Súboj klasických víťazov Zamica a Darling in Pinka v Starohájskom kritériu ?

Súboj klasických víťazov Zamica a Darling in Pinka v Starohájskom kritériu ?
Víťaz minuloročného Starohájskeho kritéria - Rex of Thunder s dž. Michalom Demom (foto: Miro Abík)

Druhým dostihom, ktorého účastníkov si bližšie rozoberieme bude tradičné Starohájske kritérium. Na jeho štart sa postaví osem žrebcov a jedna kobyla. Domáce kone doplnia súperi z Čiech. Črtá sa mimoriadne zaujímavé zápolenie, ktorého ťahákom sú víťazi jarnej slovenskej aj českej klasiky.

1. FALCON X (CZE) – dž. Szczepan Mazur

Spoľahlivý slovenský odchovanec, ktorý si zmeria sily s elitou prvýkrát. Má na konte štyri štarty a štyri umiestnenia v dostihoch tretej a štvrtej kategórie. Outsider, ktorý nemá čo stratiť, môže len príjemne prekvapiť.

2. GOLDSCHATZ (GER) – dž. Jaroslav Línek

Najlepší dvojročný žrebec na Slovensku vstúpil do sezóny až vo Veľkej jarnej cene, kde mierne sklamal šiestym miestom. Mal však oproti svojim súperom hendikep v nerozbehanosti. Ak ho tento štart zdvihne, určite je v jeho silách umiestnenie na tabuli.

3. FIORD JAIL (CZE) – dž. Michaela Musialová

Druhý slovenský odchovanec na štarte týchto dostihov, ktorý však svoj potenciál už naznačil. Piatym miestom vo Veľkej jarnej cene príjemne prekvapil a bol najlepšie umiestnením slovenským koňom. Pri dobrom priebehu by mohol znova bojovať o nižšie dotované priečky.

4. AMERICAN CHARLIE (FR) – dž. Václav Janáček

Bilancia českého hosťa hovorí: šesť štartov, dve víťazstvá a dve umiestnenia. Do sezóny vstúpil víťazne v dostihoch druhej kategórie, následne absolvoval Velkou jarní cenu, ktorú dokončil na siedmom mieste. Český top džokej v sedle a predĺženie dištancie by mu malo prospieť. Čierny kôň dostihov.

5. DARLING IN PINK (FR) – dž. Martin Laube

Triedový ryšiak sa pred mesiacom ovenčil titulom klasického víťaza, keď pre seba po viacerých výborných umiestneniach v dostihoch najvyššej kategórie ukoristil slovenskú Veľkú jarnú cenu. Napriek tomu, že mu tentokrát bude v ceste stáť aj Zamico, znova bude mať tie najvyššie ambície. Najväčší konkurent favorita.

6. ZAMICO (CZE) – dž. Milan Zatloukal

Výborný český odchovanec, ktorý z piatich štartov tri premenil na víťazstvo. Najväčší triumf prišiel v klasickej Velkej jarní cene, kde zdemoloval veľmi kvalitnú konkurenciu o štyri dĺžky a definitívne potvrdil svoju triedu. Jednoznačne favorit dostihov.

7. QUESSIGNY (FR) – dž. Jaromír Šafář

Chtivý hnedák absolvoval v Strednej Európe dva štarty. Najskôr po prepulovaných dostihoch v Cene trojročných koní zoslabol a dobehol šiesty, vo Veľkej jarnej cene ho džokej nechal cválať a bol to iný kôň. V závere trápil Darling in Pinka, ktorý však napokon iste zvíťazil. Mal by mieriť na medailovú pozíciu.

8. SHAMAL EMMI (HUN) – dž. Jan Verner

Zaujímavý ťah realizačného tímu, ktorý posiela dcéru Shamal Sally do boja proti žrebcom a nie kobylám. Je veľmi pravdepodobné, že to bude kvôli dištancii, ktorá je tu dlhšia. Napriek tomu, že minulý rok patrila k slovenskej špičke dvojročiakov, v Jarnej cene kobýl nato úplne nenadviazala. V tejto spoločnosti by dobehom v prvej polovici prekvapila.

9. APOLLON (GER) – dž. Radek Koplík

Akvizícia stajne Lokotrans Slovakia CZ absolvovala v českom tréningu zatiaľ dva štarty. V dvojke, ktorú pre seba získal American Charlie dobehol šiesty, následne ale ambície potvrdil v slovenskej Veľkej jarnej cene, kde vybojoval bronz. Tabuľovým dobehom rozhodne neprekvapí ani teraz.

Náš tip: Zamico – Darling in Pink – American Charlie

Text: Kamila Gúčiková