Pred mítingom Veľkej pardubickej 2021: Kaiserwalzer, Star a Rui Faleiro

Pred mítingom Veľkej pardubickej 2021: Kaiserwalzer, Star a Rui Faleiro
Kaiserwalzer s Lukášom Matuským (vpravo) triumfujúci v IV. kvalifikácii (foto: Ivana Trhanová)

Minisériu rozhovorov s trénermi, ktorí posielajú svojich zverencov do Veľkej pardubickej a rámcových dostihov, zakončíme Jaroslavom Brečkom. Ten na Javorci, neďaleko Senice, pripravuje dva kone práve do Veľkej pardubickej a jedného do druhých najťažších dostihov dňa, Ceny Labe.

Šancovejším z dvojice plnokrvníkov, ktorých tréner posiela do nedeľného vrcholu by mal byť Kaiserwalzer (Wiener Walzer), reprezentujúci stajňu DS Millennium. „Príprava prebehla dobre, kôň je vo forme. Zvládol všetky práce, ktoré mal zvládnuť, vrátane tej najdôležitejšej. Bol z nej trošku unavený, ale vystrábil sa z toho a je znovu fit. Opäť má aj dobrú váhu a je na tom výborne,“ vyjadruje spokojnosť s priebehom prípravy. Osemročný hnedák sa blysol víťazstvom v IV. kvalifikácii, keď v cieľovej rovinke pod vedením Lukáša Matuského porazil Theophila. Slovenského džokeja, ktorý bude obhajovať minuloročný triumf s Hegnusom, v sedle Kaiserwalzera nahradí írsky šampión amatérskych jazdcov Patrick Mullins. Ten bude štartovať v Pardubiciach prvýkrát, rovnako ako si zažije premiéru v najťažších prekážkových dostihoch Strednej Európy aj slovenský valach. „Je to debutant, ale má formu (ako som už povedal). Nepúšťame ho do Veľkej len tak. V poslednej kvalifikácii ukázal, že niečo vie. Stále sú to však najťažšie dostihy, ktoré budú aj pre neho náročné. Jemu nevadí ani mokro ani sucho, môže cválať po všetkom, ale je pre neho lepšie, keď sa cvála rýchlejšie. To znamená, že keď nebude pršať, bude mu to vyhovovať,“ vymenúva pôdne podmienky, ktoré by mali tmavému hnedákovi svedčať.

Štvrté miesto, v štvrtom životnom krose, ktorým bola štvrtá kvalifikácia, vybojoval druhý zverenec Jaroslava Brečku, desaťročný Star (Sternkönig). „Bol vo forme a ešte ju aj nabral (navýšil??). V posledných dostihoch čo behal, sa stala trochu chyba, tým pádom neukázal ešte to, čo môže zo seba vydať. Posledné prípravy zvládol takisto dobre, takisto má dobrú váhu a takisto sa nebojím ho Veľkú pustiť. Potrebuje byť jazdený trošku defenzívne, s tým počítam aj ja, keďže na ňom budem sedieť. Uvidíme ako to dopadne a ako to zvládne. Bude to mať ťažšie, nie je to v Pardubiciach taký automat ako Kaiser, ale myslím si, že to zvládne,“ verí aj reprezentantovi stajne MPL Racing. Na krosoch málo skúsený beluš otvoril túto sezónu druhým miestom v Jarnej cene Petržalky. Rovnaké umiestnenie získal v pardubickom klasickom Zlatom pohári, kde na jeho štíte zostal aj mnohonásobný taliansky víťaz First of All. Po týchto dostihoch absolvoval štvrtú kvalifikáciu, v ktorej ho o lepšie umiestnenie pripravila chyba na treťom skoku od konca. Napriek tomu, že Brečkovi zverenci nepatria do hlavného okruhu favoritov, netreba nad nimi lámať palicu. „U Kaisra počítam, že by do toho piateho miesta mohol byť a so Starom počítam do siedmeho. To sú moje očakávania. Samozrejme za predpokladu, že všetko klapne tak ako má. Keď porovnám, ako sú na tom oni a ako boli na tom bývalé kone, ktoré behali, dostali dobré práce, zvládli ich, sú vo forme, váhy majú výborné takže si myslím, že všetko je v poriadku,“ netají smelé plány skúsený tréner.

Do rámcovej Ceny Labe mieri Rui Faleiro (Henrythenavigator), ktorý sa taktiež tento rok kvalifikoval do Veľkej pardubickej šiestym miestom v predposlednej kvalifikácii. Jeho realizačný tím dal nakoniec prednosť „ľahšej“ variante. „Rui Faleiro je vo veľmi dobrej forme, počítam aj s ním, žeby mal dobre zabehnúť. Je na tom veľmi dobre, škoda, že nebehá Veľkú, lebo je to „ďalekoletiaci“ kôň a vedel by také dlhé dostihy zabehnúť. Jazdil som ho párkrát aj v dostihoch, takže viem, kde sú jeho kvality. Čím sú dostihy dlhšie, tým je to pre neho lepšie. Ale Cena Labe sú takisto dosť dlhé dostihy, takže počítam s dobrým výsledkom aj u neho,“ vraví na konto desaťročného hnedáka. Reprezentant stajne HWS Tellus Equinus začal sezóny tretím miestom v pardubickom krose, následne dokázal zvíťaziť. Po týchto dvoch prípravných štartov zamieril do tretej kvalifikácie, kde obsadil šiestu priečku. Posledný štart sa nevydaril a Rui Faleiro uzavrel dobeh dvojkového krosu. Vo vrchole sezóny bude mať takisto v sedle írskeho jazdca Patricka Mullinsa, ktorý už má v kariére viac ako 600 víťazstiev.

Text: Kamila Gúčiková