Ukoristí Feschanda po jarnej klasike aj Cenu Arvy?

Ukoristí Feschanda po jarnej klasike aj Cenu Arvy?
Ilustračná foto - Prvá favoritka Ceny Arvy Feschanda pri svojom ľahkom víťazstve v Jarnej cene kobýl (foto: Anton Martinec)

Štartovacie boxy 31. edície Ceny Arvy budú úplne zaplnené. Medzi štrnástimi menami nájdeme kobyly, ktoré svoju nemalú triedu potvrdili už ako dvojročné, ale najmä také, ktoré predviedli po zimnej pauze istý progres. Potvrdí ambície česká Feschanda? Alebo jej triumf prekazí niektorá zo zlepšujúcich sa domácich kobýl? Poďme sa pozrieť na štartovú listinu Ceny LOKO TRANS s.r.o. – 31. Ceny Arvy (rovina I kat., cena, 1800m, 3 ročné kobyly, 10 000 eur).

1. FESCHANDA (FR) – dž. Jan Verner

(tr. Pavel Tůma, st. Dr. Charvát)

Feschanda je práve jednou z tých, ktoré triedu ukázali už v juniorskom veku. Ako dvojročná premenila dva z troch štartov vo víťazstvo, pričom na zimnú prestávku odišla ako „zimná kráľovná“. Pri vstupe do aktuálnej sezóny v Moste dobehla v Memoriáli Rudolfa Deyla šiesta. Hneď v nasledujúcom štarte ale svoj slabší deň odčinila jednoznačným triumfom v slovenskej Jarnej cene kobýl, kde svojim súperkám nedala šancu. Pozícii favoritky číslo jedna sa nevyhne.

2. MAGDALENN (FR) – dž. Adam Florian

(tr. Michal Ročák, st. FeD, spol. s.r.o.)

Prvá zo slovenských reprezentantiek má na konte päť štartov. V prvých dvoch minuloročných vystúpeniach toho moc nepredviedla, sezónu ale zakončila ľahkým víťazstvom v dvojkovom memoriáli, kde na jej štíte zostal napríklad aj Charpentier, neskôr druhý v Pražskom zimnom favoritovi. Do aktuálnej sezóny vstúpila solídnou piatou priečkou v Cene trojročných kobýl. Väčší progres ale zaznamenala bronzom v Jarnej cene kobýl, kde za sebou nechala aj dve dnešné súperky. Bude mieriť za medailou alebo minimálne tabuľovým dobehom.

3. BALLANTINES (IRE) – dž. Jiří Palík

(tr. Konstantin Kobzarev, st. The Sons of Sharpour)

Ballantines sa ako dvojročná predstavila dvakrát a zhodne získala v dostihoch tretej kategórie dve piate miesta. Pri vstupe do tejto sezóny predviedla ale dobrý výkon v Memoriáli Rudolfa Deyla, kde dostihy odvodila a na cieľovej páske prišlo o druhé miesto. Vtedy za sebou nechala aj dnešnú hlavnú favoritku Feschandu. V nasledujúcom štarte sa taktiež starala o tempo, v cieľovej rovinke ale nenašla odpoveď na finiš troch súperiek a skončila štvrtá. Istou triedou teda disponuje a bratislavská krátka cieľová rovinka bude jej tempárskemu prejavu vyhovovať. Kandidátka na medailu.

4. BLUE RIVER – dž. Ján Havlík

(tr. Jaroslav Línek, st. Stajňa Caruso)

Jediná slovenská odchovankyňa na štarte, ktorá stúpa naprieč výkonnostnými kategóriami veľmi dobre. Na konci minulého roka sa s dostihovým dianím zoznámila tesnou druhou priečkou v dostihoch určených len pre slovenských odchovancov. Do aktuálnej sezóny vstúpila druhým miestom v štvorke, kde podľahla len Abelle. V nasledujúcom štarte ale ukázala, že v nej drieme potenciál. Po nie príliš vydarenom priebehu vybojovala úderným finišom z hĺbky poľa striebro v Jarnej cene kobýl. Ak by však zaútočila skôr, mohla byť Feschande väčšou súperkou. Za predpokladu ďalšieho raketového zlepšenia by mohla favoritku ohroziť ešte viac ako naposledy.

5. RESPECTATION (IRE) – dž. Stanislav Georgjev

(tr. Pál Csontos, st. Orchidea Racing Stable)

Jediná maďarská zástupkyňa v poli sa postaví na svoj štvrtý životný štart. Všetky doterajšie absolvovala v svojej domovskej krajine. Ako dvojročná debutovala bronzom v dostihoch štvrtej kategórie, pri vstupe do aktuálnej sezóny nasledovalo o kategóriu vyššie víťazstvo na syntetickej dráhe. V poslednom vystúpení získala veľmi tesné druhé miesto v Hazafi Díj, maďarskej Jarnej cene kobýl. Hádať ako sa zaradí medzi slovensko-českú špičku je zložité. Minulý rok tu štartovala dovtedy neporazená Dariya a dobehla druhá, rok predtým ale pricestovala tretia z Hazafi Díj Miss Mystery a skončila hlboko v poli porazených. Respectation by mohla zabojovať o tabuľu.

6. ABELLA (IRE) – dž. David Liška

(tr. Marián Štangel, st. Strnisko)

Abella stihla minulý rok len jeden štart, v dvojkovom memoriáli, ktorý opanovala Magdalenn skončila tretia. Po zimnej pauze sa ukázala v štvorkovej Cene Sulmana, kde ľahkým víťazstvom naznačila potenciál. Vtedy za sebou nechala aj Blue River. V nasledujúcom štarte mala ukázať, akou triedou disponuje. Pred Jarnou cenou kobýl ale nevstúpila do štartovacích boxov a k porovnaniu so špičkou nedošlo. Naposledy sa ukázala dva týždne pred Turf Gala a v trojke proti starším súperom skončila tesne druhá. Aká je jej skutočná trieda je otázne a preto môže byť kobylou pre prekvapenie a zamieriť vysoko.

7. KINDHEARTED (FR) – dž. Martin Laube

(tr. Ľuboš Urbánek, st. Lokotrans)

Trojročná hnedka je jednou z najmenej skúsených kobýl v poli. Ako dvojročná nevybehla a tento rok má na konte dva štarty v dostihoch tretej kategórie v ktorých obsadila tretie a druhé miesto. To ako si poradí medzi jednotkovými kobylami nie je jednoduché predikovať, trochu svetla ale do toho vnáša práve jej druhý štart, kde tesne podľahla len Charpentierovi. Ten v nasledujúcich dostihoch získal druhé miesto vo Veľkej jarnej cene a to potvrdzuje, že od Kindhearted sa dá očakávať ďalší progres. Čierny kôň dostihov.

8. LA VICTORIA (GER) – dž. Martina Havelková

(tr. Jaroslav Hanáček, st. BETA PARTNERS s.r.o.

La Victoria doposiaľ absolvovala štyri štarty. Debutovala druhým miestom v štvorke, nasledovalo posledné miesto v Cene zimnej kráľovnej. Túto sezónu finišovala najskôr šiesta v Cene trojročných kobýl, o jedno miesto si polepšila v prvej klasike. Na najlepších jej v oboch dostihoch vždy niečo málo chýbalo, aj keď je vidieť, že sa štart od štartu pomaly zlepšuje. Vzhľadom na pôvod by sa mohla zlepšiť s predĺžením dištancie. Mala by opäť zabojovať o tabuľu.

9. YONELLA (FR) – dž. Tomáš Lukášek

(tr. Ingrid Janáčková Koplíková, st. Jana Fialová)

Yonella absolvovala minulý rok dva štarty na francúzskych ováloch, v ktorých skončila v poli porazených. Svoj český debut si odkrútila na začiatku mája v Moste, keď dokázala zvíťaziť v dostihu tretej kategórie. Na najlepšie kobyly v ročníku narazí prvýkrát a tak je otázne na čo to bude stačiť. S prihliadnutím na dobrú formu a ambície trojročných koní z lotu Ingrid Janáčkovej Koplíkovej by Yonella mohla zabojovať o poslednú dotáciu.

10. LOWE WOLE (CZE) – dž. Vendula Korečková

(tr. Karel Germič, st. TAHLO Šefraný)

Ryška, ktorá patrila ako dvojročná k najlepším kobylám, sa túto sezónu zatiaľ neúspešne hľadá. Jej matka Love Connection však tiež na výsledky z juniorskej sezóny v tej klasickej príliš nenadviazala. Lowe Wole v aktuálnej sezóne najskôr uzavrela dobeh v Jarní cene klisen a potom dobehla šiesta v dostihu tretej kategórie, v ktorom Abella obsadila druhú priečku. Forma českej hosťke skôr klesá a pokiaľ nepredvedie výraznejší progres skončí v poli porazených.

11. FREE FOLIE (IRE) – dž. Jaroslav Línek

(tr. Jaroslav Línek, st. Strnisko)

Spoľahlivá tmavá hnedka nastúpi k štvrtému životnému štartu. Vo všetkých predchádzajúcich prišla za peniaze. V tejto sezóne vybojovala tesné tretie miesto v Cene trojročných kobýl, v samotnej klasike jej patrila šiesta priečka. Pokúsi sa uchmatnúť niektorú z nižších dotácii.

12. MARY BEE (FR) – dž. Petr Foret

(tr. Ramazan Tugušev, st. RC Farm)

Mary Bee debutovala ako dvojročná šiestym miestom v pražskej trojke. Do aktuálnej sezóny vstúpila skvele, keďže získala prekvapivé striebro v Cene trojročných kobýl. Vtedy síce za sebou nechala viaceré dnešné súperky, tie ale predviedli zlepšenie v Jarnej cene kobýl. Do tej sa ryška nedostala, respektíve zostala ako prvá náhradníčka pod čiarou. Jej tréner ju ale namiesto tohto dostihu vzal do Prahy, kde v Memoriáli JUDr. Otakara Frankenbergera sklamala jedenástou priečkou. Ak by sa vrátila k bratislavskému výkonu, môže mieriť vysoko, ak nie, skončí v druhej polovici štartového poľa.

13. RABBIT PIMPERNEL (IRE) – dž. Milan Zatloukal

(tr. Allan Petrlík, st. Rabbit Trhový Štěpánov)

Má na konte tri štarty. Ako dvojročná nedosiahla na dotované priečky. Do sezóny vstúpila v Lysej nad Labem na začiatku mája víťazstvom v štvrtej kategórii. Tu však narazí na oveľa silnejšiu konkurenciu v ktorej bude outsiderkou.

14. FAUDA (IRE) – dž. Radek Koplík

(tr. Zuzana Kubovičová, st. VADUAL)

Fauda je druhou kobylou na štarte, ktorá doposiaľ odbehla len dva dostihy. Ako dvojročná bola štvrtá v dvojkovom memoriáli a obe dnešné súperky, Abella aj Magdalenn, ju porazili. Túto sezónu začala víťazstvom v štvrtej kategórii. Tu ju čaká podstatne silnejšia konkurencia a tak nemá čo stratiť, môže len získať.

Náš tip: Feschanda – Blue River – Kindhearted

Text: Kamila Gúčiková