Pardubické zahájenie so slovenskou päticou

Pardubické zahájenie so slovenskou päticou
Fort Ryan v Pardubiciach (foto: Tereza Bartoníková)

V druhú májovú nedeľu sa popri prvých slovenských klasikách otvoria brány pardubického závodiska. Na mítingu, ktorého vrcholnom bude tradičná Úvodní cross country Koroka, sa v rámcových dostihoch predstaví aj kvinteto slovenských reprezentantov.

Jaroslav Brečka, ktorý svojich prekážkových zverencov pravidelne vozí do mesta perníkov, počíta tentokrát so štvoricou. Do druhých najväčších dostihov popoludnia, trojkového krosu na 4400 m, smeruje Fort Ryan (Ryan), ktorý vstúpil do sezóny pádom v bratislavskej Jarnej ceny Petržalky. Kratších dostihov rovnakej kategórie sa zúčastní aj druhý zástupca stajne MPL Racing, nad prekážkami zatiaľ málo skúsený Manollo (Milan), ktorý absolvuje krosový debut. V štvorkovom krose na 4300 m zaháji sezónu minuloročný účastník jednej z kvalifikácii Rui Faleiro (Henrythenavigator) zo stajne HWS Tellus Equinus. Ten sa so svojím opatrovateľom po veľkom súboji presadil vo veľmi podobných dostihoch aj v júni 2021. Posledným zverencom „Čika“ Brečku bude Morning Princess (Kendargent) reprezentujúca Syndikát M3J2, ktorá sa pokúsi zložiť prútenkársky reparát z bratislavského debutu spred mesiaca, kde bola Lukášom Matuským zadržaná. V sedlách všetkých štyroch koní bude ich tréner Jaroslav Brečka.

Jedno slovenské „želiezko“ privezie aj Marián Štangel. Royal Gino (It´s Gino) pre Štangel Racing sa postaví na štart klasickej steeplechase v Pardubiciach prvýkrát. Ako tréner uviedol v predsezónnom rozhovore pre Závodisko, chcú skúsiť, či ho špecifický hipodróm zaujme a či budú jeho ďalšie kroky viesť práve tam. Beluša v dostihoch premiérovo povedie Jaroslav Myška.

Text: Kamila Gúčiková