Získa Darling in Pink po Veľkej jarnej cene aj Slovenské derby?

Získa Darling in Pink po Veľkej jarnej cene aj Slovenské derby?
Rabbit Red Jazz, cválajúc v ústrety víťazstvu v 29. Slovenskom derby (foto: Miro Abík)

Poslednými dostihmi, ktoré sme si nechali na rozbor, je vrchol nedeľného mítingu – jubilejné 30. Slovenské derby (rovina Gd-3 kat., cena, 2400m, 3 ročné kobyly a žrebce, 40 000 eur). Na štart najdôležitejších dostihov klasického ročníka sa postaví trinásť koní z troch krajín. Favoriti sa budú hľadať u našich západných susedov, slovenskí turfmani veria, že domáca dvojica nebude len do počtu, keďže šancu uspieť má v dostihoch vždy každý účastník.

1. GOLDSCHATZ (GER) – dž. Vendula Korečková

Prvý domáci účastník má na konte štyri kariérne štarty, tri z nich absolvoval ako dvojročný. Vtedy triumfoval v Karpatskej cene. Do sezóny vstúpil až vo Veľkej jarnej cene a skončil šiesty v poli deviatich koní. Dlhšiu trať ako 1700m ešte neabsolvoval a preto sa ťažko odhaduje ako zvládne derby dištanciu. Cez stred štartovej listiny sa zrejme nedostane.

2. GASPARINI (CZE) – dž. Jiří Palík

Český odchovanec, ktorý sa do tamojšieho derby vďaku štyrom nákupom na poslednú chvíľu nedostal. Cestou trojkových dostihov sa dostal do jednotkovej predskúšky Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera a prekvapil veľmi dobrou treťou priečkou. Kvôli tomu, že sa hendikepovo nezmestil do sezónneho vrcholu zamieril do trojky na 2400m proti starším koňom a zvíťazil. Kôň pre prekvapenie.

3. STRONGER TOGETHER (GB) – dž. Milan Zatloukal

Pred Českým derby importovaný hnedák z lotu trénerky Janáčkovej Koplíkovej vo Francúzsku vyhral dva vytrvalecké testy a tak o dištancii nebolo pochýb. Otázne zostávalo len, či má na špičku českého ročníka dostatok triedy. Aj na túto dilemu prišla jednoznačná odpoveď, keď s víťazkou Queen of Beaufay prehral len o trištvrte dĺžky. Dnes do dostihov nastúpi v pozícii koňa s veľkou šancou a mal by byť najväčším vyzývateľom favorita.

4. HELLO HOLA HAY (FR) – dž. Martin Laube

Mimoriadne silný ročník Ľuboša Urbánka reprezentuje ako prvý tento ryšiak. Vo všetkých šiestich kariérnych vystúpeniach bol na tabuli, čo je ale dôležitejšie, pred mesiacom sa ovenčil švajčiarskou modrou stuhou, keď ovládol tamojšie derby. Predtým sa v Memoriáli JUDr. Otakara Frankenbergera rozbehol, druhým miestom  za víťazným Well Prepared. Výber stajňovej jednotky Martina Laubeho nasvedčuje tomu, že bude nebezpečným súperom a bude mieriť veľmi vysoko.

5. APOLLON (GER) – dž. Radek Koplík

Apollon má v tejto sezóne bilanciu štyri štarty, jedno umiestnenie. Po treťom mieste vo Veľkej jarnej cene nastupoval ako šancový kôň do Starohájskeho kritéria, tam bol ale príliš aktívny a v cieľovej rovinke zhasol. V Českom derby ukázal lepší výkon a dobehol ôsmy. Na najlepších mu asi niečo chýba a tak sa zrejme zapojí do súboja o menej dotované priečky.

6. STRATOSFERIC (IRE) – dž. Ricardo Sousa

Druhá účastníčka zo slovenského tréningu ide túto sezónu tzv. kobylou cestou. Sezónu otvorila v Cene trojročných koní, proti žrebcom ale neuspela a skončila siedma. Nasledujúce dva štarty sa už zmestila na tabuľu, keď dobehla piata v Jarnej cene kobýl a štvrtá v Cene Arvy. Minuloročná zimná kráľovná sa síce štart od štartu zlepšuje, v tejto konkurencii to ale pravdepodobne stačiť nebude. Nikdy nebežala dostihy dlhšie ako 1800m a tak je otázne aj to, ako sa popasuje s dištanciou. Bude patriť medzi outsiderov.

7. ARIOLO (GER) – dž. Petr Foret

Vysokú triedu, no nie až takú vytrvalosť vlastniaci nemecký nákup stajne Joly v krajine svojho pôvodu dosiahol na dve umiestneniach v blacktype dostihoch úrovne Gr.3 a bol pôvodne smerovaný do tamojšej modrej stuhy. S predlžujúcou sa dištanciou ale jeho výsledky už neboli tak dobré a bol predaný. Do českého tréningu sa sťahoval tesne pred Českým derby, z pozície favorita v ňom sklamal a skončil siedmy. Víťazstvom, ale ani „prepadákom“ neprekvapí.

8. BLUE LION (GER) – dž. Jan Verner

V posledný možný čas dohlásený nemecký účastník je najmenej skúseným koňom v poli. V svojej domovskej krajine zahájil kariéru až ako trojročný. Stihol absolvovať tri štarty, v jednom z nich zvíťazil. Poslednými dostihmi bol Listed na 2200m, tam skončil posledný. Na Slovensko prichádza s o 20kg nižším ratingom, aký si do Čiech pred Českým derby priniesol Ariolo. Zrejme skončí v druhej polovici poľa.

9. ASHAT (FR) – dž. David Liška

Druhý zverenec Ľuboša Urbánka v dostihoch je kôň „odsúdený na štvrté miesta“. Až v piatich zo siedmych štartov finišoval na štvrtej priečke, čo ale svedčí o jeho spoľahlivosti. Štvrté miesto bral v Memoriáli profesora Václava Michala, Velkej jarní cene, aj v samotnom Českom derby. Obhájiť takýto výsledok by malo byť znova v jeho silách.

10. WELL PREPARED (GER) – dž. Jaromír Šafář

Ľúbivý hnedák má na konte päť štartov a dve výhry. Tá zatiaľ najcennejšia je z mája tohto roka, keď ovládol prvú českú derby predskúšku – Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera. V tej druhej ale šiestou priečkou mierne sklamal. V Českom derby opäť predviedol dobrý výkon a získal ďalšie šieste miesto, nie ďaleko od víťazky. V Bratislave štartoval raz ako dvojročný a bol to debut víťazný. Čierny kôň dostihov.

11. DARLING IN PINK (FR) – dž. Václav Janáček

Vysokou triedou disponujúci posledný zástupca ružovo-bielych farieb má túto sezónu na konte triumf zo slovenskej jarnej klasiky a Starohájskeho kritéria, ku ktorým pridal druhé miesto v Cene trojročných koní a tretie v Českom derby. Dištanciu 2400m prestál veľmi dobre, má kvalitu a stajňa Lokotrans zasa skvelú formu. Veľkým plusom bude aj znalosť bratislavského oválu. Má teda všetky predpoklady nato, aby uspel. Prvý favorit dostihov.

12. AMERICAN CHARLIE (FR) – dž. Martin Srnec

Skúsený hnedák absolvoval tento rok štyri štarty, zvíťazil v dvojke na 1800m, v troch nasledujúcich dostihoch proti špičke vybojoval jedno piate miesto v Starohájskom kritériu. V Českom derby predbehol len jedného súpera a zdá sa, že trate okolo predĺženej míle budú jeho parketou. Outsider dostihov.

13. CHARMBRUCK (FR) – dž. Adam Florian

Najskúsenejší aktér v poli strieda lepší výsledok s horším. V piatich štartoch tejto sezóny bol trikrát druhý, raz šiesty a raz jedenásty. Jedno druhé miesto bolo práve vo Velkej červnovej cene, kde ale najlepší v cieli Českého derby chýbali. V ňom skončil v poli porazených. Ak predvedie svoj lepší výkon, môže zabojovať o niektorú z nižších dotácií.

Náš tip: Darling in Pink – Hello Hola Hay – Stronger Together

Text: Kamila Gúčiková