Medulienka víťazná v Pardubiciach, všetky slovenské kone na dotovaných priečkach

Medulienka víťazná v Pardubiciach, všetky slovenské kone na dotovaných priečkach
Medulienka a Tereza Polesná suverénne víťazia v úvodných dostihoch pardubického popoludnia (foto: Tereza Bartoníková)

Úspešnú sobotu majú za sebou slovenské realizačné tímy v mekke prekážkových dostihov. Zo štyroch štartov vyťažili jeden triumf a tri umiestnenia. Royal Gino úspešne dokončil kvalifikáciu na Veľkú pardubickú a tak sa októbrového vrcholu bude môcť zúčastniť trojica slovenských koní.

Dostihový deň otvorila úvodná Cena ADW FEED, a.s. (prútenné prekážky III kat., cena, 3200m, 3 ročné kone, 90 000 Kč), v ktorej sa naplno presadila začínajúci prekážkarka Medulienka (Nathaniel). Pod vedením amatérky Terezy Polesnej si tempo ušila na mieru a suverénne o necelých päť dĺžok zvíťazila. Zverenkyňa Mariána Štangela reprezentujúca jeho rodinnú stajňu zaznamenala prvý životný triumf. Nad „prútkami“ debutovala pred mesiacom a v októbri zrejme zamieri do Zlatej spony tříletých.

O viac ako hodinu neskôr potvrdil svoju mimoriadnu spoľahlivosť deväťročný Mr Zuru (Famous Name), ktorý si v triale na Poplerův memoriál, Cene Arnošta z Pardubic – podporovaná Dopravním podnikem města Pardubic, a.s. (steeplechase crosscountry II kat., cena, 3350m, 5+, 120 000 Kč), dobehol pre tesné striebro. Za zraneného Jana Odložila, tradičného partnera reprezentanta stajne DS Millennium, zaskočil v sedle Jaroslav Myška. Zverenec Jaroslava Brečku sa v dostihoch držal zväčša na druhom mieste, v záverečnej fáze si ale nechal súperov utiecť a napriek silnému finišu v cieľovej rovinke zaostal za víťazným Quart De Gardeom (Kapgarde) o necelú dĺžku.

V Cene deníku Právo (steeplechase crosscountry II kat., cena, 4500m, 5+, 120 000 Kč), ktorá kopírovala kurz Ceny Vltavy získal štvrtú priečku Kaiserwalzer (Wiener Walzer), stajňový aj tréningový kolega Mr Zuru. O lepšie umiestnenie sa pripravil kvôli zlému točeniu po Veľkej vode, kde naviac nabehal veľa metrov. Z prvého miesta sa prepadol na posledné a aj keď ho Jaroslav Brečka o chvíľu posunul opäť na priebežné tretie miesto, stratil veľa síl, ktoré mu v závere chýbali.

Vo vrchole dňa, Velkej cene města Pardubic – EURO EQUUS IV. kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (steeplechase crosscountry NL kat., cena, 5800m, 5+, 500 000 Kč) , išiel splniť kvalifikačné podmienky druhý zverenec Mariána Štangela Royal Gino (It´s Gino) a na tretí pokus bol úspešný. Belušov realizačný tím musel takisto riešiť náhradného džokeja za zraneného Jana Odložila. Dôveru nakoniec dostal Marcel Novák a zástupcu stajne Nýznerov SK doviedol do cieľa na dobrom štvrtom mieste. Kvalitným výkonom sa prezentoval aj druhý beluš v štartovom poli Star (Sternkönig), ktorý je síce v českom tréningu Hany Kabelkovej ale má slovenského majiteľa Miroslava Pisklu.

Neúspešná Budapešť

V Pardubiciach sa slovenským koňom darilo, to sa ale žiaľ nedá povedať o tých, ktorí štartovali v Budapešti. Zverenkyňa Mariána Štangela Sandy Rose (Cappella Sansevero) uzavrela dobeh šprintérskeho vrcholu. Quessigny (Recorder) z lotu Jaroslava Línka dokončil na ôsmom mieste z desiatich koní a jeho stajňový aj tréningový kolega Orry (Adlerflug) nebol veterinármi pripustený na štart zo zdravotných dôvodov.