Opasan hrdinom 100. Českého derby, Zoriana s Palmerou na tabuli v Zlatom pohári

Opasan hrdinom 100. Českého derby, Zoriana s Palmerou na tabuli v Zlatom pohári
Opasan s víťazným realizačným tímom po 100. Českom derby (foto: Andrea Zavadilová)

Nedeľné pražské popoludnie prinieslo slovenskému turfovému svetu veľa radosti. To, čo začali tretím respektíve štvrtým miestom tréningové kolegyne belky Zoriana a Palmera v Zlatom pohári, dokončil Opasan triumfom v Českom derby. Zverenec Jozefa Chodúra zariadil len druhé víťazstvo na Slovensku trénovaného koňa v týchto prestížnych dostihoch od rozdelenia Česko – Slovenska, keď v roku 1998 zvíťazil Temirkanov (In TheWings).

Ako prvé sa počas sviatočného popoludnia na štart 64. J&T Banka Zlatého pohára (rovina I kat., cena, 2400m, 4+, 200 000 Kč) postavili zverenkyne Zuzany Kubovičovej, 6 – ročná, všetkým turfmanom dobre známa Zoriana (Jukebox Jury) a 4 – ročná reprezentantka stajne Kovometal Palmera (Jukebox Jury). V pomaly rozbehnutom zápolení mali slovenskí džokeji čo robiť, aby chtivé belky udržali na pozícii. Nakoniec sa im podarilo ich usadiť na druhé a štvrté miesto, avšak na Zoriane bolo vidieť, že sa jej tempo dostihov vôbec nepáči. Zástupkyňa PD Senica zatáčala do oblúka pred cieľovou rovinkou už prvá, keď ju jej dž. Jaroslav Línek posunul dopredu. Svoj finiš rozbiehala aj dž. Zdenkom Šmidom vedená Palmera. Na Zorianu postupne začali dotierať kone zo zadných pozícií a tá nakoniec dvom súperom so silnejším finišom podľahla. Bojovala až do konca a stačilo to na skvelé tretie miesto, keď Ramssio (Whipper) a Arcturus (FastCompany) zviedli súboj o víťazstvo. Palmera dokončila dostihy na taktiež dobrom štvrtom mieste.

Do jubilejného 100. Českého derby (rovina Gd – 3 kat., cena, 2400m, 3 ročné kone, 2 000 000 Kč) nastupoval slovenský Opasan s dž. Radkom Koplíkom ako hlavný favorit. Ako náhradník sa na poslednú chvíľu po škrte Markoniho LP (Glavalcour) dostal na štart aj druhý slovenský zástupca, Spartico (Maxios). Opasanovi vylosované vysoké štartové číslo vnášalo mierne predštartové obavy, avšak hnedákovi, vždy útočiacemu z chvosta poľa to nijako neprekážalo. Z boxov odskočil na poslednom mieste, kde zotrval takmer celé dostihy. Spartico bol o niečo aktívnejší, tiež ho však dž. Martin Laube schoval do druhej polovice početného štartového poľa. Po zatočení do cieľovej rovinky sa reprezentant stajne Jakáb snažil zrýchliť, na svojich súperov to však nestačilo a preto preťal cieľovú pásku na poslednom mieste. Zato nádej farieb stajne Bormann ešte len čakala na svoju veľkú chvíľu. 400 m pred cieľom sa talentovanému žrebcovi otvorila medzera, dž. Radek Koplík na nič nečakal a dal mu pokyn, aby rozbalil svoj záver. Opasan poslúchol a míňal súpera za súperom, až sa dostal na úroveň celé dostihy odvodivšej Vivienne Wells (Authorized), s ktorou zviedol nakoniec víťazný súboj až do cieľa. Napriek miernemu bočeniu, mal jeho výkon podľa džokeja stále ešte rezervy. Opasan sa tak postaral o životný úspech trénera Jozefa Chodúra a stajne Bormann. Džokejovi Koplíkovi taktiež České derby v kolekcii úspechov chýbalo. „To víťazstvo bolo úžasné. Krásny zážitok, keď zrýchlil v cieľovej rovine a viezol ma k víťazstvu,“ opísal svoje pocity po dobehu šťastný džokej. „Je to úžasný kôň. Pokojný, vyrovnaný a  bojovný,“ nezabudol Opasana pochváliť. „Myslím si, že má aj na francúzske dostihy,“ načrtol možné budúce smerovanie žrebca.

O najtriedovejšom koni trojročného ročníka sa toho už veľa popísalo, my sme sa však jeho jazdeckého partnera Radka Koplíka pýtali, či po prvom štarte s ním predpokladal, že môže dosiahnuť na víťazstvo v Českom derby. „Nie, ani mi to nenapadlo. Pri prvom štarte som vlastne ani nevedel koho jazdím. Pýtal som sa Jara Línka, čo je to za koňa. Nevidel som dostih, ani nič pred tým. Bola to náhoda, že som išiel. Ani som nepredpokladal, že ho budem ešte niekedy jazdiť,“ dodal úprimne na záver.

Ako už avizoval tréner Chodúr, žrebec potrebuje medzi dostihmi dlhšiu pauzu a preto Slovenské derby vynechá. Posledným štartom tejto sezóny pre neho bude český St.Leger.

Text: Kamila Gúčiková