Opasan sa vracia, Paris Eiffel a Kaiserwalzer zabojujú o kvalifikáciu

Opasan sa vracia, Paris Eiffel a Kaiserwalzer zabojujú o kvalifikáciu
Ilustračná foto - Opasan pri odovzdávaní "ceny" Kôň roka 2021 na závodisku v Starom Háji (foto: Mária Horníková)

V sobotu sa zraky slovenských turfmanov budú upierať na viaceré závodiská. Okrem dostihov v Bratislava sa slovenské kone vydajú na cestu do Francúzska a Česka. Po desaťmesačnej odmlke sa na dostihové ovály vracia hviezdny Opasan, ktorý bude v Lyon Parilly obhajovať minuloročnú druhú priečku. V Pardubiciach bude hlavným cieľom slovenského dua kvalifikovať sa do jesenného vrcholu.

Dvojnásobný slovenský Kôň roka Opasan (French Navy), sa v Prix Bedel (rovina Listed, 2400m, 4+, 52 000 eur) stretne s osmičkou kvalitných súperov. Medzi nimi aj s českým top vytrvalcom Vert Liberte (Muhaarar). Reprezentanta stajne Bormann a zverenca Jozefa Chodúra povedie po štvrtý raz český džokej Václav Janáček.

Pardubická premiéra pre skúsených krosárov

O zaistenie si účasti v októbrovej Velkej pardubickej sa zajtra budú usilovať dva slovenské kone. Na štart Ceny města Pardubic – I. kval. na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (steeplechase crosscountry NL kat., 5800m, 5+, 500 000 Kč) sa postavia v Šuranoch víťazne rozbehaný Paris Eiffel (Oscar) z lotu Jána Cagáňa a do sezóny vstupujúci Kaiserwalzer (Wiener Walzer) z opatery Jaroslava Brečku. V sedle reprezentanta stajne Lokotrans Slovakia už tradične uvidíme Martina Cagáňa, zástupcu stajne DS Millennium povedie jeho tréner. Po dvoch škrtoch na „poslednú chvíľu“ ich čaká sedem súperov.

Sezóna sa začína aj špecialistom na krátke krosy. V Cene společnosti Tipsport (steeplechase crosscountry II kat., 3300m, 5+, 120 000 Kč) sa predstaví Mr Zuru (Famous Name), druhý z minuloročného vrcholu sezóny, Poplerovho memoriálu. Zverenca Jaroslava Brečku pri tohtoročnej premiére v dostihoch povedie český džokej Jan Odložil.

Text: Kamila Gúčiková