Uspeje favorit, alebo prekvapí niekto z klasického ročníka?

Uspeje favorit, alebo prekvapí niekto z klasického ročníka?
Minuloročný dobeh Ceny ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, v ktorej zvíťazila Datthirey pred jedným z tohtoročných favoritov Worth Choiceom (foto: Anton Martinec)

Na štarte 39. Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (rovina Listed, cena, 1200m, 3+, 17 000 eur) sa zídu plné štartovacie boxy. Medzi štrnástkou účastníkov je päť trojročných koní, pre ktoré to bude prvé porovnanie so staršou elitou. Takisto prvá trojka z Prípravnej ceny a ďalší špičkoví šprintéri na čele s Jir Sunom a Worth Choiceom. Získa prestížny triumf práve jeden z tejto dvojice alebo ich zaskočí niekto tretí? Poradia si prední trojročiaci so skúsenými koňmi? Pozrime sa na jednotlivých účastníkov detailnejšie.

1. SURPRISE OF EASTER (HUN) – István Kozma ml.

(tr. Sándor Kovács, st. Lords of Horses)

Surprise of Easter je koňom, ktorý väčšinou beháva na dištanciách 1400m a hlavne syntetickej dráhe. Zo siedmych životných štartov má na konte päť triumfov, všetky sa ale odohrali na spomínanom povrchu. Na tráve utekal len raz a bol z toho jeho najhorší výsledok – šieste miesto. Bolo to ale na priamej budapeštianskej dráhe a v ten deň bola dosť hlboká. Preferovaný povrch vzbudzuje smerom k Turf Gala obavy a preto ho vidíme skôr v druhej polovici poľa.

2. WORTH CHOICE (IRE) – dž. Jan Verner

(tr. Štěpánka Myšková, st. Vasury Kolesa)

Worth Choice do Bratislavy pricestuje len po druhýkrát. Pri prvej návšteve získal striebro v minuloročnej edícii tohto dostihu. Následne zvíťazil v Sprinterskej cene a v dostihu Gd – 3 kategórie v nemeckom Baden Badene vybojoval šieste miesto. Do aktuálnej sezóny ale opäť vstúpil vo forme, čo vyústilo v bronzovú priečku v Gomba hendikepe a striebro v Memoriáli Jaroslava Maška. Ak mu dostih sadne, bude vážnym súperom pre Jir Suna.

3. ROYAL CATATUMBO (IRE) – dž. Adam Florian

(tr. Zuzana Kubovičová, st. Vimar)

Royal Catatumbo bude jednou z najväčších domácich nádejí. Tento chtivý trojročiak vybehol doposiaľ štyrikrát a ani raz nebol horšie ako štvrtý. Toto miesto prišlo práve v poslednom dostihu, ktorým bola jarná klasika. Ako u neho býva zvykom, počínal si aktívne a aj napriek tomu, že z neho míliar a ani kôň do diaľky zrejme nebudú, získal dobré umiestnenie. Pokračovať v klasickej ceste s pribúdajúcimi metrami nemalo zmysel a tak ho trénerka smeruje sem. Šprintérske dištancie by mu mali lepšie sadnúť, otázne je len to, ako sa vyrovná so silnou konkurenciou starších koní. Kandidát na tabuľový dobeh, ktorý môže prekvapiť.

4. WILD WATER (CZE) – dž. Ján Havlík

(tr. Marián Štangel, st. Lokotrans Slovakia)

Wild Water vybehla ako dvojročná päťkrát a patrila k najlepšiemu. Raz dokázala vyhrať a štyrikrát bola druhá, pričom pamätný výkon bol práve v Cene zimnej kráľovnej, kde dlho držala krok s Feschandou, nakoniec jej ale o dĺžku podľahla. Obe kobyly ušli zbytku poľa o priepastných 19 dĺžok. Česká kobyla po zime ukázala väčší progres. Wild Water finišovala štvrtá v Cene trojročných kobýl a následne sklamala ôsmou priečkou v Jarnej cene kobýl. Jej tréner sa ale rozhodol ju vrátiť na kratšie trate a tak štartovala v Prípravnej cene. Tam pri prvom meraní síl so staršími dobeh uzavrela. Inak tomu nebude ani teraz a skončí opäť v poli porazených.

5. WELSHTINO (IRE) – dž. Milan Zatloukal

(tr. Marián Štangel, st. Strnisko)

Welshtino zaujal pri debute ľahkým sedem dĺžkovým triumfom v Bratislave, po ktorom ho realizačný tím nasmeroval do Gerschůva memoriálu, v ktorom skončil piaty. Do aktuálnej sezóny vstúpil desiatym miestom v Cene trojročných koní, kde zhasli klasické ambície. Predĺženie dištancie mu vôbec neprospelo a tak sa v máji vrátil na šprintérsku trať. Potom ako zvíťazil v Hendikepe Lord Patricka proti starším koňom, zamieril do Prípravnej ceny. Tam uzavrel tabuľu, aj keď na víťazku strácal len jednu dĺžku. Istý potenciál v ňom síce drieme, dnešná konkurencia ale bude nad jeho sily.

6. CALAH (IRE) – dž. Petr Foret

(tr. Marián Štangel, st. Strnisko)

Calah začal svoju kariéru ako z veľkej knihy. V prvých troch štartoch na krátkych tratiach nenašiel premožiteľa a sezónu zakončil prvou porážkou v Karpatskej cene na 1600m. Už vtedy sa zdalo, že mu predĺženie dištancie neprospeje, keďže však ukazoval istú triedu, bol smerovaný na začiatku aktuálnej sezóny do Ceny trojročných žrebcov. Dobehol na deviatom mieste, pričom nasledoval ešte jeden štart, Veľká jarná cena, kde si ešte o priečku pohoršil. Definitívne tak ukázal, že jeho doménou budú šprintérske vzdialenosti a tak sa na ne v nedeľu vráti. Mohol by zamiešať kartami v predných koňoch.

7. JIR SUN (GB) – dž. Martin Laube

(tr. Ľuboš Urbánek, st. Lokotrans)

Jir Sun tento dostih vyhral v roku 2021. Minulú sezónu v ňom skončil štvrtý, v Bratislave ale zvíťazil v Zlatom bičíku. Po tomto dostihu sa vydal „spoznávať svet“, kde síce nezaznamenal žiadny priepastný výsledok, získal však cenné štvrté miesto v Deauville, v dostihu Classe 1. Túto sezónu začal takisto v zahraničí, kde v nemeckom Listed teste vybojoval blízke piate miesto. Následne neuspel v dostihoch rovnakej kategórie v Chantilly a dobehol siedmy. Na dnešnú spoločnosť by ale rozhodne mal stačiť. Bratislavská dráha mu chutí a tak bude zrejme prvým favoritom.

8. CAPITANO (FR) – dž. Jiří Palík

(tr. Ľuboš Urbánek, st. Lokotrans)

Capitano je ďalším trojročiakom na štarte. Minulú sezónu behal na francúzskych dráhach, kde získal aj jeden triumf v dostihu pre nezvíťazivších. Cez zimu sa presunul do českého tréningu a po dvanástom mieste z francúzskej Classe 2 prekvapil tretím miestom v Prípravnej cene, krk a hlavu od víťazky. Aj keď je ešte málo otestovaný, je zaujímavým prospektom, ktorý môže prekvapiť.

9. LEGIONAR SRB (IRE) – dž. Václav Janáček

(tr. Václav Luka ml., st. Vatic – VS Horse)

Legionar SRB je veľkou neznámou aj keď rozhodne môže byť zaujímavým koňom. Do českého tréningu sa dostal po minulej sezóne, ktorú absolvoval v rodnom Srbsku. Z deviatich štartov nebol nikdy horší ako tretí, pričom šesťkrát zvíťazil. Patril tam teda k najlepším šprintérom. Či sa zaradí aj do stredoeurópskej špičky sa dozvieme v nedeľu, ale minimálne na tabuľu určite bude pomýšľať. Pre odvážnejším tipérov by mohol byť čiernym koňom dostihu.

10. SANDY ROSE (IRE) – dž. David Liška

(tr. Marián Štangel, st. Mishel Style)

Sandy Rose sa vyprofilovala v spoľahlivú šprintérku, ktorá sa pomaly šplhá naprieč kategóriami. Minulú sezónu trikrát vyhrala a jedno prvenstvo bolo v dostihu druhej kategórie. Aktuálnu sezónu začala už v marci v Budapešti, kde v tamojšej jednotke obsadila vzdialenú tretiu priečku. Následne dobehla štvrtá v dvojkovom Memoriáli Josefa Břečku a naposledy zvíťazila v triali na tento dostih. Pri konsolidovanom výkone by mohla mieriť na tabuľu, prípadne tesne za ňu.

11. HELP (FR) – dž. Tomáš Lukášek

(tr. Ingrid Janáčková Koplíková, st. Jana Dufková)

V minulej sezóne dosť vyťažovaný žrebec štartuje prevažne vo Francúzsku, odkiaľ aj do českého tréningu na jar minulého roka prišiel. Pod vedením Ingrid Janáčkovej Koplíkovej stihol zvíťaziť v mosteckej Svatováclavskej cene a dobehnúť dvakrát na medailových pozíciách vo francúzskych Classe 1 dostihoch. Túto sezónu sa pohybuje v nižšej kategórii a žiadny väčší úspech nezaznamenal. Zdá sa, že mu oproti minulému roku forma mierne poklesla, na druhú stranu už nie je trojročný a presadiť sa medzi staršími koňmi v zahraničí je zložitejšie. Aj napriek tomu by mal byť kandidátom na boj o medaily.

12. GENTLEMAN JACK – dž. Jaroslav Línek

(tr. Miroslav Malík, st. Purito)

Skúsený beluš, ktorý pred sezónou zmenil trénera. Minulú sezónu skončil v Cene ministerstva pôdohospodárstva tretí. Okrem toho pozbieral aj ďalšie jednotkové umiestnenia. Po augustovom vystúpení sa odmlčal a na dráhu sa vrátil tesným striebrom v Prípravnej cene, kde po tuhom boji podľahol len Sandy Rose. Utekať rozhodne vie a zdá sa, že ešte v kariére nepovedal posledné slovo. Ak nadviaže na minulú sezónu môže zarúbať vysoko.

13. MORMILL (GB) – dž. Martina Havelková

(tr. Jaroslav Jelen, st. Dr. Lischka – Jelen)

Mormill je koňom, ktorý dostal čas a postupne to svojmu tímu vracia. Už tri sezóny sa pohybuje na rozmedzí dostihov prvej a druhej kategórie, pričom keď mu vyjde deň, je schopný naozaj kvalitných výsledkov. Do aktuálnej sezóny vstúpil triumfom v Gomba hendikepe, kde využil nízku váhu a za sebou nechal napríklad aj Worth Choicea. Kôň pre prekvapenie.

14. BOY CHARLTON (IRE) – dž. William Mongil

(tr. Robert Swiatek, st. Lanzarote)

Boy Charlton je nová akvizícia poľského trénera, v ktorého opatere absolvuje prvý štart. Celú svoju doterajšiu kariéru strávil v nemeckom tréningu a behal na tamojších dráhach. Od septembra minulého roka sa ale neukázal. Minulú sezónu dvakrát vyhral a trikrát sa umiestnil z ôsmych štartov. Prevažne sa jednalo o dostihy “D“ kategórie. Ako sa zaradí medzi špičku tunajších šprintérov je otázne, na najlepších asi stačiť nebude.

Pod čiarou:

15. VAIN HOPE (IRE) – dž. Stanislav Georgjev

(tr. Pál Csontos, st. Golden Sea i.)

Náš tip: Worth Choice – Jir Sun – Royal Catatumbo

Text: Kamila Gúčiková