Prvý životný triumf 3 – ročnej Tau Tou v Karlových Varoch, Gray Touch druhý v Budapešti

Prvý životný triumf 3 – ročnej Tau Tou v Karlových Varoch, Gray Touch druhý v Budapešti
Tau Tou s dž. Tomášom Lukáškom (foto: Monika Vodičková)

Dostihová sobota v Pardubiciach, nedeľa v Karlových Varoch a Budapešti. Takto vyzeral uplynulý víkend, počas ktorého na spomínaných hipodrómoch štartovalo 7 slovenských koní. Niektorým sa štarty vydarili lepšie, iným zase horšie. Napriek tomu sa podarilo vybojovať aj jedno víťazstvo a to práve v Karlových Varoch zásluhou Tau Tou a dž. Tomáša Lukáška.

V horúcich Pardubiciach bolo najlepším výsledkom siedme miesto Rubychopa

Ako prvý sa na štart Ceny podporovanej společností AGROVENKOV, o.p.s. (prútenné prekážky IV kat., cena, 3400m, 4+, 60 000Kč) postavil začínajúci prekážkar Manollo (Milan), reprezentujúci farby dostihovej stajne MPL Racing. Vysoký hnedák sa od začiatku dostihov držal v zadnej polovici poľa keď ani v závere nedokázal atakovať najlepších. Vedený dž. Janom Kratochvílom precválal cieľom na nedotovanej ôsmej priečke. Pozíciu favoritky potvrdila Westernerka (Westerner) z lotu Heleny Vocáskovej.

V dostihoch určených pre začínajúcich krosárov, Pohári BICZ holding 2020 (steeplechase crosscountry III kat., cena, 3600m, 4 ročné kone, 90 000 Kč) sa prezentoval mohutný ryšiak Barcako (Saddex), zastupujúci stajňu Victory Farm. Pod vedením Daniela Vyhnálka absolvoval dostihy v strede 11 – členného poľa. V záverečnej fáze sa posunul na piate miesto a už to vyzeralo, že koniec tabule nepustí. V cieľovej rovinke však prišli kone so silnejším záverom a tak sa zverenec Mariána Štangela musel uspokojiť s ôsmym miestom. Zvíťazil do budúcna nádejný Chelmsford (Sunday Break) s dž. Janom Kratochvílom od trénera Josefa Váňu.

Druhý zverenec Jaroslava „Čika“ Brečku, beluš Star (Sternkönig), bol v Cene TIPSPORTU (steeplechase crosscountry IV kat., cena, 3300m, 5+, 60 000 Kč) dž. Ferhanovom v pasáži na námestí zadržaný, keď od začiatku dostihov cválal s veľkým odstupom na poslednom mieste. Zadržaným víťazstvom sa blysol Albe Back (Archipenko) s Adamom Čmielom z velkokarlovickej centrály.

Posledných dostihov dňa, Ceny Dostihového klubu (steeplechase crosscountry IV kat., hendikep, 4500m, 5+, 60 000 Kč, sa zúčastnil Rubychop (Captain Chop) zo stajne Štangel Racing. Pod rovnakým džokejom, ako mal vyššie spomínaný beluš, spoľahlivo skákal. V cieľovej rovine nedokázal odpovedať na nástup niektorých koní a tak po aktívnom priebehu docválal do cieľa na siedmom mieste. Druhé víťazstvo v tento deň vybojoval Adam Čmiel v sedle Ronaldo Kinga (Stormy Jail), reprezentanta stajne K – K Metal a.s.

Tau Tou sa po posledných dobrých výkonoch dočkala v Karlových Varoch prvého životného triumfu

V úvodných dostihoch dňa, Cene DUX JOSEF CHEJN s.r.o. (rovina IV kat., hendikep, 1400m, 3+, 40 000 Kč) sme v akcii videli 7 – ročného žrebca z lotu Jaroslava Hanáčka, Bahama Pa Pa (Medicean) v sedle s dž. Andrzejom Mazurkiewiczom. Hnedák v boxoch mierne zaostal, stratu však rýchlo dohnal a vedený svojím jazdcom cválal v strede poľa. Po zatočení do cieľovej rovinky na jeho pokyn zrýchlil a do úplného konca bojoval o koniec tabule. Vo veľmi tesnom dobehu piate miesto ubránil. V dostihoch už tretíkrát v rade zvíťazila Rabbit Make (Make Believe) v sedle s dž. Tomášom Lukáškom.

Väčšia radosť však prišla v tretích závodoch, Cene PRIMO JOSEF CHEJN s.r.o. (rovina IV kat., hendikep, 2000m, 3+, 40 000 Kč). Ryška Tau Tou (Zazou), reprezentujúca stajňu Egl, cválala pod vedením dž. Tomáša Lukáška na špici. Po zatočení do cieľovej rovinky pridala a víťazstvo si nenechala vziať. Taktika štart – cieľ sa vyplatila, po výbornom výkone priniesla talentovanej kobyle prvý životný triumf. „Taktika štart – cieľ nebola v pláne. Mal som ísť niekde z pozície, ale Tau Tou bola veľmi rýchla z boxov a s váhou 56kg som sa rozhodol ju nechať cválať tak, aby bola spokojná. Karlove Vary sú dobrou dráhou pre kone, ktoré majú dobré pozície. Nakoniec moje rozhodnutie bolo správne a víťazné, aj keď typovo to kobylka na taktiku štart – cieľ úplne nie je,“ priznal dž. Tomáš Lukášek, ktorý sa v dostihoch veľmi dobre rozhodol. „Tau Tou je krásna kobylka, s veľmi dobrým charakterom, ktorá je ešte len na začiatku svojej kariéry. Pokiaľ pôjde krôčik po krôčiku, mohla by z nej byť veľmi užitočná kobylka do dostihov vyhradených iba kobylám v rozmedzí medzi 1600-2000m,“ ponúkol nám svoj pohľad na možnú budúcnosť nádejnej ryšky aktuálne prvý muž českého rovinového šampionátu jazdcov. A na otázku, ako hodnotí dostihy v Karlových Varoch, zhrnul odpoveď veľmi trefne. „Dostihy vo Varoch sa odohrali na krásne pripravenej dráhe a mali svoju kvalitu. V Oaks sa veľmi dobre prezentovali prvé dve v cieli. Boli o triedu niekde inde ako zvyšok poľa. Lázeňská míle bola jednotkovo obsadenými dostihmi, ktoré bohužiaľ pre Mormila, boli vypísané ako dvojka. Pretože víťazstvo, na ktoré dosiahol v ten deň, by si zaslúžilo ohodnotenie do jeho kariéry ako jednotkové,“ nezabudol spomenúť prekvapivé víťazstvo s Mormillom a taktiež hlavné dostihy dňa, České Oaks, ktoré ovládla v Čechách trénovaná Zaryianka, reprezentujúca stajňu Lokotrans Slovakia, za ktorou stojí slovenský podnikateľ Tibor Cvik.

Gray Touch v Budapešti siahal na svoje prvé jednotkové víťazstvo

S jedným koňom cestoval Jozef Chodúr do maďarskej Budapešti. Jeho zverenec Gray Touch (Poet´s Voice) sa postavil na štart hlavných dostihov dňa, Orosházi díj (rovina I kat., 1600m, 3+, 1 300 000 Ft), v ktorých podal skvelý výkon. Džokej Jaroslav Línek ho po štarte zaparkoval ku bariére v prvej polovici poľa kde absolvoval celé dostihy. V cieľovej rovine nemal dobrú pozíciu keď však našiel miesto vyrazil dopredu. Vedúceho Cirfandliho už ale nechytil. Menšie incidenty ho pravdepodobne stáli víťazstvo, pre svoju stajňu MPL Racing však získal výborné druhé miesto.

Text: Kamila Gúčiková