Hrdinu z Vichy, Opasana, čaká v septembri ďalšia méta

Hrdinu z Vichy, Opasana, čaká v septembri ďalšia méta
Opasan triumfujúci v Listed dostihoch (zdroj: France Galop)

Od čias špičkového vytrvalca Ryana, trojnásobného Listed víťaza z Milána, na Slovensku nebol kôň, ktorý by dokázal zvíťaziť na európskej blacktype scéne. To sa však zmenilo v utorok (20.7.2021), kedy terajšia hviezda slovenského turfu opanovala Listed zápolenie na francúzskom hipodróme vo Vichy.

Opasan (French Navy) z lotu Jozefa Chodúra, reprezentujúci stajňu BORMANN, sa musel prvýkrát vysporiadať s náročnou cestou a kvalitnými súpermi, ktorý boli statusom blacktype už ovenčení. Všetko ale zvládol skvele a v posledných stovkách metrov predviedol silný záver, ktorému nedokázal nik konkurovať. Výrok rozhodcov bol síce boj – krátka hlava, v závere však jeho džokej víťazstvo len kontroloval.

„Musel trochu zabojovať, ale strop ešte neukázal,“ tvrdí na konto Opasana Radek Koplík

Po každom spoločnom štarte vravel Radek Koplík, že jeho štvornohý partner má ešte rezervy a inak tomu nebolo ani teraz, napriek najlepším súperom s akými sa zatiaľ stretol. Tí ho preverili, ale stále nedonútili k maximu. „Víťazstvo som videl pekne.Bol to na ňom opäť super zážitok. Musel trochu zabojovať, ale strop ešte neukázal.“ Dostihy neboli nijak rýchle, zodpovedali tomu, ako sa vo Francúzsku často jazdí. „Pomalé tempo pre nás bolo až na druhej strane. Dostihy boli pomalé, ale musí sa to tu naučiť. Aby sa vedel pošetriť. Na prvé dostihy tu, nám pomohlo aj to pomalé tempo,“ videl v tom aj určité pozitíva a skúsenosti do budúcna, ktoré sa hnedákovi určite zídu. Radek Koplík dokázal zvíťaziť v blacktype dostihoch už tretíkrát. Dva predchádzajúce triumfy zaznamenal v sedle Subway Dancera (Shamardal). „Môj tretí úspech som si užíval. Tu vo Vichy to mám rád. Rád tu jazdím, tak som mal veľkú radosť, že sa mi to podarilo. Vyhrať konečne aj tu,“ neskrýval víťazný džokej radosť, keďže uspieť na medzinárodnej blacktype scéne sa nepodarí každý deň.

„Nelietame, sme na zemi,“ vraví po triumfe vo francúzskych Listed dostihoch Jozef Chodúr

Obrovský úspech, zatiaľ životný, bol tento triumf aj pre slovenského trénera Jozefa Chodúra, ktorému ani po takomto výkone nechýba nadhľad a pokora. „Samozrejme vyhrať blacktype dostihy sú dobré pocity, ale zase nelietame, že by sme si mysleli, že sme teraz ovládli Francúzsko, sme na zemi. Boli to súperi, ktorí už tie najlepšie roky majú za sebou. Ale takisto my sme mali dlhú cestu pred dostihmi a keď porovnám v akých tréningových podmienkach trénujú oni a v akých my, tak to beriem ako veľký úspech pre nás, ale aj pre slovenský dostihový šport. Aspoň tam o nás vedia, že tu nejaké dostihy sú a že to vieme trošku robiť aj my, nielen oni,“ opisuje svoje pocity a teší ho, že Slovensku urobili vo „veľkom“ dostihovom svete dobré meno.

Dostať sa do francúzskeho kúpeľného mesta, ktoré leží južne od Paríža bolo časovo náročné. „Cesta bola dlhá, trvala nám 15 hodín. Cestovanie Opasan znášal celkom dobre. Bol po ceste trošku stuhnutý, ale postupne sa vrátil do normálu. Ako dvojročný cestoval horšie, už je to lepšie, aj keď bol z dlhej cesty trochu prekvapený,“ popísal. V dostihoch jeho zverenec pôsobil dojmom, že na ňom nezvyčajne dlhé cestovanie nezanechalo žiadne stopy. Po vyskočení zo štartových boxov mu pomalé tempo rozhodne nebolo po chuti. Svojim jazdcom sa ale nechal usadiť na neďaleké piate miesto, kde zotrval až do cieľovej rovinky. Tam už prišiel záver, ktorým je slovenský žrebec tak špeciálny. „V dobrý výsledok som veril keď vybehli na protiľahlú stenu, tak bol dobre zaparkovaný. Sedel presne tam, kde sme si to predstavovali, dobre sa hýbal. Takže už vtedy som si myslel, že by to mohlo byť dobré. Vo víťazstvo som začal veriť asi v momente ako precválali cestu, ktorá je približne 300m pred cieľom. Tam mal veľký progres, dostal sa dopredu a už som veril, že by mu to nemuselo ujsť. Aj keď jeden zo súperov ho sťahoval, potom, keď som si to pozeral viackrát zo záznamu som videl, že si to len kontroloval,“ narážal tréner na dotierajúceho Folamoura (Intello).

Po relatívne „ľahkom“ vystúpení vo Vichy by mal Opasan zamieriť 12. septembra do Gr.2 o 130 000 eur v Longchamp, ktoré Jozef Chodúr vidí ako najlepšiu alternatívu. „Sú to dostihy na 2400m a podľa propozícii to vyzerajú byť také ľahšie dostihy. Nechcem hovoriť, že Gr.2 sú ľahké dostihy, ale jedny z tých prijateľnejších dostihov pre neho vo Francúzsku. Sú určené pre štvorročné a staršie kone, takže sa tam nemusí stretať s trojročnými, ktoré by niesli nízku váhu a podobne. Bude tam behať zase len medzi svojimi. Je to tri týždne pred Cenou víťazného oblúka.Tá špička bude čakať už na „víťazný oblúk“ a ten druhý sled si tam pôjde spraviť formu do tých dostihov, takže to tam vidím reálne. Aj časový odstup od týchto našich dostihov do polovice septembra je ideálny, lebo si bude musieť určite odpočinúť trošku viac ako po Veľkej cene Slovenska,“ predostiera najbližšie plány slovenskej hviezdy tréner z Borského Mikuláša. V sedle Opasana by sa aj v Longchamp mal predstaviť jeho stály jazdecký partner, český skúsený džokej Radek Koplík.  

Text: Kamila Gúčiková