„Podal výkon na jednotku,“ hodnotí tesné druhé miesto Mr Zuru jeho tréner Jaroslav Brečka

„Podal výkon na jednotku,“ hodnotí tesné druhé miesto Mr Zuru jeho tréner Jaroslav Brečka
Mr Zuru s Patrickom Mullinsom prekonávajú drop (foto: Lenka Sklenáková)

Druhý dostihový deň na pardubickom hipodróme sa už tradične niesol v znamení krosových zápolení rôznych dištancií či kategórií. Rámcového programu sa zúčastnilo slovenské duo – Mr Zuru a Royal Gino. Obaja si počínali úspešne, keď si zhodne dobehli pre druhé miesta.

Chronologicky sa prvý predstavil Royal Gino (It´s Gino), zverenec Mariána Štangela, ktorý sa pokúšal nadviazať na predchádzajúce úspešné krosové vystúpenia v Pohári BICZ holding 2022 (steeplechase crosscountry III kat., hendikep, 4600m, 5+, 90 000 Kč). V pomaly rozbehnutých dostihoch ho Jaroslav Myška usadil blízko čela a bez problémov prekonával všetky prekážky kurzu. „Skokový prejav bol úplne super, neurobil žiadnu chybu. Zhodli sme sa s Jarom (pozn. Myškom), že potrebuje na rok už ťažšie a rýchlejšie dostihy. Budeme ho teda cez tie väčšie skoky aj smerovať,“ netajil spokojnosť tréner Marián Štangel. Na trávu, teda posledné tri skoky, vybiehal na treťom mieste, odkiaľ mal dobrú pozíciu k záverečnému útoku. Po prekonaní poslednej prútky akceleroval a pod najvyššou váhou v poli získal skvelé druhé miesto, necelé tri dĺžky od víťazného Godfreya (Great Pretender), ktorý niesol o päť kilogramov menej. Už deväťročný reprezentant stajne Štangel Racing opäť potvrdil, že mu pardubické skoky chutia a ani v štvrtom štarte nesklamal. „Pred dostihmi by som bral výsledok aj výkon, ale keď som videl ten priebeh, tak si myslím, že sme mohli aj trošku lepšie skončiť. Dalo sa to aj vyhrať. Bolo to pre nás trošku pomaly rozbehnuté, aj Jaro Myška hovoril po dostihoch, že keby išiel ešte raz, asi by to v polke zobral na seba. Ťažko sa to rozhoduje v tej sekunde, ale keď chceme toho koňa učiť chodiť ťažké krosy, je to zo špice dosť náročné. Snažíme sa ho preto upratať medzi kone. V zásade som spokojný. Chcel som byť na dotovanom mieste a blízko od víťaza, tak to sa nám splnilo,“ komentoval pomalé tempo s ktorým sa beluš musel vyrovnať bratislavský kouč. Royal Gino sa doteraz prezentoval skôr chtivejším prejavom, na ktorom ale doma popracovali. „Bolo to lepšie, jazdec si to pochvaľoval. Sťažoval sa ale nato, že tie dostihy boli pomalé. Trebárs kone s menšou triedou a menšou váhou vedia po takomto priebehu v poslednom kilometri viac pridať. Uprataný bol celkom dobre, nebolo to ako minule, žeby stále menil pozíciu. Zdal sa mi teraz ovládateľnejší.“ V tejto sezóne by sme ho na dráhe ešte mali vidieť. „Z predchádzajúcich štartov bol taký unavenejší, ale teraz je úplne fit. Preto aj rozmýšľam, že ho vezmem ešte do Wroclawi na jeden stípel, ale ešte uvidíme.“

Len hodinu pred samotným vrcholom potvrdil Mr Zuru (Famous Name) dobrý dojem z debutu v šprintérskom krose a svoje predchádzajúce umiestnenie ešte o jednu priečku vylepšil. V Poplerovom memoriáli skupiny Profireal Group (steeplechase crosscountry NL kat., cena, 3300m, 5+, 300 000 Kč) išiel nezvyčajnou taktikou, miestami cválal aj na poslednom mieste. V rozhodujúcej fáze dostihov sa ale posunul bližšie k dôležitému dianiu. Chvíľu sa zdalo, že dvojica Lianel (Champs Elysees) a Medic (Camill) bude nad jeho sily, v cieľovej rovinke to ale za podpory írskeho šampióna amatérskych jazdcov Patricka Mullinsa nevzdal a skvelým finišom si prišiel po druhé miesto. „Zuro opäť ukázal, že mu pardubická dráha a dostihy na 3300m vyhovujú. Všetky skoky už poznal, bol tam ako doma a bolo vidieť, že neskutočne dobre skákal. Patrick ho zajazdil úžasne. Urobil všetko tak ako som mu povedal, nehnal ho zbytočne skoro, dal si pozor aj na „desiatke“ a na Veľkej vode už sedel druhý,“ chválil svojho zverenca aj jeho partnera „Čiko“ Brečka a pripustil, že výsledok mohol byť ešte lepší. „Jediná chyba bola na prvej výbehovej prekážke. Tam mu nevyšiel krok a podľa mňa ho to stálo víťazstvo. Pre mňa je víťaz. Predviedol veľký záver, aj napriek tomu, že nemal podkovu a pri tej chybe si udrel nohu. Asi prvýkrát zo seba dostal, že chce utekať aj do cieľa a že ho to baví. Takže pre mňa podal výkon na jednotku,“ zhodnotil faktory, ktoré mali na striebro vplyv. Reprezentant stajne DS Millennium tak opäť potvrdil svoju dobrú tohtoročnú formu, keď ani vo štvrtom štarte neskončil horšie ako na medailovej pozícii. „Už je tu pár rokov. Zosilnel a začal poriadne žrať. Človek mu nasype a už sa do toho nepozerá, nepreberá. Skrátka všetko zje. Toto sa zmenilo po prvých Pardubiciach. Teraz ide do dostihov a podá srdcový výkon. Musíme s ním doma robiť opatrne. On musí ísť do dostihov dobre naladený a nesmieme ho doma moc dusiť. Potom podá excelentný výkon, tak ako teraz,“ zdôrazňuje pozitívnu zmenu, ktorú spomínal aj pred týmito dostihmi, ktoré boli v tejto sezóne jeho posledným vystúpením na dráhe.

Text: Kamila Gúčiková