Pred Veľkou pardubickou 2020: Marián Štangel rozpráva o Vandualovi

Pred Veľkou pardubickou 2020: Marián Štangel rozpráva o Vandualovi
Vandual prekonávajúci jeden z pardubických skokov (foto: Hana Vytopilová)

Jediný slovenský účastník, ktorý sa predstaví vo Veľkej pardubickej 2020, je v Starom Háji pre stajňu Vadual pripravovaný Vandual (Rainbows For Life). O tom ako sa šancový ryšiak slovenského chovu má, ako sa pripravoval, ale takisto o ambíciách či francúzskom džokejovi v jeho sedle, sme sa dva dni pred štartom porozprávali s jeho trénerom Mariánom Štangelom.

„Minulý rok prišiel ku mne koncom mája, do Veľkej pardubickej zostávalo len pol roka. Takže tou prípravou sme sa mu prispôsobili v akom bol stave, v kondičnom, moc sme toho o ňom nevedeli. Prípravu sme vtedy teda moc nepreháňali. Teraz u mňa absolvoval celú zimnú prípravu, tak ako som si naplánoval. Trošku nám spravil škrt cez rozpočet koronavírus, pretože tie štarty som mal inak naplánované. Nakoniec sme ich spravili takto. Príprava si myslím, že prebehla super. Kondične sme ho pripravili, myslím si, že na úplne inej úrovni ako minulý rok, tak uvidíme, čo z toho bude,“ vyjadril spokojnosť s prípravou svojej nádeje tréner Marián Štangel.

Kvôli koronavírusu mal narušené plány, ktoré chcel pôvodne s Vandualom dodržať. „Prvý štart sme absolvovali podľa plánu, ale len aby to prešiel a absolvoval. Išiel asi z 50% tréningu, vôbec sme na neho netlačili, išiel to vyslovene len prebehnúť. Už tam nám ale naznačil, že tá zimná príprava nebola zlá. Nerobili sme s ním nič špeciálne a on tam nezabehol zle. Bol síce ôsmy, ale nebol ďaleko od tých dobrých koní, čím nám naznačil, že by mohol ísť s formou hore. Druhý štart sme mu plánovali kratší, rýchlejšie dostihy, ale v tréningovom pláne, čo som si pre neho pripravil tiež bolo, že nejakých 4-5 týždňov pred VP pôjde veľkú prácu. Do toho nám zapadla kvalifikácia, že namiesto tej práce pôjde dostihy. Na tieto dostihy už bol viac menej pripravený, určite lepšie ako na tie prvé. Výsledok tomu aj nasvedčoval, keď prehral len so Sottoventom (Fastnet Rock), ktorý bude v nedeľu možno v pozícii prvého, druhého favorita. Myslím, že sme spravili dobrú robotu,“ vyzdvihol výkon reprezentanta stajne rodiny Vadinových Marián.

V IV. kvalifikácii išiel Vandual ofenzívnou taktikou, keď celé dostihy odvodil. Doteraz nikdy nechodieval takto odvážne spredu, ale bola na ňom vidieť chuť závodiť, čo prinieslo svoje ovocie v podobe skvelého druhého miesta. Do poslednej chvíle bojoval o víťazstvo, nakoniec ho však Sottovento zdolal. „Tie dostihy ho veľmi zdvihli, na druhý, tretí deň už bol veselý. Po prvej kvalifikácii bol viac unavený, ale to bolo aj tým, že nemal až toľko natrénované, ale po týchto druhých dostihoch nebol v zásade vôbec uťahaný. Myslím, si že je na tom o dosť lepšie ako minulý rok a ako pred tou druhou kvalifikáciou. Zaradili sme do tréningu s ním aj veľa plávania. Chodili sme trikrát do týždňa plávať. Zo začiatku mu to nešlo, je to strašne namáhavé. Nikdy som si nemyslel, že je to pre koňa až tak namáhavé. Chodil trikrát do týždňa a teraz všetky tie dávky zvládal úplne perfektne. A myslím si, že aj to mu veľmi pomohlo. Tam ten pohybový aparát nie je tak zaťažený, a pritom ten kôň trénuje úplne iné svalstvo. Myslím si, že sa aj pekne osvalil, aj nabral nejakú hmotu na seba. Je to úplne iný kôň, ako minulý rok,“ spomenul zapojenie netradičnej tréningovej metódy na Slovensku. V zahraničí býva plávanie bežnou praxou, u nás skôr ojedinelým javom. Zdá sa, že to 12 – ročnému žrebcovi len pomohlo.

„Minulý rok sme chceli prísť zdravý do cieľa, aby dobehol a aby sa umiestnil. Tento rok si želáme v zásade to isté, Veľká pardubická sú ťažké dostihy a je tam veľa dobrých koní. Mám ale tento rok väčšie ambície sa umiestniť ako minulý rok. Vtedy to bolo také, že keď sa umiestnime, bola by to taká čerešnička a teraz by som bol nespokojný, keby sme sa neumiestnili, lebo je na tom kôň naozaj dobre. Ale vravím, v dostihoch sa môže stať čokoľvek. Nielen nám, ale aj druhým, padne kôň a idete cez neho. Myslím si, že pripravený je, aj má nato, aby sa umiestnil na dotovanej priečke,“ netají tréner svoje ambície.

Čo je však ďalšou zaujímavosťou, je osoba vo Vandualovom sedle. Je ňou vynikajúci francúzsky krosový džokej Romain Julliot, ktorý má bohaté dostihové skúsenosti. Ako vznikla myšlienka angažovať zahraničného jazdca a  aká bola jej realizácia ? „Francúzsky džokej bol taká z núdze cnosť. Sertash Ferhanov nám na poslednú chvíľu odmietol, aj keď sa predtým dvakrát sľúbil a dostal aj zálohu. Sľúbil, že aj keby dostal najlepšieho koňa na svete, tak pôjde Vanduala, pretože som bol prvý a veľmi si to vážil. Nakoniec sa asi prejavil jeho charakter. Zháňali sme teda druhého jazdca, chcel som nejakého špičkového zahraničného. Francúzsky agent,  ktorý má týchto džokejov na starosti nám odporučil Romaine Julliota. Je to jeden z najlepších „krosových“ jazdcov vo Francúzsku, hoci štatistiky na Jockey Clube nesedia, má odjazdených skoro 3000 dostihov a z toho nejakých 300 víťazstiev. Špecializuje sa hlavne na krosy, vyhral všetky najväčšie vo Francúzsku. Je to špičkový džokej, pozeral som si veľa videí, mohol by na Vanduala sedieť. Aj keď on je úplne bezproblémový kôň, takže by nemal byť s jazdcom problém. Jediný problém je v tom, čo všetci hovoria, ale ja toho názoru nie som, že ešte v Pardubiciach neštartoval. Všetci tí zahraniční jazdci, keď išli prvýkrát, či už Garner, Duchene, Aspell, si mysleli, že čo tam bude a vlastne na tých koňoch podávali super výsledky. Takže si myslím, že tam problém nebude. Pozisťoval som si o ňom všetko, mal by to byť jeden z lepších krosových jazdcov. Pozrel som si tie videá a tie kurzy, to Veľká pardubická vyzerala popri niektorých tých kurzoch ako hračka. Tam sú strašné krosy, dve írske lavice za sebou, zoskoky, výskoky, doľava, doprava, aj oráčiny… Má tam veľa odjazdené a tento rok vyhral aj ten najväčší kros vo Francúzsku. Príde už v piatok, má celú sobotu nato, aby sa kurz naučil. Pre takého profesionála to nemôže byť problém,“ nemá strach zo Julliotovej neznalosti špecifického pardubického závodiska Marián Štangel a verí  v kvality a skúsenosti svojho džokeja.

Z „trojkového“ rámcového „stíplu“ bol škrtnutý Rubychop (Captain Chop). Tréner nám potvrdil, že za tým nie sú žiadne zdravotné problémy. „Pôvodne som ho nahlásil preto, lebo hrozilo, že už nebudú dostihy v Bratislave, ale keďže sú, tak bude bežať v Bratislave.“ Na záver by som chcela povedať, že všetci slovenskí turfoví priaznivci budú s veľkým očakávaním sledovať pardubický míting na čele s Veľkou pardubickou a držať jedinému slovenskému zástupcovi v najťažších dostihoch strednej Európy palce, a ja mu takisto želám veľa šťastia a úspešný dobeh.

Text: Kamila Gúčiková