Pred mítingom Veľkej pardubickej 2021: Paris Eiffel a Tiep De L´est

Pred mítingom Veľkej pardubickej 2021: Paris Eiffel a Tiep De L´est
Paris Eiffel s Martinom Cagáňom prekonávajúci jednu z prekážok na závodisku v Pardubiciach (foto: Tereza Bartoníková)

V našom miniseriáli pred mítingom, vrcholom ktorého je 131. ročník Veľkej pardubickej, sme sa pozhovárali aj s Jánom Cagáňom. Jeho dvaja zverenci smerujú do samotnej Veľkej a rámcovej Ceny Vltavy. Do sediel oboch valachov sa v nedeľu vyhupne trénerov syn Martin Cagáň.

„Komplet celá príprava prebehla bez najmenších problémov. Koník je pripravený a teší sa na dostihy,“ zhodnotil prípravu Paris Eiffela (Oscar), ktorého kroky povedú do Veľkej pardubickej. Osemročný hnedák bude v týchto dostihoch debutovať. Do sezóny vstúpil nie príliš vydareným štartom v Jarnej cene Petržalky, následne sa do vrcholu sezóny kvalifikoval desiatou priečkou v úvodnej kvalifikácii. Po viac ako dvojmesačnej odmlke sa do diania vrátil v III. Kvalifikácii, v ktorej nešťastne spadol v zákrute pred Veľkým vodným priekopom a tak sa museli meniť plány ohľadom prípravných dostihov. „Tretia kvalifikácia, v ktorej spadol, mala byť prípravným štartom, bohužiaľ stalo sa. V poslednej kvalifikácii sme sa báli riskovať ďalší štart. Vynahradili sme si všetko v tréningu a môžem zodpovedne prehlásiť, že kôň je pripravený podať svoj optimálny výkon, blížiaci sa k hranici jeho fyziologického stropu. Načo to bude stačiť v samotných dostihoch uvidíme v nedeľu,“ necháva prognózy na iných. A čo v dostihoch od svojho zverenca očakáva ? „Nastupujeme do dostihov ako najväčší outsideri, očakávam, že bez problémov a karambolov zvládne kurz a dôstojne bude reprezentovať stajňu Lokotrans Slovakia.“

V Cene Vltavy bude mať rovnaká stajňa zastúpenie v podobe Tiep De L´esta (Voix Du Nord), ktorý sa pre zranenie v záverečnej fáze prípravy nemohol minulý rok postaviť na štart Veľkej pardubickej. Deväťročný hnedák sa do obehu vrátil až v septembri, keď si v dvojkovej Cene deníku Právo dobehol pre štvrté miesto. „Po dlhej prestávke sa rozbehol v Pardubiciach a s týmto štartom sme boli spokojní. My sme maličká stajňa a dva kone do Veľkej bolo na nás príliš veľa, tak sme volili cestu Labe a Vltavu. Pri prehodnotení zoznamu koní na prihláškach do Labe a Vltavy sme sa rozhodli pre Vltavu. Dostihy sú kvalitne obsadené, je tam špičkový Chelmsford a ďalší, takže budeme mať merítko, ako na tom s výkonnosťou náš koník je. Pracoval s Parisom celú dobu. Je pripravený a dúfam, že odvedie spoľahlivý výkon,“ verí šuriansky lodivod svojmu zverencovi a uzatvára náš krátky rozhovor. Slovenskí fanúšikovia budú určite aj týmto dvom reprezentantom držať silno palce a ja za seba im takisto želám veľa šťastia.

Text: Kamila Gúčiková