Prepíše Ideal Approach históriu?

Prepíše Ideal Approach históriu?
Minuloročný súboj o víťazstvo v Bratislavskej míli medzi kobylami Lady Mazie (biely dres, modré rukávy) a Elsou (foto: Miro Abík)

Prvým z trojice rámcových dostihov, ktorého účastníkov si rozoberieme je 40. Bratislavská míľa spoločnosti MAPEI SK (rovina I kat., cena, 1600m, 3+, 7500 eur). Na štart sa vydá deväť skvelých míliarov, ktorých šance sú veľmi vyrovnané. Jasný favorit absentuje a tak je možné, že bude rozhodovať najlepšia aktuálna forma.

1.  QUESSIGNY (FR) – dž. Jaroslav Línek

(tr. Jaroslav Línek, st. Meridian SK)

Vo Veľkej aprílovej uzavrel tabuľu, následnej vyhral Jarnú míľu. V Cene Scottish Rifla mu na bojujúcu trojicu chýbali dve dĺžky, napriek tomu utekal dobrý dostih. Alfou omegou u tohto koňa je, ako veľmi bude chtivý a koľko síl dokáže v dostihu pošetriť na záver. Nebolo by správne označiť ho za prvého favorita dostihu, aj keď by pri vydarenom priebehu zvíťaziť mohol.

2. WELSHTINO (IRE) – dž. Václav Janáček

(tr. Marián Štangel, st. Strnisko)

Prvý trojročiak v poli. Realizačný tím ho skúsil v Cene trojročných koní, tam ale predbehol len jedného súpera a tak bolo jasné, že pokračovať v klasickej ceste nemá pre predlžujúcu sa vzdialenosť zmysel. Vzápätí bol presmerovaný na kratšie trate a dvakrát dokázal vyhrať proti starším koňom. Dobre si počínal aj v Cene ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, kde bol na piatom mieste najlepším slovenským reprezentantom. Po tri týždne starom triumfe v dvojke na 1400m mieri opäť na míľu, ktorá by už mala byť jeho dištančným stropom. Naposledy ukázal rezervy, aj potenciál a tak by pri priaznivej záťaži mohol byť čiernym koňom dostihu.

3. MELANDROS (FR) – dž. Michal Demo

(tr. Jana Nováková, st. Anna&Zuzana Hůlovy (CZE))

Účastník, ktorý ukázal azda najväčší progres. Minulú sezónu mal vcelku hektickú, keď striedal české štarty s francúzskymi. Dokázal však zvíťaziť v dvojkovom dostihu v Prahe. Podobný triumf si zopakoval pri vstupe do aktuálnej sezóny, kde z dnešných súperov o krk zdolal Creatora. Prekvapením ale bolo raketové zlepšenie v Tattersalls Mile pri pražskom derby dni, kde bral tesné striebro. Zdá sa, že sa Melandros nachádza vo výbornej forme, ktorú môže v nedeľu potvrdiť. Ak bude pokračovať v predvedenom, medaila by mu nemala uniknúť.

4. ROYAL CATATUMBO (IRE) – dž. Jan Verner

(tr. Zuzana Kubovičová, st. Vimar)

Trénerka už pred sezónou avizovala, že Royal Catatumbo nie je vytrvalcom a preto dáva pred pokračovaním klasickou cestou prednosť míliarskemu testu. Túto sezónu patrí k predným trojročiakom, získal striebro v Cene trojročných koní a štvrté miesto vo Veľkej jarnej cene. Následne zamieril do najväčšieho šprintu pri Turf Gala, kde obsadil ôsme miesto. Návrat na míľu priniesol svoje ovocie, pretože pred týždňom porazil staršie kone v dvojkovom Memoriáli Antona Mlčúcha. Je to určite talentovaný kôň a spolu s Welshtinom bude čiernym koňom dostihu.

5. LADY MAZIE (IRE) – dž. Szczepan Mazur

(tr. Marián Štangel, st. Štangel Racing)

Obhajkyňa minuloročného triumfu sa túto sezónu zatiaľ stále hľadá. Zo štyroch štartov ešte neskončila lepšie ako piata a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo tentokrát zmeniť. Úlohe outsiderky sa nevyhne.

6. DEVIL IN PINK (IRE) – dž. Adam Florian

(tr. Ľuboš Urbánek, st. Lokotrans)

Ako dvojročný nadchol slovensko-český dostihový svet, keď z debutu zadržane zvíťazil v Cene Masise. Rolu favorita potvrdil aj v bratislavskej Veľkej cene BBAG. Potom nasledovali dva veľmi ťažké štarty vo francúzskych Listed testoch, v ktorých síce obstál, ale je otázne či mu nezobrali vietor z plachiet. Do tejto sezóny vstúpil piatym miestom vo Veľkej jarnej cene a dva týždne nato absolvoval ďalší ťažký dostih na nemeckej grupovej scéne v ktorom neuspel. Posledným vystúpením je šieste miesto zo Sprinterskej ceny z konca júna. Zdá sa, že aktuálne nemá takú formu, aby potrápil najlepších. Ako trojročný má váhovú výhodu, ktorá by mu mohla pomôcť. Pokúsi sa preniknúť na tabuľu, reálnejšie ale znie, že skončí tesne za ňou.

7. CAUCASIAN (IRE) – dž. Jiří Palík

(tr. Konstantin Kobzarev, st. The Sons od Sharpour)

Už na koniec minulého roka sa zaradil medzi českú špičku strednotratiarov. Tento rok má na konte päť štartov a vo všetkých sa umiestnil. V polovici júna dokonca ľahko vyhral jednotkovú Cenu jezdectví v Moste na dištancii 1400m, ktorá mu zrejme svedčí úplne najviac. Bratislavskú dráhu si vyskúšal v Jarnej míli, kde po boji podľahol len Quessignymu. Mal by bojovať o medaily.

8. CREATOR (IRE) – dž. Radek Koplík

(tr. Zdeno Koplík, st. MANEKO)

Dlhšiu dobu sa pohyboval na rozhraní tretej a druhej kategórie a rovnako strieda štarty na šprintérskych dištanciách s tými míliarskymi. Minulý rok vyhral dvojkový šprint, čo je zatiaľ jeho najväčší úspech. V tejto sezóne má na konte štyri štarty a tri umiestnenia v prvej trojke. Stihol získať aj druhé miesto v „mosteckej“ jednotke, kde mu utiekol len Caucasian. Creator má dobrú sezónu, otázne je načo to bude v míliarskej špičke stačiť. Zrejme kandidát na boj o posledné miesto na tabuli.

9. IDEAL APPROACH (IRE) – dž. Martin Laube

(tr. Ľuboš Urbánek, st. Lokotrans)

Matador, ktorého nie je treba príliš predstavovať. Bratislavská dráha mu chutí, čo ukázal aj pri vstupe do aktuálnej sezóny, kde vybojoval bronz. V Cene Scottish Rifla pri Turf Gala opäť patril k favoritom, dostih mu ale vôbec nevyšiel. Po vyskočení z boxov sa nedostal na špicu a nemohol uplatniť svoj tempársky prejav. Ak sa mu to tentokrát podarí, určite predvedie štandard, na ktorý sme zvyknutí. Stajňová jednotka Lokotransu, Martin Laube, mu dal prednosť pred Devil in Pinkom. Adept na tabuľu, neprekvapí však ani víťazstvom.

Náš tip: Quessigny – Melandros – Caucasian

Krátky náhľad do štatistík

Keď sa zľahka pozrieme na štatistiky z posledných desiatich ročníkov, sedemkrát sa radovali naši západní susedia, raz tí južní a dvakrát zostala Bratislavská míľa doma. Bolo to v rokoch 2020 prostredníctvom Ryonyho, ktorý je síce už v českom tréningu, ale v tom čase bol v opatere Jaroslava Línka a 2022, kedy sa podarilo vyhrať Mariánom Štangelom pripravovanej Lady Mazie. Tá bude ako obhajkyňa na štarte aj tento rok, zatiaľ však má výrazne slabšiu sezónu. Je však jedinou kobylou, ktorá dostih za posledných desať rokov vyhrala. Jaroslav Línek do dostihu posiela víťaza Jarnej míle, šancového Quessignyho, ktorého aj sám povedie. Na štarte bude aj trojnásobný víťaz tohto dostihu Ideal Approach, ktorého by prípadné víťazstvo osamostatnilo v historických tabuľkách. Teraz sa oň s tromi triumfami delí s Tribal Instinctom, ktorý dostih opanoval v rokoch 2002, 2003 a 2005.

jazdcov, ktorých uvidíme v sedleuž uspeli Jaroslav Línek v sedlách Trinity (2010), Dux Scholara (2012) a Ideal Approacha (2018), Václav Janáček s Tamarind Coveom (2016) a Lady Mazie (2022), Martin Laube v sedle Ideal Approacha (2021) a Jiří Palík s Red Persianom (2019.

Čo sa týka stajní, Bratislavskú míľu majú medzi svojimi úspechmi len dve stajne – Lokotrans (2017, 2018, 2019, 2021) a Štangel Racing (2022).

Zo siedmych aktuálne zúčastnených trénerov dokázali tento dostih vyhrať štyria. Najviac sa darí Ľubošovi Urbánkovi, ktorý sa môže pýšiť štyrmi triumfami. Trikrát prostredníctvom Ideal Approacha (2017, 2018, 2021) a raz s Red Persianom (2019). Chuť víťazstva hlavného zápolenia určeného pre míliarov v derby deň poznajú aj Marián Štangel s Lady Mazie (2022), Jaroslav Línek s Ryonym (2020) a Zdeno Koplík s Trinity (2010).

Zaujímavosťou je aj pôvod jednotlivých víťazov. V zostava deviatich koní sú v tomto smere zastúpené len dve krajiny – Írsko a Francúzsko. História hovorí v prospech írskych koní, keďže 11 z celkových 32 víťazov pochádzalo z tejto krajiny. Víťazní „Francúzi“ sú v tabuľkách uvedení len traja.

Text: Kamila Gúčiková