Turf Gala sľubuje skvelý dostihový zážitok

Turf Gala sľubuje skvelý dostihový zážitok
Dobeh tohtoročnej Veľkej májovej ceny - víťazí Orry, druhý dobieha Gasparini. Oba kone sa predstavia vo Veľkej cene Slovenska (foto: Anton Martinec)

Dnes boli zverejnené štartové listiny na prestížny rovinový sviatok, ktorý sa na bratislavskom hipodróme odohrá budúcu nedeľu. Na tohtoročnom Turf Gala sa stretne konská, aj jazdecká elita. O tie najvyššie priečky sa 4. júna pobije 87 koní a 25 rôznych jazdcov. Ťahákmi mítingu už tradične bude pätica dostihov najvyššej kategórie.

O úspech vo vytrvaleckej Veľkej cene Slovenska sa pokúsi 11 účastníkov. Aj napriek tomu, že realizačný tím okolo najväčšej slovenskej hviezdy Opasana (French Navy), dal namiesto pokusu o tretí úspech v rade prednosť ďalším štartom na francúzskej blacktype scéne, kvalita v poli nechýba. „Jednotkou“ bude rozhodne minuloročný slovenský derby víťaz Gasparini (Eagle Top). Pri vstupe do tejto sezóny vo Veľkej májovej cene tesne podľahol Orrymu (Adlerflug), ktorý je tiež na štarte. Na zaváhanie českého odchovanca z lotu Jana Demeleho bude čakať v Bratislave maximálne efektívny Rex of Thunder (Night of Thunder). Nebezpečný rozhodne môže byť aj tohtoročný dvojnásobný premiant z francúzskych oválov Royal Right (Frankel) od trénerky Ingrid Janáčkovej Koplíkovej, ktorej kone sa prezentujú veľmi dobrou formou. Do súboja o popredné priečky bude chcieť zasiahnuť aj Aigle Vaillant (Wings of Eagles), behajúci najmä v krajine Galského kohúta, kde minulú sezónu zvíťazil v dostihu Classe 1 na dištancii 1600m. V poslednej dobe sa sústreďuje najmä na míľové dostihy.

O druhý triumf v šprintérskej Cene ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa pokúsi český reprezentant Jir Sun (Shamardal). Cestu za víťazstvom mu budú chcieť znepríjemniť tento rok dobrou formou disponujúci Worth Choice (Worthadd), či triedový Help (Dream Ahead), ktorý sa túto sezónu zatiaľ trochu hľadá. Zaujímavým účastníkom bude aj prvýkrát v tréningu Václava Luku mladšieho štartujúci Legionar SRB (Requinto), ktorý vo svojej rodnej krajine patril na šprintérskych tratiach k najlepším. Slovenskú opozíciu tvoria najmä trojročiaci Royal Catatumbo (Footstepsinthesand), Calah (Shalaa), ale aj spoľahlivý Gentleman Jack (Fairlypi).

V míliarskej Cene Scottish Rifla sa zišla najmenej početná zostava koní. Na minuloročný triumf sa pokúsi nadviazať veterán Ideal Approach (Bushranger), ktorý to ale rozhodne nebude mať jednoduché. Skvelú formu má tento rok zatiaľ neporazená Zariyannka (First Defence), kožu zadarmo nebude chcieť predať ani víťaz „predskúšky“, domáci Quessigny (Recorder). Pred dvomi týždňami víťazne rozbehnutý Ignacius Reilly (Worthadd) ukázal, že s ním treba opäť počítať. Belku Shabanu (Jukebox Jury), ktorá absolvovala neúspešný štart na nemeckej blacktype scéne, tiež neradno odpisovať.

Starohájskom kritériu budeme svedkami porovnania predných slovenských trojročiakov s tými českými. Favoritom bude zrejme víťaz prvej slovenskej klasiky, domáci zástupca Manatan (Manatee). Vzhľadom na rodokmeň by mu 300m naviac nemalo robiť problém, práve naopak, bude mu to vyhovovať. Vo Velkej jarní cene sa dobrým výkonom prezentoval Biriatou (Wings of Eagle). V Jarní cene klisen zase potvrdila triedu Shining Sky (Pedro The Great), ktorá bude jedinou kobylou na štarte. Koňom pre prekvapenie by mohol byť slovenský odchovanec Yukatan (Eagle Top), zlepšujúci sa štart od štartu. Dlhšia dištancia oproti jarnej klasike mu pôjde k duhu.

Favoritkami v kobylej Cene Arvy by mala byť jednoznačná víťazka Jarnej ceny kobýl Feschanda (Dariyan). Na krk jej určite bude dýchať štvrtá z Jarnej ceny klisen Ballantines (Footstepsinthesand). Najvýraznejšími domácimi nádejami budú zrejme strieborná Blue River (Fairlypi) a bronzová Magdalenn (Anodin), ktoré v Jarnej cene kobýl predviedli slušný progres. Zlepšenie možno očakávať aj od La Victorie (Nutan) či Free Folie (Free Eagle).

Text: Kamila Gúčiková