Potvrdí Zariyannka svoju skvelú tohtoročnú formu aj v Cene Scottish Rifla?

Potvrdí Zariyannka svoju skvelú tohtoročnú formu aj v Cene Scottish Rifla?
Ilustračná foto - Favoritka 39. Ceny Scottish Rifla Zariyannka víťazná vo Veľkej aprílovej cene (foto: Anton Martinec)

Po poslednom škrtaní sa pole koní v míliarskom vrchole značne preriedilo. Napriek najmenšiemu počtu účastníkov spomedzi piatich hlavných dostihov sa tu zišla naozaj kvalitná a vyrovnaná konkurencia. Budeme svedkami obhájenia minuloročného triumfu matadora Ideal Approacha, alebo sa na tretí pokus podarí získať najvyššiu priečku Zariyannke? Alebo bude v progrese pokračovať Quessigny, či Ignacius Reilly? Poďme sa bližšie pozrieť na štartovú listinu Ceny LOKO TRANS s.r.o. – 39. Ceny Scottish Rifla (rovina Listed, cena, 1800m, 4+, 13 000 eur).

1.SHABANA (GER) – dž. Jan Verner

(tr. Ľuboš Urbánek, st. Lokotrans)

Belka z lotu Ľuboša Urbánka patrila k špičke klasického ročníka. Zo šiestich štartov poznala porážku len v Českom derby, ktoré bolo nad jej dištančným optimom. Otázne je, či sa na nej ťažká sezóna nepodpísala. Pri vstupe do tohto roka dobehla vo Velkej dubnovej cene piata, s odstupom viac ako desať dĺžok na Zariyannku. Na začiatku mája nasledoval neúspešný pokus o zisk blacktype v nemeckom Hannoveri, ktorý skončil siedmou priečkou. Bratislavská dráha jej sedí, tentokrát sa ale bude porovnávať so staršími míliarmi. Jednoznačná kandidátka na tabuľu, pri návrate do minuloročnej formy neprekvapí ani medailou.

2. PATRICIUS (IRE) – dž. David Liška

(tr. Marián Štangel, st. MPL Racing)

Pomaly nahor ťahaný zverenec Mariána Štangela je spoľahlivý kôň do dvojkových kategórii. Príslušnosť k úplnej špičke zatiaľ nepotvrdil, aj keď v Jarnej míli strácal na víťazného Quessignyho zo štvrtého miesta necelé štyri dĺžky. Zameria sa zrejme na boj o druhú majiteľskú prémiu s Blue Bay.

3. IGNACIUS REILLY (GB) – dž. Václav Janáček

(tr. Eva Záhorová, st. Syndikát V3J)

Ignacius Reilly sa v roku 2021 vykryštalizoval v jedného z najlepších českých míliarov, čo demonštroval dvomi víťazstvami. Jeho rozlet ale v polovici sezóny zastavilo zranenie, ktoré ho vyradilo z hry na viac ako 14 mesiacov. Minulý rok sa na dráhu vrátil dvomi nie príliš úspešnými vystúpeniami. Po sezóne zmenil trénera a pod vedením Evy Záhorovej zaskočil v sezónnom debute favoritov vo Velkej květnovej cene. Zdá sa, že s ním opäť treba počítať na tie najvyššie priečky, aj keď na bratislavskom hipodróme sa predstaví prvýkrát. Potrápiť favoritku by mohlo byť v jeho silách.

4. QUESSIGNY (FR) – dž. Jaroslav Línek

(tr. Jaroslav Línek, st. Meridian SK)

Druhý z trojice slovenských koní na štarte a určite ten najšancovejší. Po presune do tréningu Jaroslava Línka jeho forma pomaly stúpa. Už vo Veľkej aprílovej cene naznačil progres najmä v ovládaní, ktorý vyústil do blízkeho piateho miesta. O tri týždne neskôr sa ho v Jarnej míli podarilo usadiť a v cieľovej rovinke ukázal čo vie, keď po boji zdolala Caucasiana. Ak sa mu podarí dobrý priebeh, mal by atakovať medailové priečky.

5. ZARIYANNKA (IRE) – dž. Petr Foret

(tr. Zdeno Koplík, st. LOKOTRANS Slovakia)

V posledných dvoch sezónach veľmi vyťažovaná hnedka absolvovala 18 štartov. V roku 2021 „preletela“ takmer celý dostihový svet, od minulej  sezóny sa ale opäť sústredí na štarty v našom regióne. Dobrú formu ukazovala už aj vtedy, keď pozbierala mnoho jednotkových umiestnení. Do aktuálnej sezóny vstúpila ľahkým triumfom vo Velkej dubnovej a po dvoch týždňoch opanovala aj slovenskú obdobu. Má našliapnuté na úspešnú sezónu, ktorá by mohla byť korunovaná práve ziskom Ceny Scottish Rifla.

6. RYONY (IRE) – dž. Milan Zatloukal

(tr. Jan Havlíček, st. MUDr. Marie Holbová)

Sedemročný valach patril v roku 2021 v opatere Jaroslava Línka k najlepším slovenských strednotratiarom. Po sezóne ale zmenil majiteľa aj trénera a pod českým trénerom Jánom Havlíčkom už na svoje úspechy úplne nenadviazal. Túto sezónu sa víťazne rozbehol v trojkovom zápolení v Šuranoch, kde bola konkurencia podstatne slabšia. Pri konsolidovanom výkone by mohol zabojovať o poslednú dotáciu, inak skončí v poli porazených.

7. BLUE BAY (CZE) – dž. Jiří Palík

(tr. Jaroslav Línek, st. Stajňa Caruso)

Päťročná odchovankyňa svojho majiteľa Karola Szaba sa minulú sezónu prezentovala veľmi spoľahlivo. Zo siedmych štartov dobehla najhoršie štvrtá a svoje ťaženie zavŕšila dvojkovým triumfom v Memoriáli Augustína Rišku. Za sebou vtedy nechala z dnešných súperov Ryonyho. Do aktuálnej sezóny vstúpila piatou priečkou v Jarnej míli, kde pred ňou finišoval Quessigny aj Patricius. Platí pre ňu to isté čo pre Patriciusa, príslušnosť k míliarskej špičke zatiaľ neukázala a tak by tabuľovým dobehom príjemne prekvapila.

8. IDEAL APPROACH (IRE) – dž. Martin Laube

(tr. Ľuboš Urbánek, st. Lokotrans)

Turfmanom veľmi dobre známy, už jedenásťročný tempár Ideal Approach, sa na štart tohto dostihu postaví už po siedmykrát. V minulej sezóne dokázal tri razy zvíťaziť, okrem iného získal na šiesty pokus aj cenné víťazstvo v Cene Scottish Rifla. Pri prvom sezónnom štarte mu vo Veľkej aprílovej cene z tretieho miesta chýbala na Zariyannku len necelá dĺžka. Napriek tomu, že tento kôň už nemá čo dokazovať, behanie ho stále baví a bratislavskú dráhu má v obľube. Stále s ním medzi najlepšími treba počítať a je určite adeptom na medailu, pričom neprekvapí ani víťazstvom.

Náš tip: Zariyannka – Ignacius Reilly – Ideal Approach

Text: Kamila Gúčiková