Pred 132. Velkou pardubickou: Kaiserwalzer a Star

Pred 132. Velkou pardubickou: Kaiserwalzer a Star
Kaiserwalzer s Patrickom Mullinsom pri prekonávaní Írskej lavice v IV. kvalifikácii (foto: Lenka Sklenáková)

Na záver sme si nechali samozrejme slovenskú dvojicu, ktorá sa predstaví v samotnom vrchole dňa, ale aj celej prekážkovej sezóny. Nemeckí rodáci Kaiserwalzer a Star nepatria v 132. Velkej pardubickej se Slavia pojišťovnou (steeplechase crosscountry Listed kat., cena, 6900m, 6+, 5 000 000 Kč) medzi favoritov, môžu však rozhodne prekvapiť.

Ani jednému zo zverencov Jaroslava Brečku sa v tejto sezóne nevyhla smola. „Posledné Pardubice nám nevyšli, obidvaja nám spadli v kvalifikačnom dostihu, čo mala byť pre nich príprava a veľká práca. Tým pádom sme museli viac pracovať doma. Budú im tieto neabsolvované dostihy trochu chýbať,“ komentuje smolný priebeh IV. kvalifikácie tréner. V nej oboch valachov zastavili Malé zahrádky, ktoré aj kvôli pobehujúcim voľným koňom neabsolvovali.

Reprezentant stajne MPL Racing, 11-ročný Star (Sternkönig) sa po skvelom výkone v minuloročnej Veľkej pardubickej umiestnil na dotovanom šiestom mieste. Túto sezónu má na konte tri štarty. V Jarnej cene Petržalky dobehol v sedle so svojim trénerom druhý, keď tesne pred cieľovou páskou o hlavu porazil svojho tréningového kolegu Kaiserwalzera. Potom sa spolu postavili aj na štart I. kvalifikácie, kde beluša stála chyba na jednom zo skokov lepší výsledok ako bolo deviate miesto. „Star mal trochu problém na Veľkom anglickom skoku, kvôli ktorému neukázal čo vie,“ narážal „Čiko“ práve na problematickú prekážku. V tom poslednom, prípravnom štarte, zostal na spomínaných „zahrádkách“.

Star prekonávajúci práve Veľký anglický skok v minuloročnej Velkej pardubickej

To Kaiserwalzera (Wiener Walzer) zastupujúceho stajňu DS Millennium mohli diváci vidieť na dráhe o jedenkrát viac. Do sezóny vstúpil práve tretím miesto v Jarnej cene Petržalky. V prvom pardubickom vystúpení získal šiestu priečku v I. kvalifikácii, kde sa do jeho sedla prvýkrát od neúspechu v minuloročnej Veľkej pardubickej vyhupol írsky šampión amatér Patrick Mullins. Jeho ďalší smer kopíroval scenár z minulej sezóny. V krátkej, Červnovej crosscountry Válečníka, si medzi špecialistami na tento typ dostihov prišiel po dobrom výkone pre štvrté miesto. „Kaiserwalzera som na kvalifikačné dostihy nepripravoval príliš, len objemovo, aby sa dostihmi do toho dostal. Je to kôň, ktorý potrebuje pravidelnejšie behať, aby sa do toho viac dostával, čo vlastne teraz nemá. Potreboval tú kvalifikačku dobehnúť do cieľa a dostať správny podnet,“ vysvetľuje javorecký kouč situáciu, ktorá je realitou.

Napriek nedokončeným posledným dostihom ale Jaroslav Brečka nehádže flintu do žita. Práve naopak. „Máme v pláne prísť ešte v utorok do Bratislavy (pozn. rozhovor bol robený v nedeľu), aby si skočili z tempa a aby skoková príprava nezaostávala za objemovou prácou. Ešte to teda v utorok doladíme a malo by to byť tip top. Sú v poriadku, vo forme a po objemovej práci v kopcoch majú perfektné váhy. Prípravu doma zvládli výborne, takže po tejto stránke som spokojný. Všetko bude opäť záležať už len na džokejoch.“ Jazdecké obsadenie z minulého roka zostáva nemenné a teda Stara povedie jeho opatrovateľ, partnerom Kaiserwalzera bude opäť Patrick Mullins, syn ostrovnej trénerskej legendy Willieho Mullinsa.

Obom slovenským želiezkam v ohni želáme vydarené dostihy a v mene slovenskej turfovej komunity im budeme držať palce!

Text: Kamila Gúčiková

Foto: Lenka Sklenáková