Pred mítingom 132. Velkej pardubickej: Royal Gino

Pred mítingom 132. Velkej pardubickej: Royal Gino
Royal Gino prekonávajúci jednu z pardubických prekážok. (Foto: Andrea Zavadilová)

V posledný septembrový deň prebehlo slávnostné losovanie štartových čísiel pätnástich účastníkov 132. Velkej pardubickej se Slavia pojišťovnou, na ktorej štarte nebudú chýbať ani dvaja slovenskí účastníci. Okrem nich sa v rámcových dostihoch predstavia aj Royal Gino a Mr Zuru. Práve šance, prípravu a ďalšie zaujímavosti prvého menovaného sme prebrali s jeho trénerom Mariánom Štangelom.

Reprezentant stajne Štangel Racing bude štartovať v jediných dostihoch, ktoré nemajú jednotkový a vyšší štatút, sú ale neoddeliteľnou súčasťou nedeľného programu. V Pohári BICZ holding 2022 (steeplechase crosscountry III kat., hendikep, 4600m, 5+, 90 000 Kč) ho čaká deviatka súperov. „Pripravený je o niečo lepšie ako naposledy. Je to hendikep, oproti niektorým koňom nesie až o 9kg viac, takže nejaké extra veľké oči nemáme. Keď sa umiestni niekde na prvých štyroch, piatich dotovaných priečkach a nebude ďaleko od víťaza, tak budem veľmi spokojný. Chcem hlavne aby si to tam užil, preskákal a adaptoval sa. On je trošku citlivý kôň a trochu mu trvá, kým si na niečo nové zvykne. Naposledy bol v dostihoch trošku nervóznejší, tak dúfam, že sme na tom popracovali a bude sa teraz lepšie vodiť,“ komentuje šance svojho zverenca Marián Štangel.

Prekážková kariéra Royal Gina (It´s Gino) začala minulú sezónu, kedy si v Bratislave a poľskej Wroclawi úspešne vyskúšal ľahšie skoky. V máji tohto roka debutoval nad krosovými prekážkami v Pardubiciach a zdá sa, že táto disciplína mu taktiež bude vyhovovať. Po troch štartoch, z ktorých jeden premenil vo víťazstvo a v dvoch sa umiestnil sa natískala otázka, či nemohla byť jeho vrcholom účasť v prestížnejších dostihoch, ako Cena Vltavy alebo Cena Labe. „Uvažoval som nad tým, ale keďže bolo také počasie aké bolo, nedalo sa tam ísť trénovať. Nemáme skočenú írsku lavicu a niektoré špecifické skoky a preto som to už nechcel meniť a siliť. Nechcel som ho hodiť do jamy levovej. Navyše by som nemal k dispozícii ani jeho stáleho jazdca (pozn. dž. Myšku) s ktorým si sedia,“ vysvetľuje svoje rozhodnutie ísť nateraz ľahšou cestou. Tá náročnejšia bude beluša ešte čakať. „Na budúci rok sa budeme venovať tým väčším dostihom, mal by ísť kvalifikáciu a skúsime ho dostať do Veľkej pardubickej,“ netají ambície do budúcna bratislavský lodivod.

Pri dvoch pardubických štartoch bol v sedle deväťročného valacha už spomínaný skúsený český džokej Jaroslav Myška a belušov tréner nemal dôvod niečo meniť. „On si ho v zásade aj sám vypýtal. Bol tu voľný a to tiež zohralo úlohu pri rozhodnutí nechať Royal Gina utekať tento hendikep. V oboch dostihoch (pozn. Cena Labe a Cena Vltavy) má angažmány a ja som nechcel hľadať nového jazdca. On ho pozná, vie čo od neho čakať tak som to nemenil.“ S prípravou na vrchol sezóny je spokojný: „Akurát dneska (v piatok 30.9), keď sa rozprávame, tak tu v bazéne pláva vedľa mňa. Zajtra ho vezmeme ešte do kopcov a od pondelka už bude viac menej relaxovať.“ Celému realizačnému tímu budeme o týždeň držať palce!

Text: Kamila Gúčiková