Zabodujú domáci trojročiaci naplno?

Zabodujú domáci trojročiaci naplno?
Domáci favorit Starohájskeho kritéria Boulevard Blanqui pri svojom ľahkom triumfe v minuloročnej Karpatskej cene (foto: Anton Martinec)

V 39. Starohájskom kritériu (rovina Listed, cena, 2000m, 3 ročné kone, 16 000 eur) majú domáci reprezentanti kvantitatívnu prevahu a pri bližšom pohľade na štartovú listinu im nechýba ani kvalita. Do štartovacích boxov vstúpi deväť žrebcov a jedna kobyla, tá práve pricestuje z Česka a môže slovenským koňom narobiť starosti. Odpoveď na otázku, či sa Boulevard Blanqui dokáže po prvej životnej prehre vrátiť na víťaznú vlnu, dá 45. ročník prestížneho mítingu Turf Gala v Starom Háji. Nateraz vám ponúkame analýzu jednotlivých účastníkov a tip na prvé tri kone v cieli.

1. OSBOURNE (IRE) – dž. Martina Havelková

(tr. Jozef Chodúr, st. MPL Racing)

Už ako dvojročný stihol absolvovať štyri štarty, z ktorých vyťažil jeden triumf a dve umiestnenia. Do aktuálnej sezóny vstúpil štvrtým miestom v Cene trojročných žrebcov, následne ale vo Veľkej jarnej cene neudržal krok so zrýchľujúcimi súpermi a vycúval až na posledné miesto. Na dotáciu bude potrebovať výrazný progres a návrat k výkonu z aprílovej predskúšky. Ak sa tak nestane, skončí v poli porazených.

2. MERINO (GER) – dž. David Liška

(tr. Grzegorz Wroblewski, st. Kölsche Klüngel)

Najmenej skúsený kôň v poli, neradno ho ale podceňovať. Svoj debut si odbil pred viac ako mesiacom v Bratislave a bolo z toho impozantné víťazstvo. V trojkovej Cene Symbola na 1800m bez námahy odskočil svojim súperom o desať dĺžok, čím si vyslúžil aj dohlásenie do klasických dostihov. Akú má skutočne triedu môže napovedať práve štart v týchto dostihoch, kde sa stretne s elitou ročníka, ktorá pri jeho debute chýbala. Čierny kôň dostihov.

3. DUKE OF MERIDIAN (IRE) – dž. Jaroslav Línek

(tr. Jaroslav Línek, st. Meridian SK)

Jediný beluš v poli strieda lepšie výkony s horšími. Minulú sezónu sa s dostihovým prostredím zoznámil striebrom, v druhom štarte, Karpatskej cene dobeh uzavrel. Sľubný výkon predviedol pri prvom tohto sezónnom štarte, v ktorom si so svojimi súpermi v štvorkovej Cene Entera veľmi ľahko poradil. V samotnej Veľkej jarnej cene opäť mierne sklamal šiestou priečkou. Vďaka nevyrovnaným výkonom je ťažko čitateľný, dlhšia dištancia mu ale prospeje. Talent mu nechýba, ťažké dostihy pre neho ale prichádzajú priskoro. Postupom sezóny by sa mohol zlepšovať. Teraz zrejme najlepších neohrozí, boj o tabuľu je ale reálny.

4. BLACK HRON (IRE) – dž. Jiří Palík

(tr. Zuzana Kubovičová, st. Vimar)

Prvý z trojice zverencov Zuzany Kubovičovej ešte neskončil horšie ako štvrtý a ďalší progres sa dá očakávať. Práve štvrtú priečku vybojoval vo Veľkej jarnej cene pri vstupe do klasickej sezóny. Minulý rok patril k elite dvojročného ročníka, čo demonštroval dvomi striebrami a bronzom v Karpatskej cene. Vyzerá to tak, že sa k nej zaradí aj tento rok. Vzhľadom na pôvod mu 300m navyše pomôže, pričom v jeho silách by mohol byť aj atak najvyšších priečok.

5. ESKADRA ZERO (IRE) – dž. Adam Florian

(tr. Václav Luka ml., st. Rustikal HC s.r.o.)

Realizačný tím okolo jedinej kobyly v poli volí opäť „zložitejšiu“ cestu a namiesto štartu v Cene Arvy ju nasmeroval do konkurencie žrebcov. To, že sa v nej rozhodne nestratí ukázala bronzom vo Veľkej jarnej cene, kde nad jej sily boli len Gabon a Boulevard Blanqui. Skúsená kobyla má na svojom konte už šesť štartov, jeden triumf a štyri umiestnenia. Cez zimu absolvovala dva štarty na francúzskych dráhach, pričom lepšie sa jej viedlo v Chantilly, kde obsadila štvrté miesto. Václav Luka mladší nejazdí so svojimi zverencami do Bratislavy len tak a Eskadra Zero by mala aj teraz zabojovať o medailové pozície.

6. RABBIT SADDEX (IRE) – dž. Ján Havlík

(tr. Allan Petrlík, st. Rabbit Trhový Štěpánov)

Užitočný český hosť, ktorý z doterajších piatich štartov odišiel bez peňazí len pri debute. Jeho výkony majú rastúcu tendenciu. Do trojročnej sezóny vstúpil tretím miestom v mosteckej trojke, ktoré o tri týždne na rovnakej dráhe o priečku vylepšil. Postupku v Starohájskom kritériu ale zrejme najvyšším stupienkom nezavŕši a bude patriť skôr medzi outsiderov.

7. BOULEVARD BLANQUI (FR) – dž. Djordje Perović

(tr. Zuzana Kubovičová, st. Stajňa Egl)

Najlepší dvojročiak minulej sezóny premenil oba vtedajšie štarty vo víťazstvo. So súpermi si ľahko poradil už pri debute, následne svoj potenciál demonštroval v Karpatskej cene, v ktorej dominoval o sedem dĺžok. Do klasickej sezóny vstúpil s veľkými ambíciami, z Veľkej jarnej ceny ale odišiel porazený. Táto prehra sa javí jednoznačne, zdanie ale môže klamať. Žrebcov priebeh mal od ideálneho, na rozdiel od svojho premožiteľa, veľmi ďaleko.  Jeho trénerka siahla pred Starohájskym kritériom aj po zmene jazdca. Pri lepšom priebehu by mal potvrdiť pozíciu slovenskej jednotky. Prvý favorit.

8. IT´S EDDY (IRE) – dž. Radek Koplík

(tr. Zuzana Kubovičová, st. PD Senica)

Trojicu zverencov Zuzany Kubovičovej uzatvára ten najmenej skúsený. Tento žrebec debutoval v minulej sezóne na domácej dráhe v Senici, kde ho porazila len She Free, medzičasom ovenčená klasickým úspechom. V ďalšom štarte získal v Memoriáli MVDr. Pavla Šarišského štvrté miesto, ktorým ukončil pôsobenie v dvojročnej sezóne. Do tohto roka vstúpil ľahkým víťazstvom v štvorkovej Cene Blyskača na 2000m. Napriek tomu, že sa s elitou ročníka stretne prvýkrát, mohol by byť koňom pre prekvapenie.

9. HÁJEK (IRE) – dž. Monir Madihi

(tr. Jaroslav Hanáček, st. MPL Racing)

Talentovaný odchovanec írskeho národného žrebčína podáva spoľahlivé výkony. Potenciál naznačil už ako dvojročný, keď v oboch štartoch skončil na medailových pozíciách. Napriek tomu sa mu v Cene trojročných žrebcov príliš neverilo a tesné druhé miesto bolo menším prekvapením. V samotnej jarnej klasike obsadil piatu priečku, pričom na víťazného Gabona stratil viac ako sedem dĺžok. Dobrý výkon sa dá od neho očakávať aj teraz a tak je kandidátom na tabuľové umiestnenie, prípadne môže zabojovať aj o poslednú medailu.

10. WALDFÜRST (GER) – dž. Stanislav Georgjev

(tr. Marián Štangel, st. Team Nuho Vatic)

Pomaly nahor ťahaný ryšiak je doposiaľ nezvíťazivší. Na svojom konte má tri štarty, z ktorých sa dokázal dvakrát umiestniť na druhom, respektíve treťom mieste. Behá dostihy nižšej kategórie a aj keď sa každým štartom zlepšuje, tak by prípadným ziskom dotácie v tomto zápolení prekvapil.

Náš tip: Boulevard Blanqui – Black Hron – Merino

Text: Kamila Gúčiková