Pred mítingom Veľkej pardubickej 2021: Vandual a Barcako

Pred mítingom Veľkej pardubickej 2021: Vandual a Barcako
Vandual počas tréningu (foto: turfsport.sk)

Tak ako minulý rok, aj tento rok Vám prinášame sériu krátkych rozhovorov pred 131. Veľkou pardubickou. Najväčším slovenským želiezkom v ohni týchto dostihov mal byť ostrieľaný veterán Vandual (Rainbows For Life).

Zatiaľ čo sa v minulom roku blysol fantastickým tretím miestom v samotnom vrchole, tento rok ho už nebude mať šancu obhájiť. Pre veľké sklamanie všetkých jeho fanúšikov bude reprezentant stajne Vadual a vlastný odchovanec Miloslava Vadinu z dostihov pre zdravotnú indispozíciu škrtnutý. Veľkú smolu realizačného tímu a trénera Mariána Štangela sa v rámcovom programe pokúsi napraviť začínajúci krosár Barcako (Saddex), ktorý reprezentuje stajňu AVT.

„Veľmi ma prekvapil, kompletne celú prípravu absolvoval s Vandualom. Chodil s ním všetky práce. Od plávania až po cválania, non stop bol s ním. Absolvoval ju veľmi dobre, jedine myslím si, že máme v dostihoch trošku hendikep. Keďže je problém s jazdcami, nenašli sme takého ľahkého jazdca na neho ako by sme chceli, a potom keď už sme ho mali, tak si majitelia veľmi želali, aby na ňom sedel Jan Kratochvíl a tak som im vyhovel. On bol nevyhendikepovaný dve kilá a ďalšie dve kilá sme museli navyše pridať Kratochvílovi, lebo po tom zranení zo Slušovíc ma poprosil, aby som mu pridal ešte dve kilá. Takže bude nosiť štyri kilá navyše, tak uvidíme ako sa s tým popasuje,“ hodnotí prípravu 5 – ročného ryšiaka Marián Štangel. Barcako sa postaví na štart „trojky“ na 4600m. Do sezóny vstúpil šiestym miestom v Cene Oldfieldroada, keď v rýchlych dostihoch na najlepších nestačil. Svoju parketu ale zdá sa našiel v pardubických krosoch, keď si v dvoch tohto sezónnych štartoch pripísal dve štvrté miesta. „Verím mu, myslím si, že by mohol urobiť slušný výsledok, aj keď ja ani majiteľ na výsledok nijako netlačíme. Je to kôň do Pardubíc, chceme hlavne aby sa tam udomácnil, adaptoval sa a aby zbieral skúsenosti. Chceme ho v budúcnosti dostať do Veľkej pardubickej,“ vyslovil vieru a budúce smerovanie talentovaného valacha, ktorému budú slovenskí dostihoví priaznivci iste fandiť a ja sa k nim samozrejme pridávam.

Text: Kamila Gúčiková