Opasan neprestáva udivovať a víťaziť

Opasan neprestáva udivovať a víťaziť
Šťastný realizačný tím po víťazstve Opasana v prestížnom Kincsem Díj. (foto: Zsuzsanna Antal)

Porovnanie žrebca zo stajne BORMANN s medzinárodnou konkurenciou starších koní dopadlo na jednotku. Ani tentokrát sa hnedák príliš „nespotil“ a v jednom z najlepšie obsadených Kincsem Díj za posledné roky, si docválal pre celkom jednoduché víťazstvo. Belky Zoriana a Palmera zo senickej centrály Zuzany Kubovičovej v tých istých dostihoch neuspeli a mierne sklamali. Druhý zverenec trénera Chodúra, 6 – ročný Gray Touch, nedosiahol na dotovanú priečku, ale v Imperiál Díj napriek tomu podal dobrý výkon.

Hviezda tohtoročnej sezóny, Opasan, opäť kraľoval

Na štart Kincsem Díj (rovina Gd-1, cena, 2400m, 3+, 14 000 000 Ft) sa s váhovou výhodou pre trojročných postavil zverenec Jozefa Chodúra a takisto dve staršie zverenkyne Zuzany Kubovičovej, nesúce 60,5kg. Najlepšiu pozíciu po štarte získala Palmera (Jukebox Jury), ktorá pod vedením dž. Martina Laubeho cválala v prvej vlne okolo štvrtého miesta. Zoriana (Jukebox Jury) začala dostihy menej aktívne, zdržiavajúc sa v strede poľa. Ako už býva pravidlom, dž. Radek Koplík upratal Opasana (French Navy) do zadnej časti poľa. O rýchle tempo na ťažkej pôde sa staral tohtoročný maďarský derby víťaz Faust, spolu s taktiež trojročnou Impression, ktorí zbytku poľa v úvode ušli o veľa dĺžok. Na konci protiľahlej rovinky si lepšila pozíciu aj Zoriana, celé pole sa dotiahlo na vedúce kone. V oblúku pred cieľovou rovinkou začal posúvať aj dž. Koplík favorita Opasana, aby boli bližšie k podstatnému dianiu. Ten na méte 400m vyrazil razantne dopredu a razom sa ocitol vedľa vedúcej Impression. Finiš rozbaľovala aj maďarská Golden Sea, ktorá sa pomaly približovala k vedúcim koňom. Na zverenca Jozefa Chodúra to ale ani náhodou nestačilo. Hnedák si opäť v pohode triumf ustrážil a prakticky v závere nemusel vôbec bojovať. Na jeho finiš nedokázal nikto odpovedať, čo znamená, že ani v štvrtom tohto sezónnom štarte sa nenašiel rovnocenný súper, ktorý by bojovného hnedáka potrápil. Kde sú rezervy vychádzajúcej hviezdy slovenského turfu, sme sa opäť nedozvedeli. Zoriana bojovala až do konca, ale na najlepších tentokrát nestačila, zatiaľ čo Palmera vycúvala do zadnej časti poľa ešte skôr. Dostihy dokončili na jedenástom, respektíve dvanástom mieste.

Gray Touchovi mäkká dráha nechutila

V míľovom teste, Imperiál Díj (rovina Gd-2, cena, 1600m, 3+, 4 500 000 Ft), štartoval druhý zverenec Jozefa Chodúra, beluš Gray Touch (Poet´s Voice) zo stajne MPL Racing. Vedený dž. Zdenkom Šmidom cválal na tretej, štvrtej priečke, pričom to vyzeralo tak, že má slovenský jazdec čo robiť, aby valacha udržal. Po zatočení do cieľovej roviny ho začal dž. Šmida pobádať, načo beluš reagoval len veľmi slabo. Na ťažkej dráhe nedokázal predviesť adekvátne zrýchlenie a napriek tomu, že bojoval až do samého konca, ušla sa mu len šiesta priečka. Dostihy napokon neskutočným finišom ovládol domáci Cirfandli (Overdose).

Text: Kamila Gúčiková