Stane sa Bratislavská míľa korisťou jediného trojročiaka alebo uspejú staršie kone ?

Stane sa Bratislavská míľa korisťou jediného trojročiaka alebo uspejú staršie kone ?
Dobeh minuloročnej 38. Bratislavskej míle (foto: Miro Abík)

Druhým dostihom v poradí na ktorý sa pozrieme bude 39. Bratislavská míľa spoločnosti ROCKWOOL (rovina I kat., cena, 1600m, 3+, 8000 eur). Štartová listina číta deväť mien z Česka a Slovenska, z ktorých môže zvíťaziť aj päť či šesť koní. Zaujímavým bude porovnanie donedávna ešte derby kandidáta, ktorý sa ale našiel na kratších tratiach, so staršími skúsenými míliarmi.  

1. VERSE OF LIFE (FR) – dž. Vendula Korečková

Šesťročná čierna hnedka sa minulú sezónu zo štvorkových dostihov vyšplhala až do dvojky, ktorú prekvapivo ovládla. Do tejto sezóny vstúpila tiež víťazne, v trojke na 1400m, teda kratšej dištancii ako ju čaká teraz. Dvojkové víťazstvo sa ale odohralo na míli. V takejto spoločnosti sa predstaví prvýkrát a bude patriť medzi outsiderov.

2. QUISSI LOGIST (GER) – dž. Jiří Palík

Slovenský odchovanec Pavla Vigaša, pravidelne bodujúci najmä v dvojkových a trojkových míliarskych testoch. Minulý rok obsadil v týchto dostihoch šieste miesto, rok predtým piate, na najlepších mu ale trocha chýba. Túto sezónu má na konte štyri štarty, vo všetkých sa umiestnil. Cenné je piate miesto z Jarnej míle. Kandidát na boj o posledné dotované miesto.

3. SALAR ISLAND (ITY) – dž. David Liška

Päťročný ryšiak, ktorý minulú sezónu absolvoval 10 štartov, do českého tréningu sa sťahoval po šiestom. Získal štvrté miesto v EJC Leram Million, druhé miesto v Českomoravskej cene a tretiu priečku z dostihov classe 3 v Deauville. Na túto formu ale tento rok zatiaľ nenadviazal. V januári skončil štvrtý vo Francúzsku, ďalšie tri štarty sa ale neumiestnil. Cez stred štartovej listiny sa zrejme nedostane.

4. QUESSIGNY (FR) – dž. Jaromír Šafář

Triedový trojročiak, na poslednú chvíľu škrtnutý z derby. Realizačný tím avizoval, že mu kratšie trate aj kvôli jeho hektickejšiemu prejavu v dostihoch vyhovujú viac a tak dal prednosť Bratislavskej míli. Po nevydarenom stredoeurópskom debute získal druhé miesto v slovenskej jarnej klasike a následne štvrté miesta v Starohájskom kritériu a Tattersalls mile proti staršej špičke míliarov. Boj o víťazstvo by mal byť cieľom.

5. LADY MAZIE (IRE) – dž. Václav Janáček

Šesťročná ryška túto sezónu predvádza na tratiach od 1200m po 1600m konzistentné výkony, aj keď ešte nevyhrala. Z piatich tohto sezónnych štartov vyťažila štyri umiestnenia. Mimo tabule bola len pri prvom štarte vo Veľkej aprílovej cene. Aj v týchto dostihoch s ňou na kvalitný výsledok treba počítať.

6. LAILAHO (CZE) – dž. Martin Laube

Český odchovanec, ktorý v posledných štartoch preferuje skôr dištancie na 1400m, v minulej sezóne ale svoje možnosti ukázal aj na míli. Tri umiestnenia zo štyroch štartov – to je bilancia tejto sezóny v jeho podaní. V Bratislave sa predstaví prvýkrát, stajňová forma Lokotransu je ale výborná. Bude mieriť vysoko.

7. GRAY TOUCH (FR) – Monir Madihi

Osemročný beluš sa v minulej sezóne naplno etabloval v dostihoch prvej kategórie a tento rok pokračuje v dobrých výsledkoch. V dvoch dvojkových vystúpeniach skončil tretí a štvrtý, v Jarnej míli ho porazil len Kaptain Joe. Adept na tabuľu.

8. KAPTAIN JOE – dž. Ricardo Sousa

Výsledky slovenského odchovanca rodiny Křížkovcov boli až do Ceny Scottish Rifla výborné. Vo Veľkej aprílovej cene po boji prehral s Petardom, v Jarnej míli sa presadil naplno. Na mítingu Turf Gala ale z pozície veľmi šancového koňa zaváhal a skončil predposledný. Ťažko povedať čo bolo za týmto „zlyhaním“, pokiaľ sa ale vráti k forme z predchádzajúcich štartov, môže získať medailu.

9. ELSA (FR) – dž. Adam Florian

Štvorročná hnedka podala životný výkon v minuloročnej Cene Ervy, ktorú prekvapujúco ovládla. Na tento výkon ale nedokázala viac nadviazať. Svetielko nádeje sa zaplo v Budapešti, kde začiatkom júla v jednotkovom Buccaneer Díj finišovala štvrtá. V dnešnej spoločnosti zvedie súboj o miesta za tabuľou.

Náš tip: Quessigny – Lady Mazie – Lailaho

Text: Kamila Gúčiková