She Free vs Vermelho. Alebo v Cene Arvy uvidíme triumf niekoho iného?

She Free vs Vermelho. Alebo v Cene Arvy uvidíme triumf niekoho iného?
She Free s Jiřím Palíkom (oranžovo-zelený dres) rozbieha drvivý finiš, po ktorom sa stala klasickou víťazkou (foto: Miro Abík)

Prvým zápolením, v ktorom uvidíme klasický ročník, je 32. Cena Arvy (rovina Listed, cena, 1800m, 3 ročné kobyly, 16 000 eur). Najväčšími favoritkami v dvanásťčlennej zostave budú klasické víťazky, ktorých súboj ponúkne kvalitatívne zrovnanie slovenskej a českej špičky. Kto bude mať na vrch, prípadne či im víťazstvo „vyfúkne“ niekto tretí, sa dozvieme už v nedeľu pri 45. ročníku dostihového sviatku Turf Gala. Nateraz si šance jednotlivých účastníčok bližšie rozoberieme a ponúkne aj tip na prvé tri kone v cieli.

1. RHAPSODY – dž. Monir Madihi

(tr. Jaroslav Hanáček, st. MPL Racing)

Prvá z trojice slovenských odchovankýň na štarte. Ako dvojročná si v dvoch trojkových dostihoch udržala čistý štít a tak patrila k slovenským nádejam do klasickej sezóny. Vstúpila do nej piatym miestom v Cene trojročných kobýl a rovnaké umiestnenie zopakovala aj v jarnej klasike. O podobný úspech by mohla zabojovať aj teraz, reálnejšie ale bude miesto za tabuľou.

2. ANIKA (CZE) – dž. Perinne Cheyer

(tr. Ján Cagáň, st. Lokotrans Slovakia)

Dcéra klasickej víťazky Astorky je druhou slovenskou odchovankyňou v týchto dostihoch. V dvojročnej sezóne patrila ku špičke ročníka, keď v štyroch štartoch skončila vždy na medailových pozíciách, zahŕňajúc bronz v Cene zimnej kráľovnej a striebro v Karpatskej cene medzi žrebcami. Do klasickej sezóny vstúpila v Cene trojročných kobýl štvrtým miestom, v Jarnej cene kobýl jej nesadla zmena taktiky a skončila v poli porazených. Pri návrate k lepším výkonom a osvedčenému tempárskemu priebehu by mohla dosiahnuť na koniec tabule.

3. WILD SHEEP (IRE) – Sofie Kvízová

(tr. Radek Holčák, st. AGA-Vlachovice)

V dvojročnej sezóne sa predstavila len raz a to hneď víťazne, keď opanovala dostihy tretej kategórie v Slušoviciach. Do aktuálnej sezóny vstúpila treťou priečkou v trojkovej Cene Symbola. S elitou sa prvýkrát stretla v Jarnej cene kobýl a dokončila deviata. Outsiderka dostihov.

4. VERMELHO (IRE) – dž. Tomáš Lukášek

(tr. Ingrid Janáčková Koplíková, st. Jana Fialová)

V dvojročnej sezóne vyťažená tmavá hnedka absolvovala sedem dostihov vo Francúzsku, čo je najviac spomedzi všetkých kobýl na štarte. Vyťažila z nich jeden triumf a štyri umiestnenia. Cez zimu sa presťahovala do českého tréningu a klasickú sezónu začala dvomi tabuľovými umiestneniami v Cagnes Sur Mer. Po nich ju realizačný tím nasmeroval do Memoriálu Rudolfa Deyla, ktorý súčasne s tréningovou kolegyňou Ciotolou vyhrala. Triumf dokázala zopakovať aj v českej Jarnej cene klisen. Veľká forma trénerky je známa a tak bude mať Vermelho aj tentokrát najvyššie ambície. Spolufavoritka dostihov.

5. ASTURIAS (FR) – dž. Adam Florian

(tr. Václav Luka ml., st. Bunty Team)

Ako dvojročná absolvovala tri štarty vo francúzskom tréningu, dve neúspešné a po januárovom štvrtom mieste bola získaná Václavom Lukom. Už v prvom bratislavskom štarte naznačila nemalý potenciál, blízkym tretím miestom v Cene trojročných kobýl. Svoje umiestnenie zopakovala aj v jarnej klasike, do posledných metrov ale bojovala o víťazstvo. Oba výkony boli vynikajúce a tak je otázkou času, kedy prelomí „smolu“ a zvíťazí. Víťazstvo v Cene Arvy by teda nebolo prekvapením, reálnejšie sa ale javí atak medailových pozícií.

6. HARMONY – dž. Martina Havelková

(tr. Jozef Chodúr, st. MPL Racing)

Posledná slovenská odchovankyňa na štarte. S dostihovým prostredím sa minulý rok zoznámila desiatym miestom, ktoré hneď v nasledujúcom štarte podstatne vylepšila a v dostihoch medzi slovenskými odchovancami dobehla na druhej priečke. Pred Cenou trojročných kobýl bola prehliadaná, dokázala ale predviesť výbornú koncovku a zvíťaziť. Do jarnej klasiky tak nastupovala v pozícii slovenskej jednotky, ktorú nepotvrdila. Dostihy absolvovala v závere poľa, z ktorého sa posunula len na konečné desiate miesto. Dôvod tohto „výpadku“ je nejasný a ak nepredvedie výrazné zlepšenie, cez stred štartovej listiny sa zrejme nedostane ani tentokrát.

7. SHE FREE (IRE) – dž. Jiří Palík

(tr. Zuzana Kubovičová, st. Bamatse)

Mimoriadne spoľahlivá belka, ktorá príslušnosť k špičke ukázala už minulý rok. Debutovala tretím miestom, následne vyhrala na domácej dráhe v Senici a na záver sezóny pridala tesné striebro z Ceny zimnej kráľovnej a štvrté miesto v Karpatskej cene. Realizačný tím ju v aktuálnej sezóne poslal bez rozbehania do Jarnej ceny kobýl, čo sa ukázalo ako výborný krok. V závere totiž predviedla drvivý finiš a na cieľovej páske „chytila“ tréningovú kolegyňu Ninnu Best. Do Ceny Arvy nastúpi v pozícii slovenskej jednotky a spolufavoritky dostihov.

8. DANICA (CZE) – dž. Martin Laube

(tr. Radek Holčák, st. K-K Metal a.s.)

Spoľahlivá česká odchovankyňa stihla v dvojročnej sezóne len zoznamovací štart, v ktorom získala druhé miesto za dnešnou súperkou Wild Sheep. Väčší potenciál naznačila pri vstupe do aktuálnej sezóny, keď v pražskej štvorke získala striebro, jednu dĺžku za Eskadra Zero, ktorá patrí do širšieho okruhu favoritov Starohájskeho kritéria. Z radov nezvíťazivších sa Danica vyčlenila pri poslednom štarte v Slušoviciach, kde si so súpermi ľahko poradila. Štart od štartu sa zlepšuje a aj keď sa jej skutočná trieda odhaduje ťažko, vidíme ju ako koňa pre prekvapenie.

9. CARRAGON (IRE) – dž. Milan Zatloukal

(tr. Marián Štangel, st. Strnisko)

Ako dvojročná sa predstavila dvakrát, na dotované priečky nedosiahla. Prvý štart v aktuálnej sezóne priniesol zlepšenie a bolo z neho tretie miesto v štvorkových dostihoch na míľu. V Jarnej cene kobýl debutovala medzi špičkou a obsadila siedme miesto. Na ohrozenie najlepších jej niečo chýba a tak je pravdepodobné, že skončí v poli porazených.

10. NINNA BEST (GER) – dž. Djordje Perović

(tr. Zuzana Kubovičová, st. PD Kúty)

S dostihovými oválmi sa v minulej sezóne zoznámila víťazstvom v štvrtej kategórii. Následne zamierila do dvojkového Memoriálu MVDr. Pavla Šarišského, kde zdemolovala konkurenciu o 14 dĺžok, čím ukázala veľký potenciál. Do tejto sezóny vstúpila tesným striebrom, keď bez prípravného štartu bojovala do posledného cvalového skoku v Jarnej cene kobýl o víťazstvo s tréningovou kolegyňou She Free. Určite ešte neukázala všetko a v Cene Arvy bude patriť medzi najvážnejšie vyzývateľky favoritiek, pričom rozhodne neprekvapí ani prípadným triumfom.

11. FRANCIS GOLD (IRE) – dž. David Liška

(tr. Vendula Korečková, st. OZ Roza s.r.o)

Už ako dvojročná ukázala príslušnosť k špičke, keď z troch štartov vyťažila jeden triumf a dve umiestnenia v prvej trojke, vrátane bronzu z Ceny zimné královny. Vstup do klasickej sezóny sa jej príliš nevydaril, keď v Memoriáli Rudolfa Deyla obsadila siedme miesto. Následne ale štvrtou priečkou v Jarnej cene klisen ukázala, že sa s ňou opäť musí počítať. Čierny kôň dostihov.

12. RABBIT EAGLES (IRE) – dž. Ján Havlík

(tr. Allan Petrlík, st. Rabbit Trhový Štěpánov)

Ako dvojročná víťazne debutovala na šprintérskej vzdialenosti v pražskej trojke. Následne štartovala v Cene zimní královny, kde dobehla siedma. Medzi elitu ročníka neprerazila ani v doterajších dvoch štartoch tejto sezóny – Memoriáli Rudolfa Deyla a Jarnej cene klisen. Chýba jej trieda a tak je outsiderkou týchto dostihov.

Náš tip: Ninna Best – Vermelho – She Free

Text: Kamila Gúčiková