Nabitý pardubický víkend pre slovenské prekážkové stajne

Nabitý pardubický víkend pre slovenské prekážkové stajne
Kaiserwalzer (Foto: Tereza Bartoníková)

Najočakávanejší míting pre všetkých prekážkových fanúšikov už klope na dvere. Tak ako to býva posledné roky zvykom, ani tentokrát nebudú v meste perníkov chýbať slovenskí reprezentanti, ktorí sa pokúsia uspieť v 133. Veľkej pardubickej a rámcových dostihoch. Celkovo sa ich počas pardubického dvojdňa predstaví šesť.

Vo „Velkej“ zabojujú Royal Gino a Kaiserwalzer

Do vrcholu celého mítingu a aj prebiehajúcej sezóny smerujú dve slovenské želiezka. Dávku smoly mal v sezóne Royal Gino (It´sGino), ktorý síce tretím miesto v Úvodnej crosscountry Koroka naznačil potenciál, ale v ďalších dvoch kvalifikačných štartoch sa mu ho pre chyby na skokoch nepodarilo potvrdiť. Podmienky pre štart v 133. Velkej pardubickej se Slavia pojišťovnou (steeplechase crosscountry L kat., cena, 6900m, 6+, 5 000 000 Kč) splnil zástupca stajne Nýznerov SK až v poslednom septembrovom termíne, kedy dokončil na štvrtom mieste. Do vrcholu sezóny nastúpi prvýkrát a jeho jazdeckým partnerom bude Jan Odložil. To sa ale nedá povedať o druhom slovenskom účastníkovi. Ostrieľaný Kaiserwalzer (Wiener Walzer) z lotu Jaroslava Brečku sa v nedeľu pokúsi na tretíkrát úspešne dokončiť tieto dostihy. V predchádzajúcich dvoch ročníkoch chyboval, v roku 2021 stratil svojho jazdca na Taxise a následne v roku 2022 spadol na Popkovickom skoku.Reprezentant stajne DS Millennium vstúpil do aktuálnej sezóny štvrtým miestom v I. kvalifikácii, následne dobehol siedmy v tej druhej a opäť štvrtý v predskúške Ceny Vltavy. Dostihom ho prevedie Jaroslav Myška.

V rámcovom programe sa na výborné pardubické výkony pokúsi nadviazať Mr Zuru (Famous Name). Druhý zverenec javoreckého kouča Jaroslava Brečku sa postaví na štart Poplerovho memoriálu skupiny SOMI (steeplechase crosscountry NL kat., cena 3300m, 5+, 300 000 Kč). Deväťročný krosár reprezentujúci bordovo – zelené farby stajne DS Millennium vstúpil do sezóny striebrom v dvojkovom krose, následne po tuhom boji zvíťazil v Červnovej crosscountry Válečníka a v septembrovom triale na nedeľný vrchol získal tesnú druhú priečku. Do jeho sedla sa vyhupne Jan Odložil.

Sobotné šance

Sobotný míting je už tradičným „predkrmom“nedeľného sviatočného popoludnia. Tento rok sa do Pardubíc vracia aj jednotková rovina, Cena zimní královny, v ktorej ale slovenské zastúpenie chýba. Trojica našich nádejí mieri do prútenných prekážok a jedného „steeplu“.

Najmladšou účastníčkou bude Medulienka (Nathaniel) od trénera Mariána Štangela, ktorá sa postaví na štart Zlatej spony tříletých (prútenné prekážky I kat., cena, 3200m, 3 ročné kone, 200 000 Kč). Začínajúca prekážkarka má na konte dva štarty cez prútenné prekážky. V debute obsadila druhé miesto, nasledujúci štart ale premenila v presvedčivé víťazstvo. Jazdkyňa, ktorá bola v jej sedle v predchádzajúcich zápoleniach je zranená a tak ju v sobotu nahradí francúzsky džokej Benoit Claudic.

Druhým štartujúcim bude päťročný Lotos (Distant Music) z lotu Jaroslava Brečku, ktorý bude chcieť potrápiť favoritov v Křišťálovom pohári (prútenné prekážky NL kat., cena, 3400m, 4+, 300 000 Kč). Nad ľahké skoky prešiel tento rok a z piatich štartov už stihol zaznamenať dve zadržané víťazstvá v Topoľčiankach. Reprezentanta stajne Kovotvar v dostihoch povedie talentovaná slovenská jazdkyňa Dominika Baranová. V Stříbrnej trofeji (steeplechase NL kat., cena, 4400m, 5+, 300 000 Kč), jediným steeplechase dostihom sobotného popoludnia, sa predstaví beluš Oroblanco (Jukebox Jury), taktiež z tréningu Jaroslava Brečku. Pre doposiaľ nad skokmi nezvíťazivšieho reprezentanta stajne Quirinus Farm, to bude aj jeho premiéra v takomto type dostihov. V sedle bude mať taktiež Dominiku Baranovú.