobýl bude pravdepodobne šprintérkou. „Zdeno hovoril, že keby to bolo 1200m, vyhrala by ešte suverénnejšie, že je vážne rýchla. Nakoniec z nej bude dobrá šprintérka, čo naznačuje aj jej šprintérsky pôvod. Prvý štart tento rok bežala pod Martinou Havelkovou v Moste 1600m na hlbokej dráhe a finišom prišla druhá, tak som si vravel, že zvládne aj tie kobylie klasiky. Tam však nastal iný problém, neznesie teplo cez sezónu a do toho nám aj krvácala, čo sme ale preliečili. Zvládne možno aj 1600m, ale tie kratšie dištancie jej sedia lepšie.“ Tieto dostihy by nemali byť jej poslednými tento rok. Marián Štangel uvažuje ešte nad maďarským mítingom, ktorý sa uskutoční o dva týždne. „Zháňam ešte jazdca na ňu, aj na Lady Mazie, na míting o dva týždne do Maďarska. Obe sú v top forme, nemali veľa štartov a majú tam dobré dva dostihy, opäť po syntetickej dráhe. Na budúci týždeň sú prihlášky tak uvidíme ako to dopadne, či pobežia,“ nechal situáciu otvorenú.

O pol hodinu neskôr prišli na radu aj stajňoví kolegovia Adriano (Elvstroem) a Patricius (Free Eagle), ktorí sa v Kétévesek Kritériuma (rovina Gd – 3, 1600m, 2 – ročné kone, 2 000 000) postavili proti piatim súperom. Po vyskočení zo štartovacích boxov začal dostihy vodiť práve slovenský Adriano, ktorý dž. Jaroslavovi Línkovi tak trochu zobral ruky. Patricius vedený Jozefom Parigálom odskočil v zadných koňoch. Chtivý zverenec Jaroslava Hanáčka Adriano si onedlho vytvoril náskok dvoch, troch dĺžok pred zbytkom poľa, ktorý pri zatočení do cieľovej rovinky stratil. Napriek tomu hájil prvú priečku a dlho to vyzeralo tak, že má ešte stále dosť síl. Nakoniec však prišli dvaja súperi so silnejším záverom, na ktorých strojovo cválajúci hnedák nenašiel odpoveď. Mariánov Štangelov Patricius do boja o dotované priečky nezasiahol a dostihy dokončil na šiestej priečke. Keďže sme s jeho trénerom hovorili, nedalo sa nám neopýtať aj na jeho výkon. „Je ešte veľmi zelený, nie je to hotový kôň. Chceli sme mu dať ešte jeden štart kvôli tomu, aby mal nejakú rutinu na budúci rok a nedá sa tam dostať do slabších dostihov ako do týchto. Vedel som, že na tie kone nemá, ale celkovo po príchode nebol vo svojej koži. Nemal teplotu ani nič, ale stál v boxe celý deň taký smutný. V padocku chodil ako keby už prebehol desať kilometrov. Aj jazdec to potvrdil, že od prvého momentu vôbec nešiel a pritom poslednú prácu s Kaptain Joeom išiel celkom slušnú. Myslel som, že zabojuje, ale asi nemal svoj deň,“ zhodnotil na záver.

Kto však mítingu hviezdil, bol slovenský džokej Zdenko Šmida, ktorý zo šiestich štartov premenil päť na víťazstvo. Postupne zvíťazil s domácou Saganou (Camill), rovnakou trénerkou pripravovanou Simply The Best (Prometheus), v maďarskom St Legeri priviedol na prvom mieste takisto do tretice Szilvi Kovács Bakosovou trénovanú Auroru Amicu (Adlerflug), neskôr slovenskú Reginu Miu a úspešné ťaženie ukončil na dvojročnom Mojito (Armigerent).

Text: Kamila Gúčiková