Opasanov skvelý návrat, slovenská dvojica sa kvalifikovala

Opasanov skvelý návrat, slovenská dvojica sa kvalifikovala
Súboj medzi Kaiserwalzerom a Paris Eiffelom v I. kvalifikácii na VP o štvrté miesto (foto: Tereza Bartoníková)

Dostihová sobota bola pre slovenských trénerov a ich zverencov rušná. Najlepší slovenský rovinový kôň sa po dlhšej zdravotnej prestávke vrátil do dostihového kolotoča výborne, keď vo francúzskom Lyon Parilly vybojoval druhú najcennejšiu medailu. Darilo sa aj v Pardubiciach, kde si okrem miestenky do vrcholu sezóny slovenskí reprezentanti pripísali aj dotované dobehy.

Opasanov návrat vo veľkom štýle

Ak sa niektorí turfmani náhodou obávali, že po desaťmesačnej zdravotnej odmlke to už nebude ten „starý dobrý“ Opasan (French Navy), mýlili sa. Zverenec Jozefa Chodúra na závodisku Lyon Parilly potvrdil slová svojho trénera, že nič zo svojho lesku nestratil. V Prix Bedel (rovina Listed, cena, 2400m, 4+, 52 000 eur) sa postavil proti silným súperom a predviedol ďalší kvalitný výkon. Pod vedením Václava Janáčka cválal v druhej polovici poľa, ako to uňho býva zvykom. S blížiacim sa záverom sa posunul do predných koní a v cieľovej rovinke na pokyn svojho džokeja akceleroval. Dlho to vyzeralo tak, že vybojuje triumf, nakoniec mal ale o niečo údernejšiu koncovku rozbehaný Fenelon (Fastnet Rock). Za sebou okrem českého Vert Liberte (Muhaarar), ktorý treťou priečkou získal status blacktype, nechal napríklad aj viacnásobného Gr. 2 premianta Skazina (Kendargent). Kam povedú ďalšie kroky zástupcu stajne Bormann sa necháme prekvapiť.

Príprava do októbrového vrcholu môže začať

Cena města Pardubic – I. kval. na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (steeplechase crosscountry NL kat., cena, 5800m, 5+, 500 000 Kč) si slovenská dvojica počínala aktívne. Paris Eiffel (Oscar) s Martinom Cagáňom od štartu dostihy dokonca vodili. Potom však prišlo ku kolízii s voľným koňom na Írskej ľavici, na ktorú síce najviac doplatil Player (Moonjaz), ale zmätok zbrzdil aj reprezentanta stajne Lokotrans Slovakia. Kaiserwalzer (Wiener Walzer) reprezentujúci stajňu DS Millennium sa väčšinou tiež držal v predných koňoch. Po vybehnutí na trávnatý oval slovenským zástupcom ušla vedúca trojica, ale v cieľovej rovine zviedli medzi sebou pekný súboj o štvrtú priečku, s úspešnejším koncom pre valacha z lotu Jaroslava Brečku, ktorý bol aj sám v jeho sedle. Kvalifikáciu ovládol sedemročný domáci Chelmsford (Sunday Break). Slovenské kone teda dotovanými pozíciami splnili kvalifikačné podmienky pre štart v 133. Velkej pardubickej.

Cene společnosti Tipsport (steeplechase crosscountry II kat., cena, 3300m, 5+, 120 000 Kč), ktorá sa konala pol hodinu pred vrcholom dňa nastúpil na svoj tretí krosový štart Kaiserwalzerov stajňový aj tréningový kolega Mr Zuru (Famous Name) a opäť nesklamal. Medzi šprintérskou špičkou predviedol dobrý záver a pod Janom Odložilom získal striebro. Nad jeho sily bol v cieľovej rovinke len víťazný francúzsky import Quart De Garde (Kapgarde).

Text: Kamila Gúčiková

Foto: France Galop