Viacero zmien v dostihovej sezóne 2023

Krátko pred začiatkom novej dostihovej sezóny sa 26. januára 2023 konalo stretnutie dvoch činných organizácií s hlavnou slovenskou dostihovou autoritou. Tá vyhovela desiatim z dvanástich požiadaviek majiteľov a trénerov, smerujúcich k zefektívneniu chodu a podpory domácich subjektov. Informovalo o tom Závodisko š.p. prostredníctvom zápisnice uverejnenej v prvom tohtoročnom vydaní Vestníka na oficiálnej webovej stránke.

Jednou zo zásadných zmien oproti minulej sezóne, ktorú navrhla Asociácia profesionálnych trénerov cvalových dostihových koní a Slovenského zväzu chovateľov a majiteľov anglického plnokrvníka, je uzavretie dostihov piatej, teda najnižšej výkonnostnej kategórie. Od teraz sa ich budú môcť zúčastniť len kone registrované či odchované na Slovensku. Podporu pre slovenské stajne umocňuje tiež fakt, že aj kôň, ktorý skončí posledný bude mať nárok na majiteľskú prémiu.

Ďalšou negatívnou správou pre zahraničných účastníkov je zvýšenie zrážky z výhry zo šiestich percent na osem. V minulosti táto hodnota činila aj dvanásť percent, potom klesla na spomínaných šesť percent a teraz sa opäť o niečo zvýšila. Tento krok je jedným z tých, ktoré by mali zabezpečiť viac finančných prostriedkov v slovenskom turfe.

Novinkou, ktorú ocenia najmä dostihoví priaznivci je, že od nasledujúcej sezóny by sa slávnostné odovzdávanie čestných cien víťazom malo uskutočniť v priestoroch pedoku. Návštevníci tak budú ceremoniál vidieť lepšie oproti minulým rokom, kedy prebiehal v cieľovom priestore pod podkovou.

Nevyriešením problémom naďalej zostáva otázka stávkovania. Na slovenské dostihy nie je možné prijímať online stávky kvôli sprísneniu legislatívy v oblasti hazardných hier, kam sa táto aktivita radí. Pokiaľ nedôjde k zmene zákona, stávky bude možné uzatvoriť len osobne na hipodróme.

Text: Kamila Gúčiková