Pred memoriálom kpt. Rudolfa Poplera: Mr Zuru

Pred memoriálom kpt. Rudolfa Poplera: Mr Zuru
3. miesto Mr Zuru s am. Patrickom Mullinsom v Cene Catering Melodie. (Foto: Lenka Sklenáková)

Medzi slovenskými koňmi, ktorí sa zúčastnia sviatočného nedeľného programu je aj zverenec Jaroslava Brečku, osemročný valach Mr Zuru. Práve s jeho trénerom sme rozobrali prípravu, posledný štart, ale aj šance s akými do týchto dostihov pôjde.

Reprezentant stajne DS Millennium sa proti sedmičke súperov postaví na štart prekážkového šprintu – Poplerova memoriálu skupiny Profireal Group (steeplechase crosscountry NL kat., cena, 3300m, 5+, 300 000 Kč), jedného z tradičných dostihov dňa. Prípravou na tento vrchol sezóny bola Cena Catering Melodie, rovnako dlhý kros dvojkovej kategórie, ktorý pre neho znamenal prvý takýto pokus v živote. „Keď Patrick (pozn. Mullins) zosadol z Mr Zuru povedal, že je to kôň na vysokej úrovni do pardubických dostihov na 3300m, že mal výborný pocit. Urobil chybu po desiatke, kde sa trošku zbrzdil na zákrute pred malým havlákom. Tam sa musí trochu inak točiť. Zuru je tempový kôň a keď z neho trochu vypadne, už mu to chýba,“ komentoval úspešnú bronzovú priečku neďaleko od víťaza Jaroslav Brečka a svojho zverenca pochválil: „Z krosového debutu podal vynikajúci výkon, proti dobrým koňom a dokáže ho ešte zlepšiť. Za päť rokov, čo ho mám ešte nežral tak ako žerie, ani nebol taký fit ako je momentálne. Vyzerá, že mu tento smer sedí, baví ho to a to je dôležité. Je teraz spokojný a preto sme to takto vymysleli.“

V aktuálnej sezóny má Mr Zuru (Famous Name) na konte tri štarty, z ktorých zhodne vyťažil tri tretie miesta. Prvé dva sa však odohrali ešte v Bratislave v sedle s Lukášom Matuským. Toho v tom treťom, pardubickom, vystriedal írsky mnohonásobný šampión amatérskych jazdcov Patrick Mullins, ktorý hnedáka povedie aj teraz. „Záležať bude na džokejovi, aby tam neurobil žiadnu chybu, zostal v tempe a prišiel v ňom až po posledné tri prekážky. Ak sa to podarí a bude v predných koňoch, tak by to malo vyjsť. Mediciman je veľmi dobrý kôň, ale nemyslím si, že Mr Zuru je horší,“ spomína aj jedného z favoritov Poplerova memoriálu. Slovenský zástupca by ale takisto mohol zamiešať kartami. „Počítam, že keď príde do cieľa, skončí medzi prvými dvomi,“ neskrýva ambície tréner koňa, ktorý zo štrnástich prekážkových štartoch dobehol trinásťkrát medzi prvými tromi.

Realizačnému tímu na čele s trénerom Jaroslavom Brečkom budeme takisto držať palce!

Text: Kamila Gúčiková