Rabbit Red Jazz víťazom Slovenského derby. S mäkkou pôdou si poradil najlepšie

Rabbit Red Jazz víťazom Slovenského derby. S mäkkou pôdou si poradil najlepšie
Dobeh 29. Slovenského derby. V strede (bielo - zelený dres) Tomáš Lukášek v sedle víťazného Rabbit Red Jazza (foto: Pavla Pechmanová)

Máme za sebou najväčší dostihový sviatok, ktorým bolo počasím poznačené 29. Slovenské derby. Jeho víťazom sa na veľmi ťažkých pôdnych podmienkach stal Allanom Petrlíkom pripravovaný Rabbit Red Jazz. Búrka, ktorá sa Starým Hájom prehnala v čase, keď účastníci derby kráčali v padoku, mu paradoxne pomohla k zatiaľ životnému triumfu. V zvyšných troch jednotkových dostihoch, doplňujúcich program tradičného derby dňa sa takisto radovali české stajne.

Po presune do českého tréningu prvýkrát naplno zabodoval účastník írskeho derby Carlo Biraghi

Ak pôjdeme časovo po poriadku, prvým z trojice jednotkových zápolení bol 28. Zlatý pohár Raiffeisen Bank International (rovina I kat., cena, 2600m, 4+, 8 000 eur). Na štart sa po škrte Palmery (Jukebox Jury) postavilo len šesť koní. Z nich sa najviac verilo víťazovi českej obdoby Grigri De Lancray (Rail Link) s Václavom Janáčkom, štvrtému z Veľkej ceny Slovenska Carlo Biraghimu (Galileo) a víťazovi Veľkej májovej ceny Killwortovi (Elusive Pimpernel), ktorý sa pre problémy v štartovacích boxoch nezúčastnil vytrvaleckého vrcholu.

Hneď po štarte posunul do čela Václav Janáček tempára Grigri De Lancray za ktorého sa usadili Killwort vedený Milanom Zatloukalom a Carlo Biraghi s Jaroslavom Línkom. V boxoch zostala stáť O´ffensive (Anodin) a v čase keď do dostihov odskočila už bolo príliš neskoro. O štvrtú, respektíve piatu priečku sa delili čierny hnedák Barabash (Intense Focus) a reprezentantka stajne MPL Racing Agata Christie (Sir Percy). Na protiľahlej stene pomaly zrýchľoval favorit Grigri De Lancray a jeho tempo už neakceptoval Killwort. Carlo BIraghi bol posunutý bližšie k špici. Do cieľovej rovinky točil prvý zverenec Filipa Neuberga, to sa už ale na stíhaciu jazdu vydával Carlo Biraghi. Súboj o víťazstvo sa tak zúžil na tieto dva kone. Vedúci kôň dlho náporu odolával, nakoniec ho ale zverenec Radka Holčáka dokázal poraziť. Pre tretie miesto si s odstupom priepastných deviatich dĺžok docválal Barabash vedený Martinom Laubem. Štvrtú priečku obsadila jediná kobyla v poli, Agata Christie. Dobeh uzatvoril Killwort, O´ffensive bola diskvalifikovaná, keďže sa v čase prvého koňa v cieli nenachádzala na dištančnom medzníku. Pre Carla Biraghiho to bol prvý triumf po viacerých umiestneniach, ktoré medzi elitou pozbieral.

Prekvapivý súboj ostrieľaného Ideal Approacha s trojročným Adrianom

Po Zlatom pohári nasledovalo zápolenie určené najlepším míliarom, 38. Bratislavská míľa Raiffeisen Bank International (rovina I kat., cena, 1600m, 3+, 8 000 eur). Pole v týchto dostihoch bolo početnejšie a čítalo deväť mien. Najšancovejšie vyzerali víťaz z Hamburgu a nestarnúci milovník bratislavskej dráhe Ideal Approach (Bushranger) a takisto pomaly sa zlepšujúci Ryony (Zoffany), ktorý tieto dostihy ovládol minulú sezónu. „Trojkou“ dostihového programu bol víťaz Jarnej míle Gray Touch (Poet´s Voice) v sedle so Zdenkom Šmidom. Zaujímavým koňom bol aj trojročný Adriano (Elvstroem), ktorý prvýkrát meral sily proti starším súperom.

Tempa dostihov sa podľa očakávaní ujal Ideal Approach, za ktorým výhodné štartové číslo využila Lady Mazie (Excelebration). K nej sa o chvíľu pridali pulujúci Gray Touch, dopredu posunutí Ryony a Facts and Figures (Galileo). S odstupom asi jednej dĺžky cválal Royal Town (Wootton Bassett) s Radkom Koplíkom. Nasledoval v zadnej časti poľa dobre schovaný Adriano s Jiřím Palíkom. Pole koní uzatvárala dvojica outsiderov Chilli Chocolate (Falco) a Quissi Logist (Campanologist). Pri vbiehaní do cieľovej rovinky unikal svojim súperom Ideal Approach, ktorého sa z hĺbky poľa vydávali stíhať Adriano a Royal Town. Stredom dráhy finišovala Lady Mazie, snažil sa aj Ryony. Najsilnejší záver mal práve zverenec Jaroslava Hanáčka Adriano, vedúci Ideal Approach si ho ale postrážil a po boji o pol dĺžky svoj triumf štýlom štart cieľ udržal. Tretiu priečku pred bojujúcou Lady Mazie ukoristil Royal Town. Piate miesto s odstupom štyroch dĺžok pripadlo na Ryonyho, ktorý do boja o víťazstvo nezasiahol. Posledné, šieste peniaze získal slovenský odchovanec Quissi Logist vedený Jakubom Pavlíčkom. Pre zverenca Ľuboša Urbánka, triedového Ideal Approacha, to bol šiesty bratislavský triumf.

No My Dream štýlom štart – cieľ zaskočila Zariyannku

Poslednými dostihmi pred samotným vrcholom bola 28. Cena Pat´s Music (rovina I kat., cena, 2000m, 3 a staršie kobyly, 8 000 eur), určená nežnejšiemu pohlaviu. Z desiatich kobýl triedovo vyčnievala pomerne často exponovaná Zariyannka (First Defence), na jej prípadné zaváhanie podľa dostihového programu čakali spoľahlivé staršie krajanky Storm De Nuit (Vespone) a No My Dream (Martillo). Slovenským želiezkom v ohni bola víťazka Ceny Arvy z Turf Gala, trojročná Elsa (Olympic Glory) s Jiřím Palíkom.  

Zo štartovacích boxov najlepšie vyskočila No My Dream, ktorú Václav Janáček posunul do čela. Na druhé miesto sa usadila do rakúskeho tréningu nedávno presmerovaná Centa (Reliable Man), ku ktorej sa pridala aj Thamna (Star Poker). Za nimi cválali Meggy (Gutaifan) a Storm De Nuit. Ďalšiu trojicu tvorili Elsa s Jiřím Palíkom, Medelin (Holy Roman Emperor) vedená Jaroslavom Línkom a favoritka Zariyannka. V zadnej časti poľa zostala Emirate´s Flight (Sidestep) a outsiderka Renata (Poet´s Voice), ktorá sa oneskorila v boxoch. Pozície sa v priebehu príliš nemenili, ale pri zatáčaní do cieľovej rovinky sa pole zahustilo. No My Dream stále viedla, očakával sa však útok Zariyannky, ktorý aj prišiel. Stredom dráhy finišovali Storm De Nuit, Meggy, ale takisto aj Centa. Zariyannka sa od týchto troch kobýl pomaly odpútavala a v posledných metroch No My Dream hrozila, nakoniec to ale nestihla. Tento boj prehrala o krk s od štartu vedúcou zverenkyňou Filipa Neuberga. Tretiu priečku vybojovala Storm De Nuit pred rakúskou Centou a najlepšou zo slovenských kobýl Meggy. Finiš Elsy tentokrát stačil len na šieste miesto. Tmavá hnedka No My Dream si pripísala zatiaľ životný triumf.

Dážď pomohol Rabbit Red Jazzovi k zisku derby

Vrchol sezóny pre klasický ročník, 29. Slovenské derby Raiffeisen Bank International (rovina Gd – 3, cena, 2400m, 3 ročné kobyly a žrebce, 40 000 eur) sa kvôli silnému dažďu a vetru odbehol o zhruba pol hodinu neskôr. Na štart sa postavilo desať žrebcov, z ktorých bol najviac favorizovaný štvrtý z českej obdoby a v Bratislave zatiaľ neporazený Rex of Thunder (Night of Thunder). Druhou šancou bol víťaz Veľkej jarnej ceny a druhý zo Starohájskeho kritéria, Petarda (Free Eagle) vedený Janom Vernerom. Na zisk bronzu dostihový program predurčoval ôsmeho z Českého derby Rabbit Red Jazza (Red Jazz).

Po štarte sa v čele ocitol Machinos (Penny´s Picnic) s Vendulou Korečkovou, ktorá mala čo robiť aby žrebca zvládla. Za ním cválal prvý z dvojice zástupcov stajne Lokotrans Dionis (Harzand) a Rabbit Red Jazz s Tomášom Lukáškom. Ďalšiu dvojicu tvorili pri bariére idúci Abrams Creek (Adlerflug) a zvonku cválajúci Besthon (Intello). Za nimi boli usadení domáci Sadaar (Ruler of the World) a Monsieur (Adlerflug). V zadnej časti poľa zostávali favoriti Petarda a Rex of Thunder. Pasívnu taktiku zvolil aj Zdenko Šmida v sedle Cape Crowna (Zoffany). Pri prvom prebiehaní okolo cieľového medzníka bol pre zranenie zastavený Monsieur. Vedúci Machinos si v priebehu dostihov vypracoval asi troj – štvordĺžkový náskok, v oblúku pod výpadovkou bol svojimi súpermi pohltený. Vedenie po ňom prebral Dionis, ktorý zaviedol účastníkov derby do cieľovej rovinky. Zvonku svoj finiš rozbaľoval jeho stajňový kolega Abrams Creek, ale popri bariére sa šikovne prešmykol Rex of Thunder a ušetril metre. Stredom dráhy sa k finišu rozhýbaval aj Rabbit Red Jazz, ktorý sa onedlho ocitol v čele. Očakával sa útok Petardu, ten sa však v ťažkých pôdnych podmienkach trochu utopil a neakceleroval tak, ako to býva zvykom. V posledných metroch bolo jasné, že Rex of Thunder derby nevyhrá a Rabbit Red Jazz mal čo robiť, aby si víťazstvo pred silne dotierajúcim Abrams Creekom udržal. Hnedákovi zo stajne Rabbit Trhový Štěpánov, ktorého v Pičíne pripravuje Allan Petrlík, sa to o krk podarilo, čím napodobnil pred siedmymi rokmi triumfujúceho Love Me. Na hlavného favorita z tréningu Jana Demeleho „zostalo“ tretie miesto, ktoré bez problémov uhájil pred štvrtým Dionisom. Piatu priečku vybojoval Petarda,, o nos pred najlepším zo slovenských koní, Cape Crownom z lotu Jozefa Chodúra.

Rabbit Red Jazzovi padla búrka vhod, pretože inak výborne pripravenú dráhu zmäkčila ešte viac. „Aby som pravdu povedal, ani sa mi do toho počasia nechcelo, ale mal som pocit, že to je možnosť pri ktorej by Jazz mohol podať ten najlepší výkon, alebo skôr, že by to tých lepších súperov mohlo spomaliť a to vlastne vyšlo,“ komentoval situáciu a zdieľal svoje pocity pred štartom Tomáš Lukášek. „Priebeh sme mali úplne ideálny, všetko vyšlo prakticky tak, ako sme si s Allanom povedali pred dostihom.“ Víťazný džokej bol o to radšej, že mohol svoj veľký triumf venovať špeciálne rodine. „Vyhrať derby je vždy niečo výnimočné a vyhrať ho pre strýka mojej manželky je niečo naviac a som za to rád.“ Trojročný žrebec je pohodový kôň, čo potvrdil aj sám jazdec. „Jazz je veľmi kľudný kôň, ktorý je na jazdenie jednoduchý. Je skôr lenivý a nikam sa neženie,“ opisoval charakter svojho štvornohého partnera. „Dnes akceleroval domov a pri tak náročných podmienkach som musel použiť viac podpory ako bolo vhodné, a tak nakoniec prebehol cieľom prvý. Bolo to moje siedme derby a asi jediné, ktoré si už nepustím. Pocitovo som rád, že som vyhral pre rodinu, ale môj výkon zďaleka nezodpovedal tomu, ako by som mal jazdiť,“ dodal na záver nášho krátkeho rozhovoru.

Text: Kamila Gúčiková

Foto: Miro Abík a Pavla Pechmanová