Do prvej kvalifikácie mieria tri slovenské kone, Wirrwarr zabojuje vo Velkej květnovej

Do prvej kvalifikácie mieria tri slovenské kone, Wirrwarr zabojuje vo Velkej květnovej
Star prekonávajúci jednu z posledných prekážok minuloročnej IV. kvalifikácie (foto: Tereza Bartoníková)

Najbližšia sobota sa okrem bratislavských rovinových zápolení ponesie v znamení I. kvalifikácie na Veľkú pardubickú. Mítingu, ktorý prinesie deväť dostihov sa zúčastní deväť slovenských reprezentantov, zastupujúcich šesť rozdielnych stajní. V nedeľu sa naši reprezentanti ukážu v Prahe, kde zabojuje štvorica rovinových koní. Z tohto pohľadu bude nasledujúci dostihový víkend určite mimoriadne zaujímavý.

Pardubice útokom

V samotnom vrchole dňa, Cene města Pardubic – I. kvalifikace na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, sa predstaví Paris Eiffel (Oscar) a Brečkove duo Star(Sternkönig) s Kaiserwalzerom (Wiener Walzer). Šiesty z minuloročnej Veľkej pardubickej, beluš Star, sa rozbehol druhým miestom v Jarnej cene Petržalky. V dostihoch ho tentoraz povedie Lukáš Matuský. Rovnakým štartom debutoval v sezóne aj minuloročný kvalifikačný víťaz Kaiserwalzer. Do jeho sedla sa vyhupne 14 – násobný írsky šampión amatérskych jazdcov Patrick Mullins. Jánom Cagáňom pripravovaný Paris Eiffel bude do sezóny vstupovať. V októbrovom vrchole tej minulej mal smolu, keď spadol cez padajúceho Theophila. V sedle uvidíme Martina Cagáňa.

V rámcovom programe budú postupne štartovať aj ďalší zverenci Jaroslava Brečku. Persian Princea (Sir Percy) s Janom Faltejskom čaká prekážková premiéra, Fort Ryan (Ryan) v sedle s Lukášom Matuským mieri do „trojkového“ krosu a Sardinie (Pop Rock) si odbije svoj debut v dlhej rovine.

Viac ako jedného koňa do Pardubíc privezie aj Ján Cagáň. Jeho zverenkyňa Meghan (Exosphere) absolvuje krosovú premiéru v dostihoch určených začínajúcim štvorročným koňom.

Slovenskú zostavu dopĺňa Royal Gino (It´s Gino), ktorý bol pri zahajovacom dni po chybe na skoku zadržaný. Krosovou premiérou ho prevedie Richard Bartoň. Prvýkrát sa v meste perníkov ocitne aj piaty z Jarnej ceny Petržalky, Ziggy Ready (Orpen), z lotu Miroslava Stančíka, ktorého v klasickej steeplechase čaká sedem súperov. Jazdeckým partnerom hnedáka bude Petr Tůma.

Chuchla na prekvapenie ?

Hlavného zápolenia dňa, 73. Velkej květnovej cene Rolls-Royce Motor Cars Prague, sa zúčastní Wirrwarr (Jukebox Jury) z opatery Marcela Mihalíka, ktorý sa v Bratislave pred mesiacom nerozbehol úspešne. V konkurencii kvalitných českých strednotratiarov ho povedie Michaela Musialová.

Rovnakého trénera bude vo vytrvaleckom teste štvrtej kategórie reprezentovať aj pôsobivým víťazstvom v Starom Háji rozbehnutá Portals Nous (Isfahan). Aj do jej sedla sa vyhupne Michaela Musialová.

Trénerka Zuzana Kubovičová privezie do Prahy dvoch zverencov, oboch nasedlá pre žiačku Michaelu Jakábovú. V prvých dostihoch dňa, trojkovom šprinte, pobeží Bouquet (Move Your Vision), ktorá bude prvýkrát v kariére štartovať mimo Slovensko. Už dva štarty má v tejto sezóne na svojom konte Spartico (Maxios), ktorý sa s výhodnou záťažou predstaví v „trojke“ na predĺženej míli.