Slovenský Vandual získal ôsme miesto v 129. Veľkej pardubickej

Slovenský Vandual získal ôsme miesto v 129. Veľkej pardubickej

Uplynulý víkend bola na programe samotná 129. Veľká pardubická so Slaviou pojišťovnou, na ktorej štarte chce každý majiteľ venujúci sa tomuto typu dostihov vidieť svojho koňa. Vrcholového mítingu prekážkovej sezóny v Čechách sa zúčastnilo aj trio slovenských koní. V sobotu, ktorá je určená iba pre dostihy behajúce sa tzv. „dokola“ naši reprezentanti chýbali. Inak tomu bolo v hlavný deň, nedeľu. Zraky slovenských priaznivcov sa upierali na ryšiaka Vanduala, z lotu trénera Mariána Štangela, pre ktorého to bola prvá účasť v najťažších crosscountry dostihoch na európskom kontinente v pozícii trénera. Vanduala v Pardubiciach “doprevádzali“ dvaja zverenci trénera Jaroslava Brečku, v Cene Labe štartujúci Vernois a o dobrý výsledok v Cene Vltavy pokúšajúci sa Kaiserwalzer.

Ak pôjdeme v časovej línii, ako prvý sa na štart postavil 6 – ročný tmavý hnedák Kaiserwalzer (Wiener Walzer).Vo výborne obsadenej Cene Vltavy – Cene hejtmana Pardubického kraje (steeplechase crosscountry NL kat., 4500 m, 5+, 400 000 Kč) zvolil reprezentant stajne DS Millennium aktívnu taktiku. Všetky nádeje sa však skončili na veľkom haďom priekope, kde po doskoku nešťastne narazil do jedného zo súperov, čo spôsobilo katapult Lukáša Matuského z jeho sedla. V dostihoch zvíťazil prvý favorit, po prestávke vracajúci sa Evžen (So You Think) vedený Jaroslavom Myškom, trénerom aj jazdcom v jednej osobe.

O 40 minút neskôr prišiel rad na Vernoisa (Spanish Moon), vedeného Jaroslavom Brečkom, ktorý je tréner, majiteľ aj jazdec v jednej odobe. Druhých najťažších dostihov dňa Ceny společnosti VCES a.s. – Ceny Labe (steeplechase crosscountry L kat., 5200 m, 6+, 700 000 Kč) sa zúčastnila iba pätica koní. Jaroslav Brečka viedol v úvode 6 – ročného hnedáka taktiež aktívne na tretej priečke, po veľkom haďom priekope sa ale prepadol na posledné miesto. S blížiacim sa koncom dostihov Vernois strácal stále viac a viac. Do cieľa sa dostal, avšak s obrovskou stratou na víťaza. Tým sa stal Lodgian Whistle (Silver Whistle) s dž. Jaroslavom Myškom, ktorý zvíťazil štart – cieľ taktikou.

Najočakávanejšie dostihy – 129. Veľká pardubická se Slavia pojišťovnou (steplechase crosscountry L kat., 6900m, 6+, 5 000 000 Kč) boli za veľkého potlesku tribún odštartované o 16:42, pričom štart sa podaril až na druhý pokus. V poli dvadsiatich štartujúcich koní, reprezentant červeno – bielych farieb stajne Vadual (SVK) začal opatrne, za obávaným taxisom ho ale Lukáš Matuský posunul trochu dopredu. Po Veľkých záhradkách sa Vandual (Rainbows For Life) držal na priebežnom treťom mieste, kde mal jeho džokej všetko pod kontrolou. Výborne skákajúci zverenec Mariána Štangela absolvoval väčšinu dostihov blízko špice, v miestach pred suchým priekopom mu už patrila šiesta, siedma priečka. Po veľkom anglickom skoku, keď pomaly išlo do tuhého, začal Vandual na najlepších strácať a musel byť Lukášom Matuským povzbudzovaný. Na tráve už nedokázal predviesť také zrýchlenie ako jeho sedem súperov a preto Veľkú pardubickú dokončil na síce nedotovanom ale peknom ôsmom mieste, čím zopakoval minuloročný výsledok ešte v tréningu Hany Kabelkovej. Napriek tomu, že v samom závere už nemal potrebné sily, podal výborný výkon s ktorým bol aj sám tréner spokojný. „S priebehom som veľmi spokojný. Držali sme sa vpredu, tak ako sme sa dohodli. Na záver už nezachytil zrýchlenie, ale do cieľa prišiel úplne fit. Nebol vôbec vyčerpaný,“ komentoval priebeh aj zdravie svojho zverenca Marián Štangel. A ako prežíval svoju prvú Veľkú pardubickú samotný tréner ? „Veľkú som si užíval super. Obrovská skúsenosť do budúcna. Určite sa tam chcem ešte vrátiť,“ prisľúbil Štangel účasť na pardubickom hlavnom mítingu aj do budúcnosti.

Hrdinom 129. ročníka Veľkej pardubickej sa stal zverenec Josefa Váňu, debutant v týchto dostihoch, THEOPHILOS (Elusive City) vedený dž. Josefom Bartošom, ktorý tak spôsobil neskutočnú radosť vyše sto ľudom, pretože jeho majiteľom sú ľudia z najväčšieho syndikátu v Česku, Dostihový klub iSport – Váňa.

Na poslednú chvíľu bol v deň dostihov zo zdravotných dôvodov škrtnutý druhý kvalifikovaný slovenský kôň Tiep De L´est (Voix Du Nord), ktorý mal štartovať v 129. Veľkej pardubickej. „Situáciu sme sa snažili okamžite riešiť. Žiaľ, aktuálny zdravotný stav mu neumožňuje, aby v takých náročných dostihoch podal stopercentný výkon. Zdravie koňa a jeho budúcnosť na dráhe sú pre nás momentálne dôležitejšie,“ vysvetlil pre facebookovú stránku “Tiep de Lest – slovenské eso vo Veľkej pardubickej“ hnedákov tréner Ján Cagáň.

Kamila Gúčiková