Šampión prekážkových trénerov na Slovensku za rok 2019 – Jaroslav Brečka

Šampión prekážkových trénerov na Slovensku za rok 2019 – Jaroslav Brečka

V našom seriáli rozhovorov s najlepšími aktérmi sezóny 2019 dostal priestor aj Jaroslav „Čiko“ Brečka, ktorý sa tretíkrát v rade stal šampiónom prekážkových trénerov.

Na1. Napriek nie veľmi vydarenému priebehu sezóny si prekážkovým trénerom roka. Ako hodnotíš sezónu ?

Vždy všetko záleží od počasia, od koní, aké sú, čo vytvorili pred tou sezónou a čo budú vytvárať ďalšiu sezónu. Takže tie kone, ktoré niečo ukázali minulý rok a začínali tak nezvládli záťaž, a tie ktoré sú dobré tak pokračujú. Niektorým sme dali čas. Viem kde je problém, treba ho nájsť a keď sa hľadá tak sa vždy nájde. Sú z toho emócie moje, majiteľské a aj okolia ale ja mám stále svoju cestu. Poctivosť a drina prináša ovocie a aj bude prinášať, nič na tom nezmením. Vždy je to o tých dobrých koňoch, je vidieť že tie kone utekajú, tie horšie sa musia niečo naučiť a tie ešte horšie aj keď niečo ukážu tak to potom s nimi zamáva, tak to je. 2. Väčšinu výhier zaobstarali, už stálica Meny Bay a nováčik na prekážkach Medici. Mňa by zaujímalo či Medici ostane aj naďalej na prútených prekážkach, alebo ho vidíš na ťažších skokoch – steeplechase ? Ako to vyzerá s Meny Bay ? Bude pokračovať v kariére?

Samozrejme, že Meny bude pokračovať, pretože dosiahla takú výšku váhy, že pravdepodobne bude o rok ešte lepšia, to už dnes viem. A čo sa týka Mediciho, všetko záleží na jeho hlave. Zatiaľ je jeho hlava v poriadku, a aké bude preferovať skoky to uvidíme. Rád by som ho videl na zelených prekážkach, ale nie je to kôň s ktorým by sme mohli vymýšľať, možno to, čo mu sedí teraz mu bude sedieť celý život. Určite to skúsim, možno sa mu to bude páčiť. V tréningu už zelené skoky skákal a nemal s tým absolútne žiadny problém. Ale či ho nechať na hirdách a skúsiť jedny dostihy takto, a keď sa to podarí aby ho to zase „nezabilo“ lebo on musí byť na takej ľahkej nôte aj si myslím, že keď ho budeme ťahať vyššie a vyššie tým pádom budeme na neho klásť väčšiu záťaž a on si na seba takzvane „šáhne“, tak je možné, že tak podľa mňa nebude chcieť znovu utekať. Takže to musí byť tak, že bude mať dostatok energie na všetko, čo bude on behať. Musí mať 200% – ný náboj, aby podal 80 – 90% výkonu a s tým aj dokáže vyhrať.3. Po dvoch rokoch sa na štart postavil Oroblanco a hneď aj dokázal zvíťaziť. Bude smerovaný v budúcnosti do prekážok ?

Určite áno. Prejde si jeden alebo dva „bumpery“ a mal by ísť na prekážky. Všetko záleží od majiteľa, ktorý sa po dvoch rokoch už trošku rozkýval. Vieme, že máme dobrého koňa ale nezáleží všetko len na ňom ale hlavne na majiteľovi. Ten, keď bude tak napredovať ako napredoval posledné tri, štyri mesiace, tak Oroblanco bude jeden z výkonných koní a možno nahradí ďalšie, ktoré nám budú odchádzať. Samozrejme, že tu nebudeme večne s Meny Bay a starými koňmi, ktoré tu máme na krku. Musíme omladinu naučiť a musíme postupovať ďalej, nato však potrebujeme aj kone, ktoré sú výkonné a tento je veľmi výkonný. 4. Kto by mal byť najväčším ťahúňom pre obhajobu prekážkového šampionátu?

Každý má vždy nejaké železo v talári. My tu máme asi 15 koní, znížil sa nám počet z 28 na 15, ale sme len dvaja, nie traja keďže nás opustil Richard Bartoň. Takže zatiaľ rátame s pätnástkou koní na budúcu sezónu. Bude to menšie, budem sa realizovať trošku viac v dostihoch aj ja, to znamená, že čo budem môcť a bude dovolené od majiteľov budem sa snažiť odjazdiť ja, ale tiež budem chcieť aby aj Lukáš Matuský niečo odjazdil. A samozrejme aj druhí jazdci. Šampionát záleží na tom, aký bude stav koní a vôbec sa takých vecí nebojím, že šampionát. Ak som to zvládol s koňmi, ktoré bolo štvorkové, päťkové aj šestkové a dokázali behať tak si myslím, že taká osádka ako je Oroblanco, Star, Meny Bay, Medici… Dnes stačia možno jeden, dva kone a dokážete vyhrať šampionát a ja ich tu mám asi 5 dobrých, takže sa toho vôbec nebojím.

Kamila Gúčiková