Deväť ročkov z Autumn Yearling Sale do slovenských stajní

Deväť ročkov z Autumn Yearling Sale do slovenských stajní
Lot 267 na Slovensko putujúca hnedka z Autumn Yeralings Sale spoločnosti Goffs (zdroj: Goffs )

Včera sa skončila dvojdenná dražba s názvom Autumn Yearling Sale spoločnosti Goffs, ktorá ponúkla 471 ročkov za prijateľnejšie ceny. Predaných bolo 431 mladých nádejí. Na aukcii nakupovali aj slovenskí majitelia prostredníctvom írského bloodstock agenta Bobbyho O´Ryana a českého bloodstock agenta Tomáša Jandu.

Ten na Slovensko za 6 000 eur vydražil lot 413, doposiaľ nepomenovanú belku po dvojnásobnom grupovom víťazovi Dariyan (Shamardal), ktorý pôsobí v chove Aga Khana. Matkou kobylky je Precious Promise (Kandahar Run), nemecká víťazka, ktorej jeden z dvoch štartujúcich potomkoch dokázal zvíťaziť.

Aktívnym kupujúcim bol aj Pavol Strnisko. Ten získal lot 606, ročnú hnedku, za 5 000 eur. Kobylka je prvým potomkom neštartujúcej Almira Wells (High Chaparral). Otcom je írsky plemenník Gleneagles (Galileo), štvornásobný Gr.1 víťaz, pôsobiaci v Coolmore.

Drahším z dvojice jeho akvizícií bol lot 667, hnedý nepomenovaný žrebec, za ktorého Pavol Strnisko zaplatil 17 000 eur. Matkou je overená Classic Remark (Dr Fong), nemecká Listed víťazka, ktorá dala zo siedmych štartujúcich potomkov sedem víťazov. Otcom je dvojnásobný Gr. 1 víťaz Shalaa (Invincible Spirit), vynikajúci šprintér, ktorý šesť z ôsmych životných štartov premenil na víťazstvo.

V nákupoch Bobbyho O´Ryana prevláda Galileova krv

Najlacnejšou nádejou získanou írskym bloodstock agentom je za 1 200 eur kúpený lot 587, ročná hnedka po trojnásobnom Gr.1 víťazovi Decorated Knight (Galileo), ktorý pôsobí v írskom národnom žrebčíne. Matkou je raz štartujúca With One Accord (Acclamation), ktorej prvý potomok sa na dráhe zatiaľ neobjavil. Hnedka by mala smerovať do tréningu Zuzany Kubovičovej.

Pre tú istú trénerku bol vydražený za podstatne väčšiu sumu aj lot 461, ktorým je ročný nepomenovaný žrebec. Matka nádeje získanej za 17 500 eur je päťnásobná triumfátorka z talianskych hipodrómov Sadowa Destination (Dubai Destination). Tá dala z piatich štartujúcich potomkov troch víťazov. Žrebcova babka Sadowa (Lomitas) dala v chove aj Listed víťaza nad prútennými prekážkami Zamindowa (Zamindar). Otcom je v troch štartoch neporazený Footstepsinthesand (Giant´s Causeway), ktorého využívajú aj chovatelia prekážkových koní.

Spomínaný míliar Gleneagles (Galileo) je otcom aj ďalšej ročnej kobylky, lot 245, ktorá bola kúpená za 5 500 eur pre trénera Mariána Štangela. Matkou je päťnásobná víťazka z francúzskych a poľských dráh Glamorous Thingie (Redoute´s Choice). Hnedka je jej prvým potomkom.

Tri ročné posily by mali pribudnúť aj do tréningu Jaroslava Hanáčka. Najdrahším z nich bol lot 723, pre stajňu Koruna Academy za 12 000 eur vydražený hnedák po míliarovi The Gurkha (Galileo), ktorý zo šiestich životných štartov získal tri víťazstvá, z nich aj Gr.1, a nikdy neprišiel do cieľa horšie ako tretí. Matka Mythical Echo (Stravinsky) dala troch víťazov a je pravou sestrou Gr.2 premianta Chinese Dragon (Stravinsky).

Lot 267, ročná hnedka, je prvý potomok neštartujúcej Honeyguide (Cape Cross), ktorá bola za 2 200 eur vydražená pre Jaroslava Hanáčka. Otcom je štvornásobný víťaz Buratino (Exceed And Excel), ktorý sa dokázal umiestniť aj v dvoch šprintérskych Gr.1 skúškach.

Na Slovensko za 4 000 eur putuje aj lot 631, tmavá hnedka z jedenkrát štartujúcej Beau Petite (Pivotal), inak ale matke štyroch víťazov. Hnedka pochádza  z prvého ročníka írskeho plemenníka Kessaar (Kodiac). Ten štartoval len ako dvojročný, zo siedmych štartov na šprintérskych dištanciách vyťažil dva grupové triumfy.

Text: Kamila Gúčiková