Zostane Veľká jarná cena doma, alebo poputuje k našim susedom ?

Zostane Veľká jarná cena doma, alebo poputuje k našim susedom ?
Ilustračný záber z dostihov (foto: Miro Abík)

To je otázka, ktorú si mnohí turfmani v posledných dňoch určite kladú. Už najbližšiu nedeľu sa v Starom Háji odbehne prvý diel klasickej trojkoruny. Ako to už býva zvykom, favoritov budeme hľadať spomedzi českých účastníkov. Zo slovenských koní sa im to bude snažiť prekaziť víťaz minuloročnej Karpatskej ceny, Goldschatz, z lotu Michala Ročáka.

1. SILVIUS (IRE) – Szczepan Mazur

Málo skúsený hnedák má na svojom konte len dva štarty a to v štvrtej kategórii. V obidvoch dostihoch síce nemal ideálny priebeh a dobehol na štvrtom mieste, na víťaza však strácal pomerne dosť. V tejto spoločnosti kandidát na umiestnenie tesne za tabuľou.

2. APOLLON (GER) – dž. Radek Koplík

V prvom českom štarte vo Velkej Chuchli dokončil na šiestom mieste, potom ako dostihy odvodil. Na mäkkej dráhe mu v závere postupne dochádzali sily, štvrté miesto mu uniklo až v posledných metroch. Bratislavská kratšia rovinka by mu mohla vyhovovať viac. Ak nadviaže na francúzsku formu, tabuľa by mala byť v jeho silách.

3. QUESSIGNY (FR) – dž. Jaromír Šafář

Ostro sledovaný stredoeurópsky debut Quessignymu vôbec nevyšiel. V Cene trojročných koní väčšinu dostihov puloval a tak v závere už nemal z čoho brať a obsadil šieste miesto. Trieda by mu ale chýbať nemala, keďže pred presunom do Čiech získal štvrté miesto vo francúzskych Listed.  Ak sa džokejovi podarí chtivého hnedáka usadiť a bude mať dobrý priebeh, bude pravdepodobne bojovať o víťazstvo.

4. CHITTUSSI (FR) – dž. Jan Verner

Tento hnedák debutoval ako dvojročný druhým miestom v dostihoch na 1400m. V cene trojročných koní, predskúške týchto dostihov, naznačil potenciál, keď obsadil blízku štvrtú priečku. Dá sa očakávať, že pôjde ešte nahor. Tabuľa by mu nemala uniknúť, pri dobrom výkone môže potrápiť aj favoritov.

5. BEAU MATCH (FR) – dž. Martin Srnec

Ako dvojročný bol často exponovaný, odbehol až päť dostihov, z ktorých vyťažil jedno druhé miesto. Realizačný tím ako prípravu do klasiky zvolil štvorkové dostihy v ktorých Beau Match dobehol na štvrtom mieste. Predĺženie dištancie by mu mohlo pomôcť, zrejme mu však na túto konkurenciu chýba trochu triedy. Dotované umiestnenie by bolo prekvapením.

6. GOLDSCHATZ (GER) – dž. Jaroslav Línek

Najlepší slovenský kôň v poli. Ako dvojročný absolvoval tri štarty, dvakrát obsadil piate miesto a sezónu zakončil víťazstvom v Karpatskej cene. Napriek tomu, že bude štartovať nerozbehaný, mal by bojovať o najvyššie priečky.

7. FIORD JAIL (CZE) – dž. Martina Havelková

Slovenský odchovanec v poslednom minuloročnom štarte naznačil určitý potenciál, ten však nenaplnil v Cene trojročných koní, kde obsadil až desiate miesto. Štart v nohách mu môže pomôcť. Pri konsolidovanom výkone môže prekvapiť dotovanou priečkou.

8. DARLING IN PINK (FR) – dž. Martin Laube

Spoľahlivý triedový ryšiak má na svojom konte štyri štarty, jeden triumf a tri umiestnenia. V Cene trojročných žrebcov ho porazil len maďarský President, ktorý teraz na štartovej listine nefiguruje. Darling in Pink pravdepodobne bude v pozícii favorita.

9. RABBIT SHOWCASING (GB) – dž. Milan Zatloukal

Jediný kôň z poľa, ktorý si dostihovú premiéru odbil až v troch rokoch. Prvý štart mu nevyšiel, oveľa lepším dojmom sa prezentoval pri víťazstve v Slušoviciach tri týždne dozadu. Stajňová forma tam je, otázna je trieda, keďže sa so špičkou ročníka doposiaľ nestretol. Favoritov by zaskočil nemal, môže však byť koňom pre prekvapenie.

Náš tip: Darling in Pink – Goldschatz – Quessigny

Text: Kamila Gúčiková