Zostane Starohájske kritérium doma?

Zostane Starohájske kritérium doma?
Ilustračná foto - Favorit Starohájskeho kritéria, domáca nádej Manatan (modro-žltý dres), pri svojom životnom triumfe vo Veľkej jarnej cene (foto: Miro Abík)

Tretím z pätice hlavných dostihov, na ktorý sa bližšie pozrieme, je Cena LOKO TRANS s.r.o. – 38. Starohájske kritérium (rovina I kat., cena, 2000m, 3 ročné kone, 10 000 eur). Na štartovej listine sa zišla zaujímavá zostava slovenských a českých koní, z ktorých vyčnieva víťaz Veľkej jarnej ceny Manatan. Dokáže po prvej klasike ovládnuť aj Starohájske kritérium? Nebude to mať jednoduché, keďže na jeho zaváhanie bude číhať Shining Sky či Biriatou. A možno to bude úplne niekto iný.

1. MES AILES (IRE) – dž. Petr Foret

(tr. Jana Nováková, st. Vocetka Kamil)

Mes Ailes je koňom, ktorý naznačil potenciál už ako dvojročný. Zvíťazil hneď pri premiére, nasledovala tretia priečka v Cene zimného favorita a šieste miesto v Pražskom zimnom favoritovi. Trojročnú sezónu začal prvým miestom za tabuľou v Cene trojročných žrebcov, kde bol veľmi tesný dobeh prvých ôsmych koní v cieli. Následne sa predstavil v Prahe, kde ho porazili len dvaja aktuálne najlepší českí trojročiaci , Jardin Michelet a Breakmoment. Pomaly sa zlepšuje a metre navyše mu prospejú. Tabuľové umiestnenie by mu nemalo uniknúť.

2. RABBIT MUKHADRAM (FR) – dž. David Liška

(tr. Allan Petrlík, st. Rabbit Trhový Štěpánov)

Rabbit Mukhadram je stále nezvíťazivším koňom. Má na svojom konte síce dve pražské umiestnenia, ale z dostihov nižších kategórií. Jeden raz sa stretol s elitou ročníka vo Veľkej jarnej cene, kde s odstupom dobeh uzavrel. Aj tentokrát skončí v poli porazených.

3. NORTON (GER) – dž. JiříPalík

(tr. Konstantin Kobzarev, st. The Sons of Sharpour)

Norton je nemecký import a na Turf Gala by sa mal prvýkrát predstaviť v našom regióne. Jeho doterajšia kariéra na nemeckých dráhach číta šesť štartov, tri umiestnenia a jedno víťazstvo. Všetko to však boli dostihy kategórie „D“. Ťažko ho v tejto spoločnosti zaradiť, ak však predvedie konsolidovaný výkon, mohol by zabojovať o niektorú z dotácii za tabuľou.

4. KIVOTAL (FR) – dž. Radek Koplík

(tr. Zdeno Koplík, st. LOKOTRANS Slovakia)

Kivotal je najmenej skúsený účastník v poli. Za sebou má len jeden štart, aj to neúspešný, začiatkom tohto roka v dostihu tretej kategórie. Musel by predviesť obrovský progres, ak by chcel pomýšľať na dotáciu. Outsider dostihov.

5. BIRIATOU (IRE) – dž. Tomáš Lukášek

(tr. Ingrid Janáčková Koplíková, st. Statek Blata Český Ráj)

Biriatou ešte nedávno behal najmä na francúzskych ováloch, kde pozbieral viacero umiestnení. Cez zimu sa ale presťahoval do českého tréningu a v prvom dostihu, ktorý absolvoval v našom regióne si vyslúžil pozornosť. Získal v ňom totiž štvrté miesto vo Velkej jarní cene a zaradil sa k špičke ročníka. Metre naviac sa mu budú hodiť a je jasným kandidátom na medailu, pričom môže potrápiť aj favorita.

6. GOLDIS (GB) – dž. Milan Zatloukal

(tr. Jaroslav Línek, st. Strnisko)

Goldis začal svoju kariéru šiestym miestom, nasledovala tretia priečka pri vstupe do aktuálnej sezóny v štvrtej kategórií. Predstavil sa aj vo Veľkej jarnej cene, kde skončil na ôsmom mieste. Cez stred výsledkovej listiny sa nedostane.

7. MYTHICAL THOR (IRE) – dž. Martina Havelková

(tr. Jaroslav Hanáček, st. Koruna Academy)

Mythical Thor má na svojom konte tri štarty. S dostihovým dianím sa zoznámil poslednou priečkou v Cene Muscatita a do konca dvojročnej sezóny sa odmlčal. Do tej aktuálnej vstúpil blízkym siedmym miestom v Cene trojročných žrebcov, progres ale úplne nepotvrdil vo Veľkej jarnej cene. Na najlepších mu teda stále niečo chýba. Ak by sa prepracoval na tabuľu bolo by to prekvapením.

8. PAOLO CINELLA (FR) – dž. Adam Florian

(tr. Zuzana Kubovičová, st. Kovometal)

Paolo Cinella debutoval na domovskej dráhe v senickom Čáčove štvrtým miestom. V dvojročnej sezóne stihol aj štart vo Veľkej cene BBAG, kde získal bronz a ukázal istý potenciál. V Cene trojročných žrebcov nezaostal za očakávaním, keď finišoval na blízkom piatom mieste. Nasledoval štart v prvej klasike, kde jedenástou priečkou sklamal. Či to bolo spôsobené zlým priebehom, keďže veľa obiehal, alebo nedisponuje dostatočnou triedou, možno napovie práve tento štart. Rodokmeň ho predurčuje na dlhšie dištancie, takže metre naviac mu padnú vhod. Pri zlepšenom výkone a dobrom priebehu by mohol zabojovať o chvost tabule, prípadne prvé miesta za ňou.

9. SHINING SKY (FR) – dž. Michal Demo

(tr. Michal Demo, st. Stáj Březová)

Jediná kobyla v konkurencii žrebcov rozhodne nebude do počtu. Z piatich štartov totiž nedobehla nikdy horšie ako štvrtá. Ten „najhorší“ výsledok prišiel práve pri debute. Následne zvíťazila v pražskej trojke a zamierila do dostihov najvyššej kategórie. Tam pozbierala dve striebra v Cene zimní královny v Karlových Varoch a Karpatskej cene v Bratislave. Do trojročnej sezóny vstúpila ďalšou druhou priečkou v Jarní cene klisen a zopakovať podobný výsledok by mohla aj v nedeľu. Najväčšia vyzývateľka Manatana, ktorá bude mieriť na medailové pozície.

10. MANATAN (FR) – dž. Ján Havlík

(tr. Zuzana Kubovičová, st. PD Senica)

Dá sa povedať, že Manatan ešte nič neurobil nesprávne. V piatich životných štartoch nikdy neskončil horšie ako štvrtý, pričom sa štart od štartu zlepšoval. Po zisku tesného štvrtého miesta v Cene trojročných žrebcov jeho forma vygradovala vo Veľkej jarnej cene, ktorú pre seba ukoristil. Je vidieť, že metre naviac mu len prospievajú a nebude tomu inak ani tento raz. Má všetky predpoklady nato, aby zopakoval výkon z jarnej klasiky a pridal k nemu aj triumf v Starohájskom kritériu.

11. YUKATAN – dž. Jaroslav Línek

(tr. Jaroslav Línek, st. Strnisko)

Slovenský odchovanec, syn výnimočnej Yuccy, žrebec Yukatan, debutoval tretím miestom na konci minulej sezóny. Tú terajšiu začal rovno v Cene trojročných žrebcov, kde síce skončil až ôsmy, na víťazného Macallana ale v tesnom dobehu strácal len necelé tri dĺžky. Potenciál naznačil aj piatym miestom v prvej klasike. Metre na viac by mu mali pomôcť, pričom je vidieť, že sa s každým ďalším štartom zlepšuje. Čierny kôň dostihov.

12. SHURAYK (FR) – dž. Martin Laube

(tr. Ľuboš Urbánek, st. Lokotrans)

Shurayk patrí k najmenej skúseným účastníkom Starohájskeho kritéria. V juniorskom veku sa na dráhu nedostal. Debut si odbil na začiatku apríla v Prahe, keď získal druhú priečku za Jardin Micheletom, ktorý v ďalšej časti sezóny zvíťazil v českej jarnej klasike. V druhom štarte zamieril Shurayk do dostihu druhej kategórie, kde získal piate miesto. Dnes je smerovaný o ďalší stupienok vyššie a ako si s touto úlohou poradí je otázne. Mohol by byť koňom pre prekvapenie.

Náš tip: Manatan – Shining Sky – Yukatan

Text: Kamila Gúčiková